Kırışıklıkları Azaltmak İçin Doğal Maske Önerileri

0
1517

Son yıllarda; erkeklerin de önem vermeye başladığı bir konu olsa da, aslında kadınların çok uzun yıllardır en çok önem verdiği ve en çok dikkat ettiği konulardan birisi de cilt bakımı konusu. Çünkü 20’li yaşlarda ki bir genç kızın da, orta yaş grubuna giren 40’lı yaşlarda ki kadınların da, 60 yaş ve üzerinde ki kadınların da tek isteği sağlıklı, pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak.

Kadınlar bunun için birçok farklı yöntem deniyorlar kendilerince. Evde kendi imkanlarıyla cilt bakımı yapanlardan tutun da, bunun için mini bir servet ödemekten çekinmeyen kadınlara kadar herkesi farklı farklı yöntemleri var. Peki, bunun için illa ki bir yerlere gidip yüksek miktarda paralar ödemek mi gerekiyor? Bu problemi ortadan kaldırmak için evde de uygulamalar yapılamaz mı? Elbette ki yapılır. İşte size kırışıklıkları azaltmak için doğal maske önerileri.

Hücre Yenileyici Muz Maskesi

Kırışıklıkları azaltmak için; evde kendiniz uygulayabileceğiniz maske türlerinden ilki hücre yenileyici muz maskesi.

Malzemeler ve yapılışı şu şekilde;

Malzemeler

  • Muz
  • Blender

Yapılışı:

1 adet olgunlaşmış muzu blenderden geçirin ve püre kıvamına gelene kadar ezmeye devam edin. Püre kıvamını aldıktan sonra cildinize uygulayın. Bu maskeyi haftada 1 uyguladığınızda,

Kırışıklık Azaltmak İçin Doğal Maske
Kırışıklıkları Azaltmak İçin Doğal Maske

Yaşlanma Karşıtı Yaş Maya Maskesi

Evde; kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz bir diğer maske türü de hücre yenileyici yaş maya maskesi. Malzemeler ve yapılışı şu şekilde:

Malzemeler

  • 1 fincan ılık su
  • 1 paket yaş maya

Yapılışı:

1 paket yaş mayayı, 1 fincan suda eritin ve krem yada macun kıvamına gelene kadar bekleyin. Daha sonra bunu yüzünüze sürün. Maskenin her tarafa eşit şekilde dağılmasına özen gösterin. Maskeyi yüzünüzün tamamına eşit şekilde sürdükten sonra yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. 30 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Bu tarifi de haftada 1 kez uygulamanız, önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Mayanın içinde bulunan mineraller kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Gözenek Sıkılaştırıcı Yulaf Maskesi

Evde uygulanabilecek farklı bir maske türü de gözenek sıkılaştırıcı yulaf maskesi. Malzemeleri ve uygulanışı şu şekilde:

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı ılık süt
  • 2 yemek kaşığı yulaf

Yapılışı:

4 yemek kaşığı ılık sütü bir bardağın yada bir kabın içine koyun. Daha sonra 2 yemek kaşığı yulafı bunun içinde ezin. Yüzünüze uygulayabileceğiniz bir kıvama gelmesini sağlayın. Gereken kıvama geldikten sonra, saçlarınızı toplayarak, bu maskeyi yüzünüze sürün. Her tarafa eşit şekilde dağılmasına dikkat edin. Bu maske de; cildiniz üzerinde ki ölü deriyi atarak, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Böylece cildiniz rahat bir nefes alır. Rahatlayan ve yenilenen cilt hücreleri ise, çok daha uzun süre kırışıklıklarla savaşır.

Nemlendirici Yoğurt Ve Limon Maskesi

Kırışıklık karşıtı maske türlerinden bir diğeri de nemlendirici yoğurt ve limon maskesi. Maskenin yapımında kullanılan malzemeler ve uygulanışı ise şu şekilde:

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Yoğurt ve limonu bir kabın içinde, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra başta göz çevresi, dudak üzeri, çene ve yüz hatlarının tamamına sürün. Maskeyi cildinize tamamen sürdükten sonra yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü yıkayın. Limonun arındırıcı özelliğinin olması, yoğurdun ise nemlendirici etkiye sahip olması nedeniyle cilt kırışıklıkları problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Vitamin Takviyeli Salatalık Maskesi

Kırışıklıklara karşı evde uygulanabilecek maske türlerinden altıncı ve son olanı ise vitamin takviyeli salatalık maskesi. Malzemeler ve yapılışı şu şekilde:

Malzemeler

  • 1 adet orta boy salatalık
  • 1 adet yumurtanın beyazı
Kırışıklık İçin Doğal Maske Önerileri
Kırışıklıkları Azaltmak İçin Doğal Maske Önerileri

Yapılışı:

Salatalığı bir kabın içinde püre kıvamına gelene kadar, blender ile ezin. Püre kıvamına geldikten sonra, 1 adet yumurtanın beyazını da ilave ederek, biraz daha ezmeye devam edin. Yeşil bir krem kıvamına gelen bu maskeyi yüzünüzün tamamına sürün. Bir süre bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada en az 1 kere kullanmanız durumunda cilt kırışıklıklarının kısa sürede ortadan kalktığını göreceksiniz.