Kolajen ve Cilde Faydaları

0
1642
Kolajen ve Cilde Faydaları
Kolajen ve Cilde Faydaları

Son yıllarda cilt bakımında oldukça popüler olan kolajen, farklı ürünlerin içinde bulunarak, güzellik ve gençlik sırlarının önemli ayrıntıları arasında yer almaktadır. Peki, kolajen nedir ve cilt için faydaları nelerdir? Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere kolajenin eşsiz dünyasından bahsedeceğiz.

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücudu iç ve dış etkenlere karşı koruyan, vücudun dayanıklılığını arttıran, hücrelerin sağlıklı bir şekilde bir arada durmasını sağlayan bir çeşit proteindir. Vücuda ve cilde esneklik kazandıran ve önemli proteinlerden biri olan kolajen, sağlıklı bir kemik ve kas dokusunun oluşmasına ve korunmasına yardımcı olmaktadır.

Görsel 1: Kolajen, vücudu iç ve dış etkenlere karşı korumaktadır.
Görsel 1: Kolajen, vücudu iç ve dış etkenlere karşı korumaktadır.

Vücutta bulunan proteinlerin bir kısmı kolajenden oluşur ve bu kolajenler, vücudun farklı bölgelerinin yapısını desteklemektedir.

Vücudunuzun bir duvar olduğunu düşünün; kolajen, bu duvarın taşlarını birbirine bağlayan ve bir arada durmasını sağlayan bir harçtır. Vücudun daha dinç ve sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için yaşınız kaç olursa olsun kolajene ihtiyaç duyarsınız.

Kolajen, yaş aldıkça azalan bir proteindir. Eğer kolajen yeteri kadar desteklenmezse ciltte sarkmalara, kırışıklığa ve matlığa sebep olabilmektedir. Yaşlanma belirtileri olan bu problemler çoğu zaman stres, uykusuzluk, kötü beslenme gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Sonuç olarak, yaşanan bu problemler, cildin olduğundan daha yaşlı görünmesine ve güçsüzleşmesine sebep olmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu, vücuda kaybettiği kolajeni geri kazandırmaktan geçmektedir. Bakım rutininize ekleyeceğiniz kolajen bazlı kremler sayesinde bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Görsel 2: Kolajen bazlı kremler kullanabilirsiniz.
Görsel 2: Kolajen bazlı kremler kullanabilirsiniz.

Kolajenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücut içerisinde bol miktarda bulunan, fakat farklı sebeplere bağlı olarak azabilen kolajenin asıl görevi, dokulara esneklik kazandırmak, eklem ve tendonları birbirine bağlayarak kasların ve kemiklerin tutunmasına yardımcı olmaktadır. Güçlü bir vücudun olmazsa olmazı olan kolajen, cilde, saçlara, kemiklere, dokulara ve kaslara büyük oranda fayda sağlamaktadır. Kolajeni takviye şeklinde kullanabileceğiniz gibi krem şeklinde de kullanabilir ve cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Esneklik Kazandırır

Yaşlanma süreci, psikolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak vücudun ürettiği kolajende azalmalar ile meydana gelmektedir. Kolajen azalmalarının en belirgin sonucu, cildin gençliğinin bir göstergesi olan esnekliğini kaybetmesidir. Esnekliğini kaybeden cilt, ister istemez kırışır ve oluşan bu kırışıklıklar, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Kırışıklık sonrası ise sarkmalar meydana gelmektedir.

Görsel 3: Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir.
Görsel 3: Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Cildiniz için en uygun ve en güçlü kolajen destekli ürünleri kullanarak, cildinizi yaşlanma tehlikesinden rahatlıkla koruyabilirsiniz. Vücudunuzdaki kolajen seviyenizi arttırarak cildinizi esnetebilir ve kırışıklıkları önleyebilirsiniz.

Cilt Dokusunu Sıkılaştırır

Cilt dokusunun sıkılaşması ile kırışıklıklar engellemektedir. 30’lu yaşlardan itibaren göz çevresinde başlamak üzere cildin çeşitli yerlerinde kırışıklıklar görülmeye başlar. Bu durumun sebeplerinden biri de cildin kendisini yenilemesine yardım eden kolajenin azalmasından kaynaklanmaktadır. Kolajen destekli kremler kullanarak oluşan bu etkiyi yok edebilir ve taptaze bir cilt görüntüsü elde edebilirsiniz. Ekstra olarak, ciltte görülen sarkmaların da toparlandığını fark edebilirsiniz.

Yaralara İyi Gelir

Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz ya da cildiniz uzun bir süre kuruluğa maruz kaldıysa, cildinizde ufak tefek yaralar oluşabilir. Kuruyan bir hızlı, çok hızlı bir şekilde çatlar ve bu durum minik yaralara sebep olabilir. Kolajen destekli bir krem kullandığınız zaman cildiniz kendisini yeniler ve yara oluşumunu engeller.

Renk Eşitsizliklerini Giderir

Gün içerisinde yaşanan yorgunluklar, stres, uykusuzluk durumları ve yaşın ilerlemesi, renk eşitsizliklerine sebep olmaktadır. Örnek olarak, göz altları daha koyu görünebilirken, yanaklar daha pembe olabilir. Bu durum görüntü olarak pek hoş değildir. Kolajen destekli kremler kullanarak cildinizde oluşan renk eşitsizliklerini giderebilirsiniz.

Görsel 4: Ciltte renk eşitsizlikleri görülebilir.
Görsel 4: Ciltte renk eşitsizlikleri görülebilir.

Yaşlılık Lekelerini Önler

40’lı yaşlardan sonra ciltte görülen ve özellikle yüz ve boyun bölgelerinde görülen minik ve kahverengi tonlarında beliren lekeler, hoş bir görüntü yaratmamaktadır. Bu lekeleri giderebilmek için kolajen destekli kremler kullanabilir ve cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Kolajenin Azalmasına Neler Sebep Olur?

Kolajen azalmasına pek çok faktör sebep olabilmektedir. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Kolajen üretiminin azalmasına sebep olan ilk faktörlerden birisi sigara ve alkol tüketimidir. Özellikle sigara tüketimi ile epidermiste bulunan kan damarları daralır ve cilde giden oksijen ve besin miktarı azalır, bu sebeple öncelikle sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır.
  • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak kolajen miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Güneşin sahip olduğu zararlı UV ışınları, cildin molekül yapısına zarar vermektedir. Korunmasız olarak güneşin altında kalmak kolajenin azalmasına ve vücudun nemsiz kalmasına sebep olmaktadır.
  • Sağlıksız beslenme, özellikle şeker, karbonhidrat ve şarküteri tarzı işlenmiş gıdalar ile beslenmek, kolajen azalmasına sebep olmaktadır. Aşırı derece şeker tüketmek, ciltte bulunan kolajenin sertleşmesine ve parçalanmasına sebep olmaktadır, bu sebeple kolajen miktarını dengede tutabilmek için sağlıklı bir şekilde beslenmek çok önemlidir.

Ciltte bulunan kolajen miktarını dengede tutabilmek için sadece krem kullanmak yetmez, ayrıca kolajen içerikli besinlerde tüketmeniz gerekmektedir. Kolajen miktarınızı dengede tutabilmek ve arttırabilmek için et ve kemik suyu, yeşil sebze, kırmızı meyve gibi yiyecekleri tüketebilir ve ayrıca E vitamini kullanabilirsiniz. Unutmayın, sağlık her şeyin başında gelmektedir! Annelik Yolunda ekibi olarak kendinize ve cildinize dikkat etmenizi tavsiye eder, iyi günler dileriz. 😊