Annelik Yolunda

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Besinler

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Besinler Herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Yaz aylarına adım attığımız şu günlerde aşırı sıcaklar bizleri bunaltıyor ve kendimizi güzel bir deniz kenarında ferahlarken bulmak istiyoruz. Ancak aklımıza pandemi döneminde istemsiz olarak aldığımız kilolar geliyor. Bikini veya mayo giyiyorsanız ya da tesettürlü iseniz yaz aylarında alınan kilo mutlaka canınızı sıkar. Sıcakların etkisiyle daha ince kıyafetlerin tercih edilmesi ve vücudu saran elbiseler gibi hatları meydana çıkaran kıyafetler yüzünden kilo germek zaruri oluyor. Sadece güzel görünmek amaçlı değil sağlık içinde yediklerimize dikkat ederek formumuzu korumamız gerekiyor. Peki, kilo vermenize yardımcı olacak besinler nelerdir?

Su

Diyet listelerinin hemen hemen vazgeçilmez ve ilk üyesi olan su, günde 2-3 litre tüketildiği zaman kesinlikle metabolizmaya muhteşem bir etki sağlıyor. Ayrıca oturarak çalışıyorsanız gün boyu yediğiniz besinleri bağırsaklarda biriktirmeden dışarı atılmasını sağlar. Kan dolaşımı ve organlar üzerinde de önemli oranda etkiye sahip olan su, günün mutlaka her öğününde tüketilmelidir.

Domates

Diyetisyenlerin pek fazla tavsiye ettiği tek başına kullanılan bir gıda olmasa da domates sadece 20 kaloridir. Üstelik bu 20 kalori %80 oranında su olduğu düşünülürse tuzsuz ve yağsız domates tüketildiği zaman bir nevi yenebilir su tüketmiş olursunuz. Sofraların vazgeçilmez tadı olan domates kilo vermek isteyenler de çok çok faydalı ve kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.

Yoğurt

Yoğurt ve pul biberin yağ yaktığını hiç duymuş muydunuz? Yoğurt asitli bir gıda olduğu için vücutta kendi başına gezinen yağ toksinlerini parçalar. Geceleri bir kase üzerine bir kaşık pul biber konduğu zaman uykuda bile kilo verdirerek diyetlerin altın parçası olabilir. Aynı zamanda yoğurt üzerine bir kaşık zerdeçal veya zencefil tozu ekleyip yine geceleri tükettiğinizde tüm gece bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Maden suyu ile yoğurdu karıştırıp tüketirseniz yine pul biber kadar etki gösterir.

Yulaf Ezmesi

Genel de kilo vermenize yardımcı olacak besinler arasında yıllardır morbit obez hastalarının kullandığı ve önyargı ile yaklaştığımız için tüketimi ve değeri çok sonra anlaşılan yulaf ezmesi, sabahları kahvaltı niyetine yenebilir. Gün boyu tok tutan özelliği ve vücutta yağ indeksini düşürmesi de yemek yeme isteğinizi engeller. Akşamları da dilediğinizde yiyebileceğiniz yulafı, sıcak su da haşlayıp homojen kıvama getirerek lapa gibi yapın. Daha son bir tatlı kaşığı bal ekleyip istediğiniz meyveler ile tatlandırın. Böylelikle tüketilmesi çok daha kolay olacaktır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Besinler

Bakliyat

Kuru bakliyatlar da vücutta besin dengesini sağlar ve tok tutar. Hem de kilo verirken sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. İçeriğinde ki proteinler sayesinde et yerine de geçebilecek olan mercimek, fasulye, nohut gibi gıdalar akşamları tok uyumanızı sağlayarak ve gece yeme alışkanlığınızın önüne geçer.

Tatlı Patates

Ülkemiz de yetişmese de bulmak çok kolay. Marketler de satışı var olan tatlı patates, özellikle Uzakdoğulu kadınların yıllardır kullandığı bir zayıflama gıdasıdır. Kilo vermenize yardımcı olacak besinler sıralamasında diyetisyenlerin ısrarla tavsiye ettiği tatlı patatesi, haşlayıp bir dilim ekmek ve laktozsuz süt eşliğinde sabahları tükettiğiniz vakit ağırlık yaratmadan kolay sindirimi sağlar. Aynı zaman da ızgara tavuk ile tüketilirse protein açısından zengin faydalı ve sağlıklı bir öğün olmuş olur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Eğer hızlı kilo vermek istiyor ve kilo vermenize yardımcı olacak besinler olarak daha hafif, daha ulaşılabilir gıdalar tüketmek istiyorsanız marul, maydanoz, nane, dereotu, roka, tere gibi salata için kullanılan sebzeleri kesinlikle kullanın. Maydanozun yapraklarını gövdesinden ayırmadan su içinde kaynatıp onu günde 3 kez tükettiğiniz vakit hızlı bir metabolizmaya sahip olursunuz. Ayrıca marul da salata sebzesi olarak oldukça idealdir.

Peki, bu besinlerin vitamin ve protein kaynağı nelerdir?

​​​​​​Yeşil sebzelerin eğer vegan iseniz son derece faydalı olduğu gerçeği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Diyet içinde uygun olan bu sebzeleri gönül rahatlığı ile tüketerek alışkanlık haline getirmeniz ve sağlıklı bir gelecekle mutlu olmanız dileğiyle.

Exit mobile version