Kilo Vermeye Çalışırken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

0
1494
kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar

Kilo vermek için elinizden geleni yapıyor olmanıza rağmen başarılı olamıyor musunuz? Peki, kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar nelerdir? Evde kilo vermenin yöntemleri nelerdir? Bu tarz soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar…

kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar
Görsel: kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar

Kilo verme yöntemleri:

Kalori saymayın 

Gün içerisinde sürekli olarak yediklerinizin kalorisini hesaplıyor ve bir şeyi yiyip yemeyeceğinize kalorisine bakarak mı karar veriyorsunuz? İşte hatayı burada yapıyor olabilirsiniz. Her besinin metabolizma ve vücut fonksiyonları üzerinde etkisi farklıdır.

Besinler aynı kaloriye sahip olsalar bile insülin, adrenalin, diğer hormonal tepkiler, karaciğerde de novo lipogenez (yağ üretimi), beyin ödülünün aktivasyonu, bağırsak mikrobiyotası üzerinde farklı etki gösterirler. Bu nedenle sağlıklı kilo kaybı sağlamak ve verdiğiniz kiloyu uzun vadede korumak için kalori saymayı bırakın ve diyetinizin kalitesine odaklanın.

Kendinizi aç bırakmayın 

Kendinizi aç bırakarak kilo vermeye çalıştığınızda ‘açlık modu’ gelişir. Açlık modu bilimsel adıyla adaptif termogenez, vücudun uzun süreli yüksek kalori kısıtlamasına verdiği doğal tepkidir. Yüksek kalori kısıtlamasını içeren diyetleri uzun süre uyguladığınızda vücut kendini korumaya almak amacıyla harcadığı enerjiyi azaltır dolayısıyla bazal metabolizma hızınız yavaşlar ve aynı zamanda açlık hissinizi artırarak sizi daha fazla yemeğe teşvik eder. Bunun sonucunda kilo vermeniz zorlaşır ve diyetin sürdürülebilirliği azalır.

Mucize beklemeyin 

Beslenme şeklinizi değiştirmediğiniz sürece her sabah limonlu su içerek, her gün maydanoz kürü yaparak zayıflayamazsınız. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız öncelikle besinlerden mucize beklemek yerine sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Bununla birlikte, en önemli noktalardan birisi de sabırlı olmaktır. Hızlı sonuç almak istiyor olabilirsiniz ancak gerçek şu ki 5 senede aldığınız kiloyu 5 günde veremezsiniz.

kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar
Görsel: kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar

Tek tip beslenmeyin 

Her gün aynı kahvaltıyı yaptığınız, her öğle ve akşam yemeğinde aynı yemeği yediğiniz bir diyet şekli bir süre sonra kilo verememenize neden olur. Tek tip beslenmek yerine besin çeşitliliğinin sağlandığı bir beslenme şekli benimsemelisiniz. Mesela her gün kahvaltıda yumurta, peynir yemek yerine bir gün de yoğurt, yulaf yiyebilirsiniz veya her gün şeftali yemek yerine bir gün de elma yiyebilirsiniz.

Battı balık yan gitmesin 

Kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalardan biri de ‘battı balık yan gider’ mantığında olmaktır. Kendinizi ‘’Nasılsa öğle yemeğinde kaçırdım, olan oldu, bu tatlıyı da yiyeyim’’ gibi cümleler kurarken buluyorsanız bu bakış açısından bir an önce uzaklaşmalısınız.

Çünkü özellikle yüksek kilodaysanız kilo verme süreci uzun bir süreçtir. Bu süreçte sağlıksız kategorisine sokabileceğimiz ve sevdiğiniz besinleri tüketim sıklığına dikkat ederek porsiyon kontrolü dahilinde tüketebilir ve bir sonraki öğünü veya günü daha hafif geçirerek dengeleyebilirsiniz. Eğer dengeleme yoluna gitmez ve o gün içerisinde daha fazla yemeğe devam ederseniz kilo vermek oldukça zor bir hale gelecektir.

Evde kilo verme yöntemleri

İnternette pek çok kötü evde kilo verme bilgisi var. Tavsiye edilenlerin çoğu, en iyi ihtimalle sorgulanabilir ve herhangi bir gerçek bilime dayanmamaktadır. Bununla birlikte, gerçekten işe yaradığı kanıtlanmış birkaç doğal yöntem vardır. İşte sizin için özel derlediğimiz doğal olarak kilo vermenin birkaç yolu:

kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar
Görsel: kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalar

Diyetinize protein ekleyin

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, protein besinlerin kralıdır. Vücudunuz, yediğiniz proteini sindirirken ve metabolize ederken kalori yakar, bu nedenle yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı günde 80-100 kaloriye kadar hızlandırabilir. Yüksek proteinli bir diyet, kendinizi daha tok hissetmenize ve iştahınızı azaltmanıza da yardımcı olabilir. Aslında, bazı araştırmalar, insanların yüksek proteinli bir diyetle günde 400’ün üzerinde daha az kalori yediğini gösteriyor. Yüksek proteinli bir kahvaltı (yumurta gibi) yemek kadar basit bir şeyin bile güçlü bir etkisi olabilir.

Bütün, tek malzemeli gıdalar yiyin

Daha sağlıklı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, diyetinizi bütün, tek bileşenli yiyeceklere dayandırmaktır. Bunu yaparak ilave şeker, yağ ve işlenmiş gıdanın büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmış olursunuz. Bütün yiyeceklerin çoğu doğal olarak çok doyurucudur ve sağlıklı kalori sınırları içinde tutmayı çok daha kolay hale getirir.

Ayrıca, bütün yiyecekleri yemek, vücudunuza düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok temel besini sağlar. Kilo kaybı genellikle bütün yiyecekleri yemenin doğal bir yan etkisi olarak ortaya çıkar. Evde kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekleri buradaki yazımızdan bulabilirsiniz.

İşlenmiş gıdalardan kaçının

İşlenmiş gıdalar genellikle ilave şeker, ilave yağ ve kalori bakımından yüksektir. Dahası, işlenmiş gıdalar mümkün olduğunca çok yemek yemenizi sağlamak için tasarlanmıştır. İşlenmemiş gıdalardan çok daha fazla bağımlılık benzeri yemeye neden olurlar. Evde kilo verme sürecinizin eksiksiz ilerlemesini istiyorsanız, işlenmiş gıdalardan kaçının.

Sağlıklı günler dileriz 😊