Kışın Kilo Aldıran En Büyük 7 Etken!

0
1632
Kışın kilo aldıran etkenler

Kışın kilo aldıran bazı etkenlerden uuzak durmak gerekir. Kışın dışarıda daha az zaman geçirilmesi, fiziksel aktivitelerin azalması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi kilo artışına neden olabilir. Kışın kilo aldıran ve zemin hazırlayan en büyük 7 etken ve bunların üstesinden gelmenin yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kışın kilo aldıran etkenler
Görsel: Kışın kilo aldıran etkenler

Kışın kilo aldıran etkenler:

Kış içeceklerine yüklenmek

İçimizi ısıtan sahlep, boza ve sıcak çikolata gibi içecekler, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerinden. Ancak bu içecekler, yüksek kalori içerikleriyle kilo almaya neden olabilirler. Bu tür içecekleri haftada bir-iki bardaktan fazla içmekten kaçınmayı öneren uzmanlar, soğuk havalarda büyük rağbet gören sahlep, boza gibi içeceklerin üzerine konulan fındık, fıstık, badem vb yağlı tohumların ve leblebinin de kalori miktarını artıracağını göz önünde bulundurun. Bu içeceklerin yerine zencefilli ıhlamur çayı, tarçınlı kahve veya kakaolu ılık sütü tercih edebilirsiniz diyor.

Kış depresyonu

Gün ışığından daha az yararlandığımız kış aylarında daha depresif ve mutsuz hissedebiliyoruz. Bu ruh hali; mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin düzeylerini artıran ve kısa süreli iyi hissetmemize neden olan çikolata, şekerli yiyecekler, hamur işi gıdalar, makarna gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinleri tüketmemize neden olabilir. Şeker ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmek daha fazla yeme isteği uyandırmakla birlikte kolaylıkla kilo artışına yol açabilir. Beyin kimyasını dengelemek için sağlıklı gıdalara ve aktivitelere yönelmek şekerli yiyeceklere duyulan ihtiyacı azaltacaktır.

Yeme isteğinin artması

Soğuk havalarda azalan vücut ısısının korunup, normal düzeye ulaşması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarız. Artan enerji gereksinimiyle verilen “acıktım” sinyali ise yeme isteğinin de artmasıyla sonuçlanır. Yeme isteğinin artmasını önlemek ve kontrollü besin alımı için yeterli su tüketimi, öğün düzeni ve her besin grubunun olduğu sağlıklı bir beslenme modelini alışkanlık haline getirmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Kışın kilo aldıran etkenler
Görsel: Kışın kilo aldıran etkenler

Yetersiz su tüketimi

Kış mevsiminde kilo artışının önemli nedenlerinden biri de yetersiz su tüketimi. Havaların soğuması ile susama hissi azalsa da vücudumuzun suya ihtiyacı var. Yetersiz su tüketimi sindirim enzimleri ve bağırsakların yavaşlamasına ve kilo artışına neden olabilir. Susuzluk hissinin açlıkla karıştırıldığı için iştah kontrolünü de zorlaştırdığını belirten uzmanlar, günde ortalama 2-2,5 litre su tüketimi idealdir diyorlar. Ilık suya tarçın, karanfil, top karabiber, zencefil gibi vücut ısınızı artıracak baharat ve besinler ekleyebilirsiniz.

Hareketin azalması

Soğuk, yağışlı ve rüzgarlı havalar nedeniyle açık havalarda yürüyüşlerin rafa kaldırıldığı kış aylarında, fiziksel aktivitenin azalması da kilo artışına zemin hazırlar. Bunun önüne geçmek için haftada 3-4 gün, en az30-45 dakika yürüyün, online egzersiz videolarının da egzersiz alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz.

D vitamini eksikliği

Vücudumuzda birçok metabolik süreçte büyük öneme sahip olan D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınları yardımıyla sentezlenir. Kış günlerinde 15-30 dakika güneş ışığına maruz kalmak gerekir, D vitaminini en iyi içeren gıdalar; balık, karaciğer, peynir, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleridir. Ancak D vitamini diyetle yeterli düzeyde alınabilen bir vitamin değildir. Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin, kilo artışıyla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Gerekli tetkikler yaptırılarak doktorunuzun önerisi ile gerekirse takviye alınmalıdır.

Atıştırmalıklar

Gündüzlerin kısalması ve havaların erken kararması, evde geçirilen sürenin de artmasına neden oluyor. Hal böyle olunca atıştırmalıklarda aşırıya kaçılabilir ve bu da kilo alımını beraberinde getirir. Uzun kış akşamlarında nasıl vakit geçirebileceğinizi planlayabilir, sizi sürekli atıştırmalık halinde olmaya iten ‘hiçbir şey yapmama’ halinden uzaklaşabilirsiniz. Akşamları otururken, televizyon karşısında veya odanızda çalışırken ara ara balkona çıkabilir, odanın penceresini açabilir, esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Kışın kilo aldıran etkenler
Görsel: Kışın kilo aldıran etkenler

Sağlıklı kilo vermek isteyenler için öneriler 

Beslenme ve diyet uzmanları, herkesin metabolizmasının farklı olduğunu ve sağlıklı bir beslenme planının bireye uygun olması gerektiğini belirterek, son dönemde sıkça duyduğumuz glutensiz diyetler, ketojenik diyetler gibi özel durumlara uygun programlar diyetisyen kontrolü altında çok iyi sonuç vermektedir. Hatırlatmakta önem vardır ki özel diyetler mutlaka diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Diyet kontrolünde etkisi çok iyidir. Özel diyet diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.

Kilo vermenize yardımcı olacak besinler 

Herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Yaz aylarına adım attığımız şu günlerde aşırı sıcaklar bizleri bunaltıyor ve kendimizi güzel bir deniz kenarında ferahlarken bulmak istiyoruz. Ancak aklımıza pandemi döneminde istemsiz olarak aldığımız kilolar geliyor. Bikini veya mayo giyiyorsanız ya da tesettürlü iseniz yaz aylarında alınan kilo mutlaka canınızı sıkar. Sıcakların etkisiyle daha ince kıyafetlerin tercih edilmesi ve vücudu saran elbiseler gibi hatları meydana çıkaran kıyafetler yüzünden kilo germek zaruri oluyor. Sadece güzel görünmek amaçlı değil sağlık içinde yediklerimize dikkat ederek formumuzu korumamız gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz 😊