Keten Tohumu Kilo Verdirir Mi?

0
1576
keten tohumu

Salgın sebebiyle toplumun genelinde kilo alma problemlerinin arttığını ve özellikle bu dönemde insanların doğal ürünlere yönelim gösterdiğini söyleyen uzmanlar, zayıflamak için kullanılacak en doğal ürünlerin başında da keten tohumu geldiğini belirtiyorlar. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin yemek listelerinde mutlaka keten tohumu yer almaktadır. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte diyet programlarının içinde kullanılan keten tohumu tokluk hissi vererek kilo verilmesini desteklemektedir.

keten tohumu
Görsel: keten tohumu

Keten tohumu tokluk hissi verir

Keten tohumunun doğal ve sağlıklı bir ürün olduğunu belirten uzmanlar, keten tohumunun formda kalmaya yardımcı olduğunu da belirterek, içinde barındırdığı yüzlerce vitamin ve mineraller açısından oldukça önemli ve faydalı bir besindir.

Keten tohumu sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve lifler içerdiğinden dolayı fonksiyonel gıda olarak da tanımlanabilir. Keten tohumu içindeki güçlü besinler, vücudun karşılaştığı birçok sorun ile savaşmasına yardımcı olur. Sağlık için bilinen birçok faydası olan omega-3, omega-6, omega-9 yağ asitleri bakımından zengin bir bitki olduğunu belirtmekte fayda var.

keten tohumu
Görsel: keten tohumu

Metobolizmayı güçlendirdiği bilinmektedir 

Keten tohumu iyi bir protein kaynağıdır ve yüksek oranda çözünemeyen lif içeriğine sahiptir. Bu yüzden dengeli beslenmeye önem verenler, profesyonel sporcular ve günlük hayatında spor yapanlar da keten tohumunun yararlarından gönül rahatlığı ile faydalanabilirler. Lifli yapısı sayesinde sindirimin düzenlenmesini sağlarken içerdiği vitamin ve minerallerle de metabolizmayı güçlendirdiği bilinmektedir.

Fit olmanın en doğal yollarından biri de keten tohumudur. Öğütülmüş keten tohumu öncelikle vücutta çözünme ve emilim hızlarını artırma amacıyla da tercih edilmelidir. Ayrıca su veya yoğurt ile de tüketilerek kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

keten tohumu
Görsel: keten tohumu

Kilo vermeyi hızlandıran sağlıklı gıdalar

Kilo vermeyi hızlandıran ve kalori yakmak için gereken yiyecekleri araştırırken birçok beslenme ve diyet listesiyle karşılaşacaksınız. Ancak bu besinlerin vücudunuza faydaları nelerdir ve vücudunuz üzerinde ne gibi etkileri olduğu her zaman bir soru işareti olmuştur.

Bugün sizler için hazırladığımız yiyecekler listesinde lezzetli olmanın yanı sıra sağlığa iyi gelen, kalori yakımını hızlandıran ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olan bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekleri günlük diyetinize ekledikten ve düzenli egzersiz yapmaya devam ettikten sonra normalden çok daha hızlı kalori yaktığınızı göreceksiniz ve kilo verme süreciniz hızlanacaktır.

Ancak herkesin vücudunun farklı olduğunu vurgulamakta fayda var, bu nedenle en etkili sonuçları elde etmek için bir beslenme uzmanı ile işbirliği yapmak gerekiyor. İşte kilo vermeyi hızlandıran mucizevi yiyecekler:

1. Avokado

Günlük diyetlerin hemen hemen hepsinde avokadoya denk gelmişsinizdir. Tam isabet! Sağlıklı beslenmenin olmazsa olamazı olan avokado güçlü bir yağ yakıcı besindir. İçerdiği tekli doymamış yağlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak hücre sağlığını korur. Özellikle kahvaltıda yarım avokado ve deniz tuzu yiyebilirsiniz. Ya da salatalarda sağlıklı yemekler hazırlamak için kullanabilirsiniz.

avokado
Görsel: avokado

2. Chia Tohumu

Chia, bol miktarda protein, lif ve omeag-3 yağ asidi içerir. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeyi hızlandıran bir besindir kendisi. Sadece 15 dakika suya batırabilir ve ardından boyutunu tam olarak 10 kat artırabilirsiniz! Bu sayede sizi uzun süre tok tutacaktır.

3. Yeşil Çay

Hala düzensiz yeşil çay içiyorsanız, tam zamanı! Günümüzde sağlıklı beslenmek, kilo vermeyi hızlandırmak ve kalori yakmaya çalışanlar için bu egzotik lezzet vazgeçilmez hale gelmiştir. Çok yüksek antioksidan seviyeleri de bağışıklığınızı artıracaktır. Zamanla metabolizmayı hızlandıracak ve toksik maddeleri vücuttan uzaklaştıracaktır.

4. Kereviz Sapı

Kereviz sapını tükettiğinizde o kadar az miktarda kalori alırsınız ki, aldığınız kaloriden çok kalori yakmanıza yardımcı olur. İçerdiği vitamin ve mineraller de sağlığınızı artırabilir ve toksinleri atarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Diyetinize ekleyip düzenli tükettiğinizde farkı kısa sürede fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

kereviz sapı
Görsel: kereviz sapı

5. Balık

Omega-3 yağ asitlerinin yağ yakımına etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, balık yemenin sizi uzun süre tok tutabileceği ve kilo vermenize yardımcı olacağı açıktır. Özellikle somon balığı bu etkiyi artıracaktır. Unutmayın, bu sağlıklı yağ asitleri metabolizmanızı her gün hızlandıracaktır.

6. Kahve

Güne zinde bir başlangıç için birçok insanın tercihidir. Kafein denilince ilk akla gelen içecek olmasının yanı sıra kana daha fazla oksijen girmesine neden olan içecektir. Bu durumda metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını artıracaktır. Çok önemli bir nokta tabii ki içtiğiniz kahvede şeker veya krema olmamasıdır. Kalorisiz kahve (sade Türk kahvesi ve filtre kahve gibi) ideal seçiminiz olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz 😊