Kolajenin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

0
1591
kolajenin bilinmeyen faydaları

Son dönemin vazgeçilmez takviyelerinden kolajenin faydaları saymakla bitmez. Kolajen vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık yüzde 25’lik kısmını oluşturmaktadır. Kolajen dokulardaki matriks, hücrelerin arasında bulunan, hücre aralarını dolduran ve onları destekleyen kompleks bir yapıdır, su ve mineralleri tutar. Deri, tendonlar, iç organlar, kemik, kıkırdak ve bağ dokuda bulunur ve vücut tarafından fibroblast hücrelerince doğal yollarla üretilmektedir. Kolajen, doku hücreleri arasındaki boşlukları dolduran lifli yapısı ile deri dokusunun esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını sağlamaktadır. Bu sayede ciltte parlaklık, görünüm canlılık sağlar. İşte karşınızda kolajenin bilinmeyen faydaları nelerdir?

kolajenin bilinmeyen faydaları
Görsel: kolajenin bilinmeyen faydaları

Kolajenin bilinmeyen faydaları nelerdir?

Kolajen sentezinin azalmasıyla bağ doku ve kıkırdaklar esnekliğini kaybeder ve osteoporoz, romatizma başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Yaraların geç iyileşmesi, yorgunluk ve performans düşüklüğü gibi semptomlar da görülmektedir. Kolajen hidrolizatı balık, tavuk ve sığırdan üretilmektedir.

Balık kaynaklı kolajen hidrolizatının yararlanımı daha yüksektir. Çeşitli çalışmalar balıktan elde edilen kolajenin vücutta kolajen sentezini desteklediğini göstermiştir. Günlük C vitamini alımının artması kolajen sentezini destekler. Moringa balığı, kırmızı – mor meyveler, sarımsak, turunçgiller, yumurta beyazı, kemik suyu vb. besinler kolajen bakımından zengindir. C vitamini yüksek olan sebze ve meyveler ile birlikte alındığında yararlanımı artmaktadır.

Mantarın bilinmeyen faydaları

Antik çağlardan beri mantarlar birçok hastalık için yiyecek ve ilaç olarak kullanılmıştır. Dünyada yaklaşık olarak 5000 mantar türü vardır. En çok üretilen mantar türü ise Agaricus bisporus’tur. Bu tür, Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen ve satılan beyaz şapkalı bir kültür mantarıdır. Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar da mantarlardan elde edilen bileşenlerin tedavi edici (terapötik) etkileri olduğu tespit edilmiştir. Peki bunlar nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirip, sağlığı koruyabilmektedir. İçerdiği selenyum minerali sayesinde antienflamatuvar ve antikanser etkisi vardır. Beta-glukan kaynağıdır, bu sayede kolestrolün ve trigliserit seviyelerini düşürülmesine yardımcı olur. D vitamini içeren nadir bitkisel besinlerdendir. İyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan etkisiyle beyin ve cilt sağlığına korumaya yardımcı olur.

En çok antioksidan etkiye sahip mantarlar beyaz mantar türüdür. İçeriğindeki bakır minerali sayesinde anemi, halsizlik ve kemik hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır. Mantarda bulunan kolin adı verilen bir maddenin uyku, hafıza ve öğrenmeyi güçlendirmeye yardımcı etkisi bulunmaktadır. Diyabet tanısı olan bireylerde, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve insülin direncini arttırmaya yardımcıdır.

kolajenin bilinmeyen faydaları
Görsel: kolajenin bilinmeyen faydaları

Mantarın kalorisi ve besin değeri

Beslenme açısından değerlendirildiğinde, düşük kalori içeriğinin yanı sıra esansiyel amino asitler, karbonhidratlar, lif, önemli vitamin (A, B, C, D, K) ve mineraller (demir, fosfor,selenyum, çinko, kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum) açısından da zengindir. Özellikle B vitamini açısından zengindirler; Riboflavin (B2), Folat (B9), Tiamin (B1), Pantotenik asit (B5), Niasin (B3). 100 gr kültür mantarı için ise belirtilen besin değerleri; Kalori: 21 kcal, Protein: 3 gr, Karbonhidrat: 3 gr, Lif:1 gr, Yağ: 0 gr.

Mantar tüketiminin kanser üzerine etkisi

Günümüzde mantarlar çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için takviye edici besin olarak kullanılmaktadır. Özellikle de kanser hastaları için en çok tavsiye edilen takviye edici besindir. Çünkü mantarların bağışıklık sistemini düzenleyen ve tümör oluşumunu engelleyici bir etkisi bulunmaktadır. Son yıllarda belirli mantar türlerinin kanser üzerindeki olumlu etkisi giderek daha fazla yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Mantar türleri, immünomodülatör özelliklerinden dolayı kanser önleyici etkilerini gösterirler. Mantarın bu özelliğini sağlayan bileşenlerin başında polisakkaritler ve Beta-glukan gelmektedir. Aynı zaman da kanser hastası olup kemoterapi alan bireylerde de kemoterapinin yan etkilerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Bu yan etkilerin en başında bulantı, kansızlık ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gelmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan Konjuge linoleik asit sayesinde meme ve prostat kanserine karşıda yararlı etki gösterebilmektedir.

Mantarın Bilinmeyen Faydaları
Görsel: Mantarın Bilinmeyen Faydaları

Fitobesin içeriği yüksek olan mantarların yararlı etkilerinin yanı sıra, oldukça az sayıda yan etkiye sahiptir ve vücut tarafından kolaylıkla tolere edilebilmektedirler. Kanser üzerindeki en etkili mantar türü ise kırmızı reishi mantarıdır. Bu mantar türü bağışıklık sistemindeki makrofaj hücrelerinin kanserle savaşmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketiminden sonra insan vücudundaki anti-kanser etkisi olan maddelere de yardımcı olmaktadır.

Mantarın yan etkileri

Mantarlar geniş bir ailedir ve bazı türleri ise zehirli olabilmektedir. Bu türlere dikkat edilmesi gerekmektedir aksi taktirde ölüme ve zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden bilinmeyen mantar türlerinin asla tüketilmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz 😊