Kayısı Maskesi Nasıl Uygulanmalıdır?

0
1671
Kayısı Maskesi

Kozmetik sektörü, doğada bulunan ve yararlı içeriğe sahip binlerce doğal ürün ile cilt bakımı ve güzelliği konusunda gelişiyor. Günümüzde güzellik algısı doğal içerikli ürünler ile birleşince kayısı maskesi gibi cilde yararlı ve cildi daha gergin gösteren pek çok maske tarifi ortaya çıkıyor.

Kozmetik ürünlerin kimyasal içerikten ziyade daha çok doğal içeriğe yönelmesi, pek çok kişiyi doğal içerikli maske ve cilt bakım ürünlerine yönlendiriyor. Doğanın eşsiz nimetleri pek çok faydası sayesinde birden fazla alanda tek bir malzeme sayesinde fayda görmenizi sağlıyor.

Güzellik ve cilt bakımı denilince maskelerin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Genelde kullanılan cilt bakım maskeleri kimyasal içerikli olsa da doğal malzemelerle sizde evinizde kendi bakım maskenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Üstelik hem daha faydalı hem de daha ekonomik olacaktır.

Kayısı Maskesi Nedir?

Kayısı, ülkemize ait en önemli meyvelerden biridir. Anadolu topraklarından asırlardır var olan ve belli bölgelerde oldukça ünlü olan yerel bir değer olarak biliniyor. Kayısıyı her ne kadar yiyecek ve tatlı yapımında tercih etsekte aslında kayısının faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir.

Kayısı, güzellik ve cilt bakım ürünlerinin olmazsa olmazıdır. Cildi dış etkenlere karşı koruyarak daha genç ve gergin bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Kayısı maskesi, başta kayısı ve birkaç malzeme ile hazırlanan sürülebilir kıvamda olan bir maske çeşididir. Aslında kayısı maskesi her ne kadar krem formunda olsa da cilt tarafından emilimi az olacağı için maske olarak nitelendiriliyor.

Kayısı Maskesi Yapılışı Nasıldır?

Her maskenin belli başlı yapım aşamaları ve işlemleri bulunuyor. Hangi maskeyi yaparsanız yapın, mutlaka yapılış aşamalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Kayısı maskesi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 3-4 adet taze kayısı
  • 1 adet kırmızı elma kabuğu
  • Bir bardak su
  • Gerekli mutfak aletleri

Maskeyi yapmanız için ilk olarak 1 bardak suyun içerisine kayısıları çekirdeksiz şekilde koyun. Daha sonra elma kabuğu ile kısık ateşte birkaç dakika kaynatın. Son olarak bir çatal ya da el blenderi yardımıyla ezin. Tüm bu işlemlerden sonra maskeniz artık hazırlandı.

Kayısı Maskesi Nasıl Uygulanmalıdır?

Kayısı Maskesi Uygulanışı

Hazırladığınız kayısı maskesini uygulayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. İlk olarak sıcak durumda olan kayısı maskenizin soğumasını bekleyin. Daha sonra iyice yıkanmış kuru ve temiz cildinize bir fırça yardımıyla kayısı maskenizi sürebilirsiniz. Maskeyi göz çevrenize uygulamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Maskeyi yüzünde yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra buz gibi soğuk suyla cildinizi maskeden temizleyin. Bu aşamada sabun ya da temizleyici başka bir ürün kullanmamaya dikkat edin.

Kayısı Maskesi Faydaları

Kayısı oldukça fazla faydası bulunan bir meyvedir. Özellikle cildinize olan faydalarını okuyunca bu maskenin müptelası olacaksınız. Kayısı maskesinin faydaları şunlardır:

  • Cildi temizler.
  • Renk tonunu eşitler.
  • Cildi gerginleştirir.
  • Daha genç bir görünüm katar.
  • Yara ve yanık izlerini azaltır.
  • Cilt sorunlarına karşı tedavi edici etkisi oldukça fazladır.

Kayısı maskesinin bu kadar fazla faydasının bulunması cildiniz için çoklu etkiye sahiptir.

Kayısı Maskesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayısı maskenizi her zaman soğuk ya da ılıkken uygulayın. Eğer kayısı maskesinin içerisinde malzemelere alerjiniz varsa kullanmayın. Bu maskeyi çok sık olmamak kaydıyla haftada bir düzenli olarak uygulayın. Maskenin dışında cildinizi temiz tutmaya özen gösterin. Maskenin faydasını görmenizi dileyerek sağlıklı ve iyi günler diliyorum.