Kepek Sorununa Karşı Etkili Ev Yapımı Karışım!

0
1608
Kepek

Kepek kış aylarında en büyük dertlerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre her 2 kişiden 1’inde kepek sorunu görülüyor. Ancak ev yapımı tariflerle kepeğe ve kuru cilde veda etmek mümkün. Kepek, kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin yaşadığı bir cilt problemidir ve basit bir saç problemi gibi görünse de kişinin öz güvenini etkiler. Saçları kirli ya da bakımsız gösteren bu durum ayrıca kaşıntılı yaratarak rahatsızlık da verir.

Kepek
Görsel: Kepek

 

Bakımsız bir görüntüye neden oluyor 

Birçok insanın kepek sorunu yaşadığını aktaran uzmanlar, her 2 kişiden 1’inde de kepek sorunu görüldüğünü söylüyorllar. Normalde insan derisi, sürekli kendini yeniler ve ölü hücreler, yeni deriler tarafından atılır. Ancak kepeklenme sorununda bu süreç hızlanır ve normalden daha fazla sayıda hücre atılımı yaşanır. Bu da gözle görülür ve kötü bir görüntü oluşturur. Temiz olsa saçlarda kirli ve bakımsız bir görüntüye neden olur.

Kış aylarında artıyor, çözümü ise… 

Ayrıca kış aylarında cilt kuruluklarının da sıklıkla yaşandığını söyleyebiliriz. Kuru saç derisi ve kepeklenen saçlar için ev yapımı tariflerle bu sorunlardan kullanılabilir. Tarif için 30 ml jojoba yağı, 4 damla lavanta, 3 damla biberiye, 2 damla kekik, 3 damla çay ağacı yağının karıştırılması gerekir. Bu karışımı masaj yaparak sürün, 1-3 saat bekletin. Sonuçta kepeksiz, canlı bir saça kavuşacaksınız.

Kadınlarda Kepek Problemi ve Çözüm Önerileri

Kepek, sıradan saç sorunu gibi görünse de özellikle kadınların en çok rahatsız olduğu problemlerden biridir. Temizlik gözetmeksizin kişide kirli ya da bakımsız saç hissiyatı oluşturan bu durum, tıbbi bir rahatsızlığa neden olmasa da kişide özgüven sorununu teşkil edebilir.

Kepek, saçlardaki ölü derinin dökülmesi ve ardından kendini yenilemesi durumudur. Mevsim değişikliği, sağlıksız beslenme, stres ve hormonal değişikliklerden dolayı kepeklenme olayı artış gösterebilir. Bununla beraber saçların bakımı ve temizliği de oldukça önemlidir. Yanlış şampuan seçimi,  saçların yeteri kadar şampuanlanmaması yahut durulanmaması, az veya çok sık yıkanması vb. durumlar kepek artışını tetikler.

Kepek
Görsel: Kepek

Kepekten Kurtulma Yolları

Saçlardaki kepeğin miktarını azaltmak ve bu rahatsızlığın tedavisini desteklemek için birçok bitkisel ya da medikal yöntemler mevcuttur. Temel tedavi ise kepek önleyici şampuanlardır. Kullanacağınız şampuanın kullanma talimatlarını okumanız ve içeriğini bilerek tercih etmeniz bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Asit, selenyum sülfit, çinko pirit, kömür katranı, ketekonazol gibi maddeler kepek oluşumunu engelleyen maddelerdir. Ayrıca saç derisindeki sebum dengesini koruyan ve kalıcı olarak kepek oluşumunu engellemek için mikro soyucu etkili şampuanlar kullanılmalıdır.

Doğal Yöntemlerle Kepekten Arının

Çay ağacı yağı: Kepekten arınmanıza yardımcı olabilecek çay ağacı yağı, içerdiği antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler sayesinde kepek oluşumunu önler. Ancak hassas cilde sahip olanların çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olması gerektiğini söylemekte fayda var. Cilt tahrişinin önüne geçmek için Hindistan cevizi yağı vb. yağlar ile seyreltilerek kullanmalı ya da kullandığınız şampuana 1- 2 damla katarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Cildin nemini artırarak nem dengesinin korur. Ayrıca içeriğinde bulunan potansiyel antimikrobiyal özelliğiyle kepek oluşumuna engel olur.

Sirke: Duşa girmeden 10 dakika öncesinde daha önceden hazırlamış olduğunuz saç spreyli şişesindeki iki yemek kaşığı kadar sirkeyi saç diplerinize uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı ılık suyla güzelce durulayın ve ardından şampuanlayın.

Aspirin: Saç sıklığınıza göre 2 – 3 aspirini ezip kullandığınız saç şampuanına dökün ve karıştırın. Bu uygulamayı saçınızda 3 ile 5 dakika arasında bekletin ve ardından iyice durulayın.

Kepek
Görsel: Kepek

Tuz: Tuzu da kepekten arınmak için kullanabilirsiniz. Saçınızı yıkamadan önce sofra tuzunu yeteri kadar saçınıza döküp 3 ile 5 dakika arasında masaj yapmanız saçınızda bulunan ölü deriyi yani kepeği saçınızdan arındırmasını sağlayacaktır.

Aloevera: İçeriğinde anti-bakteriyel ve anti-inlamatuar bulanan aleovera, bu özellikleriyle kepek oluşumuna engel olur.

Karbonat ya da Kabartma tozu:  En bilinen ve ulaşımı en kolay doğal yöntemlerin başında akla ilk olarak kabartma tozu ya da karbonat gelir. Islak saçınıza bir paket kabartma tozunu ya da bir avuç kadar karbonatı masaj yaparak saçınıza uygulayın ve ortalama 2- 3 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile iyice durulayın. Sonrasında ise şampuanlama işlemine geçebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız yazının sonuna geldik. Faydalanabileceğiniz bir yazı olmasını umuyoruz. Kepeksiz günleriniz olsun. 🙂