Kış Aylarında Evde Spor Önerileri

0
1313
kis-aylarinda-evde-spor-onerileri

Kış çoğunlukla sıkıcı ve stresli geçen bir mevsimdir. Öte yandan kış aylarında spor yapmak farklı sebeplerden dolayı zordur ancak evde spor önerileri ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz. Ayrıca bu süre zarfında sadece açık hava egzersizlerine değil, sağlığınızı tamamen iyileştirebilecek ev içi aktivitelere de ihtiyacınız var. Sonraki satırlarda size göstereceğimiz gibi, egzersiz yapmanın bilmeniz ve günlük rutinlerinize uygulamanız gereken birçok faydası vardır. Kendi favori sporunuz veya egzersiz aktiviteniz olabilir, bu yüzden işleri sizin için kolaylaştırmak için eğlenceli aktiviteleri üç kategoride evde spor önerilerini listeledik: aerobik, yoga ve esneme egzersizleri.

kis-aylarinda-evde-spor-onerileri (1)
Görsel: Evde Rahat Spor Önerileri

Aerobik

Kış, çoğumuzun içeride kalmayı ve egzersizlerimizi yapmayı tercih ettiğimiz zamandır. Bunun nedeni sadece soğuk hava değil, aynı zamanda egzersiz yaparken sakatlanmaktan korkmamızdır. Ancak bu, hiç egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmez. Aerobik kış aylarında yapabileceğiniz bir evde spor önerisi olarak karşınıza çıkar. Kışın farklı aerobikler yapabilirsiniz. Aerobik egzersiz, kilo vermenin ve formda ve sağlıklı kalmanın en iyi yollarından biridir. Aerobik, kalbiniz için de çok iyidir, çünkü onun işlevini iyileştirmeye ve kalp hastalığı ve inme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Örneğin aerobik için squat yapabilirsiniz. Squat, esnekliğinizi ve dengenizi artırırken uyluklarınızda ve kalçalarınızda kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca yağsız kas dokusu oluşturarak dayanıklılığı ve gücü artırırlar.

Aerobik, birçok insan için bir nimet gibi bir şeydir. Vücudumuzdaki hormon üretiminin yanı sıra aerobik yaparak kilo verir ve vücudumuzu şekillendiririz. Aerobik ayrıca kötü yağları kaybetmek ve kas oluşturmak için yapılır. Günümüzde aerobik evde yapılabileceği gibi bu tür egzersizler çok maliyetli olmamakla birlikte en iyi sonucu almada yardımcı olmaktadır.

Yoga

Yoga evde spor önerilerinden bir diğeridir ve vücudunuzu zinde ve sağlıklı tutmanın iyi bir yoludur. Uygulama zihniniz ve bedeniniz üzerinde birlikte çalışır. İyi bir vücut duruşu, esneklik ve güç geliştirmenize yardımcı olur.

Yoga, evde spor önerisi araştırdığınızda, her mevsim ve günün her saatinde yapılabilir ancak sabah erken saatlerde veya yatmadan önce yapmanız daha faydalıdır. Yoga için en iyi zaman rahat, sakin ve dinç olduğunuz zamandır.

Yoga, yüzyıllar öncesinden beri uygulanan eski bir gelenektir. Yoga egzersizlerinin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için yararlı olduğu bulunmuştur. Bugünlerde piyasada herhangi bir özel ekipman veya eğitim gerektirmeden evde kolayca uygulanabilen birçok yoga egzersizi bulunmaktadır.

Yoga egzersizleri, genel olarak sağlık durumumuzu iyileştiren geceleri daha iyi uyuyabilmemiz için zihnimizi ve bedenimizi gevşetmemize yardımcı olur. Yoga, yılın bu aylarında meydana gelebilecek yoğun sis veya yağışlar nedeniyle yeterince güneş ışığı veya temiz hava alamadığımız kış aylarında bile formda kalmamıza yardımcı olur.

Yoga egzersizleri günümüzde en çok kullanılan fiziksel egzersiz biçimlerinden biridir. Bu egzersiz sinir sistemini, kan dolaşımını ve daha fazlasını etkileyen hastalıkları iyileştirmede çok faydalıdır. Vücuda büyük bir esneklik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu disipline eder. Bazı insanlar, herhangi bir yoga egzersizi yaparken çeşitli omuz ve sırt ağrıları yaşadıkları için yoganın kendilerine uygun olmadığını düşünürler. Herhangi bir yoga egzersizine başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Yoga’nın kendisinde, sizi kötü bir şekilde incitebilecek böyle bir pozisyon yoktur. Bunu evde yapıyorsanız, herhangi bir artrit ağrısı veya eklem ağrısını önlemek için diğer yoga egzersizlerine başlamadan önce bazı ısınma yoga pozları denemelisiniz. Isınma hareketler yoga da büyük önem arz etmektedir. Bunun için basit egzersizlerle hızlı bir şekilde evde spor için vücudunuzu hazır bir hale getirebilirsiniz.

kis-aylarinda-evde-spor-onerileri (3)
Görsel: Edve Spor Önerileri, Yoga

Germe

Germe egzersizleri evde spor önerileri arasında önemli bir noktadadır ve birçok kişi tarafından çokça tercih edilir. Kış aylarında, kaslarımızda daha fazla gerginlik hissettiğimiz mevsimdir. Bu gerginliği gidermek için farklı esneme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizler sadece gerginliği gidermenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda duruşunuzu ve esnekliğinizi de geliştirecektir. İşte kışın evde yapabileceğiniz bazı kolay esneme hareketleri:

kis-aylarinda-evde-spor-onerileri (4)
Görsel: Evde Spor Önerileri, Germe
  1. Kedi/İnek Duruşu: Bu, evde yapabileceğiniz en yaygın yoga pozlarından biridir. Sırtınızdaki, boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Kedi duruşu stresi ve endişeyi gidermeye yardımcı olurken, inek duruşu göğüs bölgenizi açmaya, esnekliği artırmaya ve vücudunuzdaki stresi atmaya yardımcı olur.
  2. Aşağıya Doğru Köpek: Aşağı doğru köpek, omurganızdaki esnekliği artırmanın yanı sıra etrafındaki kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak gelişmiş bir yoga duruşudur. Bu poz aynı zamanda göğüs bölgenizi ve omuzlarınızı açarken hamstringlerinizi de uzatmanıza yardımcı olur!
  3. Deniz Kızı Duruşu: Bu poz, yaralanmaları veya diz sorunları olan kişiler için en uygunudur çünkü özellikle bu bölgeleri (hamstringler, kuadrisepsler, kalça kasları) esnetmeye odaklanır. Bu poz aynı zamanda harika çünkü süper rahatlatıcı!

    kis-aylarinda-evde-spor-onerileri (5)
    Görsel: Evde Spor Önerileri, Deniz Kızı Duruşu

Annelik yolunda ailesi olarak sizler için derlediğimiz bu makale yardımıyla evde spor önerilerini topladık. Bu sayede, evinizde soğuk hava şartlarına rağmen birçok egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz yapmak için spor salonuna veya kapalı stadyuma gitmenize gerek yok. Sadece evde yapması kolay ve bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz için sağlıklı bazı egzersizleri takip edin. Bunu yapmak ve yazdığımız evde spor önerilerini takip etmek, kış mevsiminde size daha fazla güven verecek, aynı zamanda zor zamanlarda kilonuzu kontrol etmenize ve sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

https://www.yogabasics.com/learn/yoga-101-an-introduction/what-is-yoga/

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7050-aerobic-exercise

https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/waking-up-stretching

https://en.wikipedia.org/wiki/Winter_sports