Karın Yağlarını Eritmenin En İyi Yolları

0
1618
karın yağlarını eritmenin en iyi yolları

Karın yağlarını eritmek çok kolay sadece beslenme ve spor rutininizi değiştirerek dümdüz ve fit bir karna sahip olabilirsiniz. Kilo kaybı kişiden kişiye ve vücut tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimi insan karın bölgesinden, kimisi basen ve bacak kimisi de yüz bölgesinden kilo kaybetmeye başlar.

karın-yaglarini-eritmenin-yontemleri
Görsel: Karın yağları eritmenin en iyi yöntemleri

Hemen hemen hepimiz karın yağlarımızdan şikâyetçiyiz. Yağ eritmenin en inatçı, en zor bölgesi tartışmasız karın bölgesidir. Bütün günü koşu bandında geçirmek veya her öğün salata yemek yerine, birkaç yaşam tarz hilesinin karın yağlarınıza karşı olan savaşı kazanmanıza yardımcı olabilecek bir derleme hazırladık sizin için:

İşte karın yağlarınızı eritebilmek için hemen uygulayabileceğiniz 9 bilimsel yöntem:

  • Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren bir diyet uygulayın

Yağ yakmanın yolu kaliteli protein almaktan geçiyor günlük beslenme diyetinizin yüksek protein içermesi gerekir. Protein kasların daha fazla çalışmasını, metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının gerçekleşmesini sağlar. Bunun yanında hemen vücutta yağa dönüşebilecek gizli tehlike karbonhidratlardan da uzak durmak gerekir.

yuksek-protein-dusuk-karbonhidrat
Görsel: Yüksek protein düşük karbonhidrat
  • Karın Yağlarının dostu basit şeker içeren gıdalardan uzak durun

3 beyazdan biri olan şekerden de uzak durmak ve aynı zamanda karbondihratın da vücut için bir tür şeker olduğunu unutmamanız gerekir. Basit şeker içeren makarna, pilav gibi gıdalar fazladan alındığı zaman karın bölgesinde hemen yağlanma meydana gelir. Bu besinlerin içeriği glutenden dolayı bağırsaklarda ödem yapar ve karnınızın yağdan bağımsız şişmesine sebep olur.

uc-beyaz
Görsel: Üç beyaz
  • Gün içinde 2 kâse ev yoğurdu tüketin

Yoğurt yüksek miktarda kalsiyum ve protein içerir, bu sayede yağ yakım metabolizmasını çalıştırır. Yoğurdun içeriğindeki kalsiyum sayesinde lipaz enzimini aktive ettiği ve özellikle karın bölgesindeki yağları yaktığı birçok araştırmada gösterilmiştir. Ev yoğurtları katkı maddesi içermediğinden dolayı her zaman ilk tercihiniz olması gerekir.

ev-yogurdu
Ev yoğurdu
  • Lif oranı yüksek besinleri tercih edin

Gün içerisinde kesinlikle bol lifli yiyecekler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Salata, sebze yemeği ve bakliyatlar yüksek lif içeriğine sahiptir dolayısıyla vücudumuz bu yiyecekleri sindirmek için oldukça güç sarf eder.

Aynı zamanda lifli besinler mideden bağırsaklara biraz daha geç geçer. Dolayısıyla midede daha uzun süre kalıp sizi daha uzun süre tok tutar. Hem tok tutar hem de bağırsaklarda sindirilmesi uzun sürdüğü için vücudunuz daha fazla enerji harcar bu sayede de metabolizmanız hızlanır.

lifli-gıdalar
Görsel: Lifli gıdalar
  • Karın yağlarına veda: Günde1 litre tarçınlı su için

Su içmenin önemi saymakla bitmez. Gün içerisinde içmeniz gereken 2 litre suyun 1 litresini normal sudan, 1 litresini de tarçınlı sudan karşılayın bu sayede kan şekeriniz dengelenecek ve gün içerisinde hem daha az acıkacak hem de daha az yemiş olacaksınız. Bu sayede karın bölgesindeki yağlar da zaman içerinde eriyecektir.

tarcinlii-su
Görsel: Tarçınlı su
  • Diyetinizi düzenli spor ile destekleyin

Yaptığınız diyeti sporla desteklemek çok önemli. Günlük 1 saat yürüyüş dahi vücudunuzdaki kan şekerini dengelemeye ve insülin seviyesini düşürmeye yetiyor. İnsülin biliyoruz ki vücutta yağ depolayan hormonlardan birisidir.

İnsülini azalttığınız zaman vücudunuz yağ depolamak yerine yağ yakmaya başlar. Spor yapmak vücudunuzu desteklemek açısından çok önemlidir. Sporun (özellikle de yürüyüşün yapıldığı egzersizlerin), yağ yakmada en temel rol oynadığı bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

egzersiz
Görsel: Egzersiz
  • Metabolizma hızlandıran yeşil çay, rezene çayı veya ıhlamur çayı tercih edin

Yeşil çay, rezene ve ıhlamur gibi bitki çayları metabolizma hızlandırma aynı zamanda da tok tutma özelliklerine sahiptir. Yağ kaybını desteklemek için günde 2-3 bardak şekersiz bitki çayı vücudunuza çok iyi gelecektir.

Bitki-Çayları
Görsel: Bitki çayları
  • Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durun

Paketli gıdalar içerdiği katkı maddeleri açısından çok tehlikelidir. Vücudunuz için gerekli olmayan bu tarz paketli gıdalar fazladan yağlanmaya ve daha sık acıkma hissine sebep olur. Paketli gıdalar yerine işlenmemiş meyve sebze gibi taze gıdalar tüketmekte her zaman fayda vardır.

işlenmiş gıda-vs-doğal-gıdalar
Görsel. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdalardan beslenin
  • Sağlıklı besinleri yaşam tarzı haline getirin

Belki de en önemli madde öğrendiğimiz bilgileri hayatımıza dahil etmek ve sürekliliğini sağlamak. Düzenli beslenmeyi ve sporu yaşam tarzı haline getirip, severek uygulamak kurtulduğunuz karın yağlarının bir daha hayatınıza girmesini engelleyecek ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak. Bu daha fit bir vücut, daha sağlıklı ve mutlu yüzler demek.

sağlıklı yaşam
Görsel: Sağlıklı yaşam

Bu yaşam tarzını en azında hayatınızın yüzde 80’inde uygulamak, bir daha karın bölgesinde veya vücudunuzun bir başka bölgesinde yağlanmanın önüne geçecektir. Daha az yağlı ve fit günler dileriz ?