Karbonatla Yok Edebileceğiniz 9 Koku

0
1856
karbonat

Evinizde ne yapacağınızı bilmediğiniz kötü kokular varsa onlardan karbonatla kurtulabilirsiniz. Karbonat, antiseptik özelliklerinin yanı sıra gerçekten harika bir kabartıcıdır. Bir asit gibi çalışarak kötü kokuya neden olan maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Peki karbonatla hangi kötü kokulardan nasıl kurtulabilirsiniz?

karbonat
Görsel: karbonat

Kedi kumu kokusu 

Hiç kedi kumu temizlerken kokudan nefessiz kaldığınız oldu mu? Bu kötü günleriniz sona erdi. Kedi kumunun üzerine her gün biraz karbonat serpiştirin. Kedinize veya size zarar vermeden kokunun azaldığını fark edeceksiniz. Bir bardağın dörtte biri kadar serpmeniz yeterli olacaktır. Serptikten sonra bir saat kadar odadan çıkıp geri gelin hala koku varsa aynı oranda ekleme yapın.

Tuvalet kokusu 

Tuvaleti temizlemek için önce tuvaleti yıkayın. Ardından içine bir bardak karbonat dökün, kapağı kapatın ve ovma işlemini kabarcıkların sizin için yapmasına izin verin. Yaklaşık bir saat içinde geri dönün ve sifonu çekin.

Termos ve soğutucu kokusu 

Kokan termosunuza, 3 bardak suya bir çorba kaşığı karbonat koyun. Sadece karıştırın ve yaklaşık 20 dakika termosta bırakın, ardından durulayın. Soğutucu için tüm soğutucuyu suyla doldurun, ½ bardak karbonat ekleyin, kapağı kapatın ve bir saat sonra durulayın.

Gider kokusu 

Alışkanlık olarak haftada birkaç kez gidere birkaç yemek kaşığı karbonat dökün. Yaklaşık bir saat sonra, sıcak suyu birkaç dakika çalıştırın. Gider kokusu çok kısa sürede bitecektir.

Elektrik süpürgesi kokusu 

Elektrik süpürgesi çalışırken odanın koktuğu oluyor mu? Halının üzerine karbonat serpiştirin. Bir saat kadar sihrini çalıştırarak halının üzerinde beklemesine izin verin. Sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Bu çözümle aynı anda iki şeyi temizlemiş olacaksınız: Elektrik süpürgenizi ve halınızı.

Ayakkabı kokusu 

Kokmuş ayakkabılara bir çay kaşığı karbonat dökün. Birkaç beklettikten sonra yıkayın. Kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

karbonat
Görsel: karbonat

Buzdolabı kokusu 

Buzdolabı kokusu da yaygın problemlerden biridir. Bir kaseye yarım bardak karbonat koyun. Kaseyi buzdolabına yerleştirin. Bir gece bekletin.

Ellerdeki soğan kokusu 

Soğanları dilimledikten sonra bir bardak suya birkaç yemek kaşığı karbonatı karıştırın ve bu karışımda ellerinizi yıkayın ve sonra normal suyla durulayın.

Ağız kokusu 

Gezegendeki en iyi gargaranın bu olduğunu iddia ediyoruz! Yine bir bardak suya birkaç kaşık karbonat atıp karıştırın. Bu suyla ağzınızı bir güzel çalkayın ve tükürün.

Kişisel bakımda karbonatın faydaları nelerdir?

Düzenli periyotlar halinde kullanıldığında peeling etkisi oluşturan karbonat, cildi ölü hücrelerden arındırırken sivilce ve siyah nokta oluşumunu da önlüyor. Oldukça yaygın olan ve sık sık tercih edilen karbonat maskeleri günün kahramanı ilan ediliyor.

Karbonat ve su

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı su

Ciltteki fazla yağı ve kiri bu iki eşsiz malzemenin karışımı ile temizleyebilirsiniz. Evde kolaca hazırlayabileceğiniz kür ile cildinize eşsiz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Su ve karbonatı macun kıvamına getirip, dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın ve 15 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Uygulamadan sonra cildinize uygun nemlendirici kullanabilirsiniz.

karbonat maskesi
Görsel: karbonat maskesi

Cilt lekelerini gidermede karbonat ve maya

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı maya
 • 1 tatlı kaşığı su

Bir kap içerisinde malzemeleri iyice karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı cilt lekelerinizin üzerine sürün. 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Düzenli kullanımda cildinizin ışıldadığına şahit olacaksınız.

Karbonatın cilde faydası

 • Cilt için zararlı kimyasallar içermediği için rahatlıkla cilt maskelerinde kullanılabilir olması,
 • Cilt üzerinde gevşetme özelliği,
 • Peeling etkisi ile birlikte ciltteki ölü derilerin atılmasında oldukça faydalı olması
 • Tamamen doğal tonik etkisi
 • Antibakteriyel olmasından kaynaklı yaraları iyileştirmesi
 • Ciltteki asit oranını dengelemesinden dolayı cilt üzerindeki erken yaşlanma ve aşırı yağlanmanın önüne geçmesi
 • Alkalik özelliği ile sivilce oluşumunu engellemesi
 • Dişleri beyazlatma
 • Ter kokusunu önleme
 • Cilt üzerindeki kaşıntılara iyi gelme
 • Güneş yanıklarına iyi gelmesi ve saymaya sayfaların yetmeyeceği karbonatın faydaları kısaca bu şekildedir.
karbonat ve limon
Görsel: karbonat ve limon

Karbonat mucizesi ile nem maskesi

En ideal nem maskesi; karbonat, bal, argan yağı ve zeytinyağı karışımı ile ortaya çıkmaktadır. Hazırlanan bu karışım, ciltteki hücre zarlarındaki su tulumunu ve hücre metabolizmasını uyaran teme yağ asitleri ve vitaminlerine sahiptir. Karbonatın faydaları arasında sıklıkla kullanılan bu nem maskesi ile ilgili oldukça olumlu yorumlar yapılmaktadır.

Güzellik merkezlerinde istenilen yüklü miktar ücretlerine isyan eden kişilerdenseniz, aynı düşüncedeyiz. Karbonat tam da bu noktada hayatımızın ortasında adeta bir ışık gibi beliriyor. Oldukça ekonomik olan karbonatlı yüz maskeleri ve etkili sonuçlar ile pahalı tedavilere başvurmadan kendi bileşenlerimizi oluşturabiliriz.

Sağlıklı günler dileriz 😊