Kış Maskesi ile Cildinizi Canlı Tutun

0
1208
kis-maskesi-ile-cildinizi-canli-tutun (3)

Kışa doğru hızlı bir ivme ile yaklaşırken hızla mevsimler değişiyor ve hava durumu her an sertleşebiliyor. Bu durumun doğrudan etki ettiği yer elbette ki vücudumuz. Ancak endişelenmeyin doğru kış maskesi uygulamaları ile cildinizin her zamanki doğallığını ve sağlığını korumanız mümkün. Annelik Yolunda ekibi olarak sizler için hazırladığımız bu yazıda birbirinden güzel kış maskesi önerileri sizleri bekliyor.

Kış Mevsiminin Cildiniz Üzerindeki Etkileri

Soğuk hava, düşük nem ve iç mekân ısıtması, nemi yüzünüzden uzaklaştırarak cildin doğal koruyucu bariyerine zarar verir. Cildiniz kendini daha az onarabilir hale gelir ve bu da kronik olarak kuru, donuk ve kaşıntılı bir cilde yol açar. Tedavi edilmezse cilt çatlamaya ve pul pul dökülmeye bile başlayabilir.

kis-maskesi-ile-cildinizi-canli-tutun
Görsel: Nemlendirici kış maskesi ile cildinizi koruyon

Cilt sağlığı sadece görünüm için değil, daha da önemlisi cilt sağlığı, vücudun temel görevlerinin çoğunu yerine getirdiği için önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, bir kişinin günlük olarak maruz kaldığı birçok virüs ve bakteriden vücudu korur. Ayrıca güneşin hücrelere zarar veren ölümcül ultraviyole ışınlarına karşı da koruma sağlar. Sağlıklı cilt ayrıca bir kişinin acı veya baskı hissederek çevresindeki önemli değişikliklere daha iyi tepki vermesine yardımcı olur. Soğuk hava ayları cilt sağlığını büyük ölçüde tehlikeye atabilir ve kserozis (kuru cilt) veya egzama (ciltte kaşıntılı, kuru, kırmızımsı lekeler veya lezyonlar) gibi şiddeti değişebilen durumları tetikleyebilir.

Kış Maskesi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sıcak Su Kullanmayın

Soğuk kış aylarında sıcak duşlar ve banyolar harika hissettirir. Ancak bununla birlikte, sıcak su aslında cildin doğal koruyucu yağlarını da soyarak daha fazla kuruluğa neden olabilir. Bu sebeple kış maskesi yaparken ve temizlerken sıcak su yerine ılık ya da nispeten biraz daha soğuk su kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız suyun sert su yerine yumuşak su olduğuna emin olun.

kis-maskesi-ile-cildinizi-canli-tutun (2)
Görsel: Kış maskesinde dikkat etmeniz gerekenler

Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra, cilt hala nemliyken daima bunu sürdürmek için nemlendirici kullanmaya dikkat edin. Temizledikten sonra cilt kurumaya başlamadan önce losyonları ve serumları uygulamak için yaklaşık üç dakikalık bir süreniz var. Bu süre zarfında uygulayacağınız nemlendirici takviye en iyi sonucu verecektir.

Ürün Yelpazenizi Ayarlayın

Doğal olarak kuru cilde sahipseniz kış aylarında yağ bazlı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağ bazlı nemlendiriciler, cildinizde koruyucu bir bariyer oluşturarak cildinizin mümkün olduğunca fazla nemi tutmasına yardımcı olur. Yağlı cilde sahipseniz, gün boyunca SPF korumalı hafif, yağsız bir losyon ve geceleri retinoid serumları tercih edebilirsiniz.

Güneş Kremini Unutmayın

İster inanın ister inanmayın, UV ışınları yazın olduğu kadar kışın da güçlüdür. Erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önlemek için evden her çıktığınızda açıkta kalan cilde güneş kremi uyguladığınızdan emin olun. Bununla birlikte kış maskesinde de UV koruyucu özellikli olanı tercih edebilirsiniz.

kis-maskesi-ile-cildinizi-canli-tutun (1)
Görsel: Kış maskesi ile sağlıklı ciltler

Sıvı Tüketiminin Önemi

Kış aylarında rastlanılan en büyük cilt sorunlarının temel kaynakları arasında sıvı tüketiminin az olması gelmektedir. Bunun önüne geçmek elbette düzenli su içerek mümkündür. İçten dışa doğru yaptığınız hidratlaşma işlemi vücudunuzun daha iyi bir şekilde nemli kalmasını sağlamaktadır. Düzenli su tüketmenin yanı sıra aynı zamanda bitki çayları ile de cildinizin sağlığını destekleyebilirsiniz.

Kış Peelingi Uygulayın

Nazik peeling cildinizi aydınlatacak ve nemlendiricilerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, sert yüz peelingleri ve keseleri yalnızca kışın kuru cildi tahriş eder. Bunun yerine laktik asit veya meyve asitlerinden yapılmış daha nazik bir formül deneyin ve haftada iki defadan fazla uygulamayın.

Levha Maskeleri Deneyin

Levha maskeleri, kuru kış aylarında cilde çok ihtiyaç duyulan ekstra nem ve besinleri sağlayabilir. Kuru, kırmızı ve çatlamış kış cildini yatıştırmak için formüle edilmiş Aloe Rescue Canlandırıcı Kâğıt Maskeyi deneyebilirsiniz. En iyi sonuçlar için haftada iki kez nemlendirici yüz maskesi kullanın.

kis-maskesi-ile-cildinizi-canli-tutun (4)
Görsel: Kış maskesi kullanırken doğru ürünler kullanın

Olması Gerektiği Kadar Ürün Kullanın

Kışın gelmesi ile birlikte birçok marka yeni ürünler çıkartmakla beraber aynı zamanda var olan ürünlerinin yeni versiyonlarını da çıkartmaktadır. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmakta ve cilt tiplerine göre özelleşmiştir. Bu ürünlere bakıp hepsini kullanmak yerine makul sayıda olanları kullanabilirsiniz. Cilt tipinize göre uygun ürünleri alıp kullanmanın yanında aynı zamanda evde kendi yöntemleriniz ile de maske yaparak uygulayabilirsiniz. Tüm zamanlar olduğu gibi kış aylarında da en iyi ve sağlıklı cilt bakımları yapmanız dileklerimizle 😊

Kaynaklar: