Kefir Tüketerek Bilmediğiniz Faydalardan Yararlanabilirsiniz!

0
1608
kefir

Kefirin besin içeriği; Süt içindeki tüm besin ögelerini içerdiğinden besin değeri son derece fazladır. Fosfor ve Kalsiyum başta olmak üzere, mineraller ve esansiyel amino asitler bakımından fazlaca zengindir. Kefirdeki mikroorganizmalar laktoz ve protinde değişimler yaparak sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kefirde laktoz oranı azaldığından laktoza duyarlı kişiler de kefiri tüketebilirler.

kefir
Görsel: kefir

Kefir tüketimiyle sağlık arasında çok önemli ilişki gösterilmektedir. Çok yüksek oranda yararlı mikroorganizma içerdiğinden probiyotik ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bağırsak florasının korunması, belli besin ögelerinin sentezi, antikanserojenik etkisi, laktoz inteloransının azaltılması ve serum kolesterol seviyesinin düşürülmesinde önemli olduğu belirtilmektedir. Ayrıca ülser, tansiyon yüksekliği, safra bozuklukları, sinirsel rahatsızlıklar, egzama bronşit ve astım gibi hastalıklarda tedavi edici özellikleri belirtilmektedir.

Kefir, içerdiği yüksek miktarda organik asitten dolayı kolesterolin biyosentezini engellemekte, karaciğeri korumada, nükleik asitlerin sentezinde ve proteinlerden yararlanmada büyük öneme sahiptir. Bağırsaklardan çok iyi emildiği ve sindirilebilirliği yüksek olduğundan Rusya’da eski çağlardan beri lohusa ve bebeklere verildiği belirtilmektedir. Japonya’da insanlar üzerinde yapılan çalışmada antimöral etki belirtilmektedir. Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada antimutajenik etki vurgulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda; kefir daneleriyle üretilen kefirde fermentasyon sonunda sütteki kolesterol oranının azaldığı belirtilmektedir.

Kefir; içerdiği besin ögeleri ve sağlık üzerine pek çok olumlu etkileri bulunduğundan, çocuklar, yetişkinler, gebeler, emzikliler ve yaşlılar günlük olarak tüketebilirler. Evde yapılan kefir, farklı tatlarda tüketmek istenirse çocuklara cazip hale getirmek için bazı sebze veya meyvelere katılarak da tüketilebilir.

Su kefirinin faydaları saymakla bitmez!

Su kefiri Meksika’dan gelen ve tüm dünyayı saran tanecikler gerçek bir sağlık deposu görevi görür. Adeta gazlı içeceklere rakip olan ancak onlar gibi zararlı olmayan su kefiri, sosyal medyada fırtınalar koparmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları, sağlıklı yaşamak isteyenlerin yeni gözdesi olan su kefiri hakkında bilgi verdi.

kefir
Görsel: kefir

Veganlar rahatlıkla tüketebilir!

Fermante bir içecek olan kefir, çok eski zamanlarda Kafkas halkının uzun ömrünün sırrı olarak kabul edilir. Suyun mayalanmasından elde edilen kefir, içeriğindeki probiyotikler sayesinde hastalıklara karşı mucizevi etkilere sahiptir. Su kefiri de bildiğimiz kefir gibi ortaya çıkan ve içinde yer alan binlerce yararlı bakteri sayesinde bağırsak florasını düzenleyen çok önemli bir içecektir. Bakteri, maya ve polisakkaritlerin kümeleşerek oluşturduğu jel, kristal sağlık tanecikleridir.

Bitkisel kaynaklı olması sebebiyle süt kefirinden farklı olan su kefiri, geleneksel kefirin aksine Kafkas değil Meksika kökenlidir. Tatlı bir öz suyu bulunan opuntia cinsi kaktüsün çevresinden simbiyotik ilişki içerisinde olan bakteri ve maya kolonilerinden elde edilir. Su kefiri üretilmemektedir, ortaya çıkması için elde edilmesi ve çoğaltılması gerekir. Süt ürünleri tüketmeyenler için çok iyi bir seçenek olan su kefirinde yoğurttan çok daha fazla probiyotik vardır. Ayrıca laktoz intoleransı olan kişiler ve veganlar da su kefirini rahatlıkla tüketebilir.

Faydaları saymakla bitmez!

Faydalı bakterileri içinde barındıran su kefiri gerçek bir sağlık deposudur. Su kristallerini andıran kefir; su, meyve parçaları ve şeker konularak 24-48 saat fermente edilir. Sonuç olarak ise sağlıklı bir içecek ortaya çıkar. Şu an bolca içilen gazlı içeceklere rakip olan su kefiri, mayalandığında laktik asit, ethanol ve karbondioksitli gazlı içecek formu oluşur.

Kansere karşı kalkan oluşturun

En önemli özelliği güçlü bir probiyotik kaynağı olmasıdır. Probiyotikler, kanserin önlenmesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine bağırsak sağlığından hastalıklara karşı korunmaya kadar birçok alanda faydalıdır. Su kefirinin bir diğer faydası ise kanserle mücadele etmesidir. Su kefiri bağırsaklar ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde katkı sağlar, aynı zamanda kabızlık çeken bireyler için çok faydalıdır. Fermente ürün olduğundan bağışıklık güçlendirir.

kefir
Görsel: kefir

Elmalı tarçınlı detoks nedir? 

Son dönemlerde en sık tercih edilen detoksların başında elmalı tarçınlı detoks gelmektedir. Bunun sebebi elmanın zengin antioksidan içeriği ile tarçının kan şekerini düzenleyici olarak etki göstermesidir.

Elmalı tarçınlı detoks ne işe yarar? 

-Su tüketiminin artırılmasını sağlar.
-Tatlı isteğini ve açlık ataklarını azaltır.
-Vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır.
-Sindirimi iyileştirir.
-Karaciğer ve böbrek sağlığını düzenler.
-Gaz ve şişkinlik şikayetlerini giderir.
-Antioksidan, mineral ve vitaminler sağlar.

Elma tarçınlı detoks nasıl yapılır? 

Elmalı tarçınlı detoks; 1 adet elma, çubuk tarçın ve su ile uygulanması oldukça kolay bir detokstur. Detoksu uygularken aynı zamanda günlük beslenme alışkanlıklarıyla tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir.

Sağlıklı günler dileriz 😊