Karın Şişkinliğine İyi 5 Kahvaltılık Besin

0
1433
şiş

Karın şişkinliği, mide ağrısı ve rahatsız edici bir tokluk hissiyle mi uyandınız? Bu sorunun birçok nedeni olabilir ve dünyadaki binlerce insan bunu yaşamış olabilir. Yiyecekle ilgili ödem tutma ve şişkinlik sorunlarımızı çözmek göründüğü kadar zor ve imkansız değildir. Bütün gün midenizde kalmaması için kahvaltınıza az miktarda ekleyebileceğiniz 5 kahvaltılık besinden söz edeceğiz. İşte karın şişkinliğinde sizi rahatlatacak 5 yiyecek.

karın şişkinliği
Görsel: karın şişkinliği

Karın şişkinliğine neden olabilecek faktörler nelerdir?

Şişkinlik ve gaza sebep olabilecek faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gastrit ve mide mikrobu (Helikobakter)
  • Hassas barsak sendromu (Irritable kolon)
  • Kalın barsak diğer hastalıkları (Divertikül, aşırı bakteri çoğalması vb.)

Karın şişkinliği nedir?

Yoğun bir güne başlamadan önce uğraşmanız gereken son şey; karın şişkinliği, mide ağrısı, tokluk hissidir. Yaşadığınız şişlik birçok şeyle ilişkili olabilir, bu nedenle en iyisi araştırmak ve soruna neyin neden olduğunu bulmaktır.

Şişkinliğin en önemli nedeni ise yediklerinizdir, hatta nasıl yediğinizdir. Çünkü yanlış yemek yemek mide rahatsızlığına ve şişmeye neden olabilir. Ayrıca çok hızlı yemek, yediğinizi çiğnememek, çok fazla tuz yemek, yeterince su içmemek, çok fazla lif alımı ve düzenli gazlı içecek tüketimi şişkinliğin nedenlerinden biridir.

karın şişkinliği
Görsel: karın şişkinliği

Laktoz intoleransı, aşırı hava yutma, kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu, ince bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesi ve tembel mide (yani anormal derecede yavaş mide boşalması) da şişkinliğe neden olabilir.

Beslenme uzmanları, belirli yiyecekleri yiyerek özellikle sabahları şişkinliği önleyebileceğinize değinirler. Şişkin bir mide ile uyanıyorsanız ve ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız, sabah karın şişkinliğini azaltmak ve güzel bir güne başlamak için aşağıdaki 5 yiyeceği seçebilirsiniz:

1. Ananas

Vücutta çok fazla tuz olması şişkinliğe neden olabilir. Bu durumda uzmanlar, kahvaltıda ananas ve diğer yüksek potasyumlu yiyecekleri yemeyi tavsiye eder. Çünkü potasyum, insan vücudunda sodyuma (yani tuza) karşı bir panzehirdir ve şişkinliği olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak için suyun atılmasına yardımcı olur.

Ancak ananasın tek faydası bu değil. Ayrıca ananas, protein sindirimine yardımcı olan “bromelain” adlı bir enzim de içerir. Ananastaki “bromelain”, sindirime sorunsuz bir şekilde yardımcı olur ve sizi şişkinlikle ilgili iltihaplardan korur.

ananas
Görsel: ananas

2. Yulaf ezmesi 

Şişkinlik söz konusu olduğunda, çoğu insan lif konusunda temkinlidir. Bununla birlikte, iki tür lif olduğunu unutmamak önemlidir: çözünür lif ve çözünmez lif. Bu nedenle şişliğin nedenine bağlı olarak başka bir tane tercih edebilirsiniz, kabızlık ise çözünmeyen lifler tercih etmelisiniz.

Bu durumda yulaf ezmesi gibi çözünür lifli yiyecekler yiyerek daha az şişkinlik ve ağrı yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, şişkin olduğunuzda, kabuğu çıkarılmış yani öğütülmemiş yulaf taneleri yerine yulaf ezmesine başvurmanız en iyisidir. Yulaf ezmesinin yumuşak dokusu nedeniyle midenin sindirimini kolaylaştırarak şişkinliği büyük ölçüde önleyebilir.

yulaf-ezmesi
Görsel: yulaf ezmesi

3. Muz

Potasyum ve çözünür liflerin şişkinliği gidermek için çok önemli olduğu vurgulanır. Muzlar ayrıca potasyum ve çözünür lif bakımından da zengindir, bu da onları kahvaltıya mükemmel bir alternatif haline getirir. Muzdaki potasyum vücudunuzdaki fazla tuzu atmanıza ve durgun suyun neden olduğu şişliği gidermenize yardımcı olabilir.

Kabızlık çekiyorsanız, muzdaki çözünür lif dışkınızı daha yumuşak hale getirebilir ve şişkinliği azaltabilir. İşte bir ipucu: Her zaman biraz yeşil olan bir muz seçin. Çünkü olgunlaşmamış muzlar çözünür lif ve bağırsaklar için faydalı prebiyotiklerle doludur.

muz kabuğu
Görsel: muz

4. Su 

Göründüğü kadar basit!

Güne su ile başlamak şişmiş mideniz için harikalar yaratabilir. Önceki gece yediğiniz tuzlu pirinç nedeniyle vücudunuzda ödem birikmişse su içerek kolayca ödemden kurtulabilirsiniz. Şişkinliğin nedeni kabızlıksa, bu sorunun da size büyük yardımı olacaktır. Çözünür lif suyu emer, dışkıyı yumuşatır ve gevşemeyi destekler.

Bu nedenle, çok fazla lif tüketiyorsanız, lifi emecek kadar su içtiğinizden emin olun. Su içerken aşırı miktarda hava yutmayınız. Bu nedenle, karbondioksit ve bikarbonat ilavesiyle yapılmış soda gibi pipet ve içecekleri kullanmayınız. Suyu, sindirime faydalı olabilecek salatalık, limon, ananas veya zencefil ile tatlandırarak bunun tadını çıkarmayı deneyin.

su
Görsel: su

5. Hindistan cevizi suyu 

Hindistan cevizi potasyum açısından zengindir ve bir fincan günlük potasyum ihtiyacınızın % 13’ünü karşılayabilir. Hindistan cevizi suyunu tek başına içmek şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir, ancak onu şişkinliği azaltan yiyeceklerle tüketmek daha akıllıca olacaktır. Smoothie hazırlamak için hindistan cevizi suyu, muz, ananas ve bazı yeşil bitkiler kullanarak vücudunuzu ödemden kurtulmak için yeterli potasyum ile destekleyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz ?

Yıpranan Saçlar İçin Hindistan Cevizi Yağı
Görsel: hindistan cevizi suyu