Korona Virüs Gıda Yoluyla Bulaşabilir mi?

0
1607
koronavirus
Görsel: koronavirus

2019 yılının aralık ayında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs oldukça bulaşıcı olan tehlikeli bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü yeni tip korona virüse COVID-19 ismini vermiştir. Oldukça yeni olan bu virüsün insanlarda nasıl bir hasar bıraktığı henüz belirlenememiştir. Tüm dünyayı tedirgin eden ve ülkelere maddi manevi zarar veren korona virüs gıda yoluyla bulaşabilir mi? Bu sorunun cevabı uzmandan uzmana göre değişmektedir.

Korona Virüs Nedir?

Korona virüs ailesi daha çok hayvanlarda görülen bir virüs ailesidir. Zaman içerisinde mutasyon geçirerek insanlarda şiddetli akut solunum yetmezliğine neden olan bir virüs şeklini almıştır. Yeni tip COVID-19 virüsü daha önceki yıllarda görülen Sars ve mers virüsü ile genetik olarak benzerlik göstermektedir.

Sars ve mers kadar ağır seyretmese de bulaşıcılık oranı oldukça yüksektir ve bu nedenden dolayı da Pandemilere neden olmaktadır. Damlacık ve temas ile bulaşıcılık söz konusudur. Ancak kesin ve net değildir. Korona virüs gıda yoluyla bulaşabilir mi? Hasta olan kişi gıda üzerine direk olarak öksürür veya temas ederse bulaş olur.

Nasıl Bulaşır?

Yeni tip COVID-19 virüsünün bulaşıcılık oranı çok yüksektir. Virüs hakkında daha bir çok bilgi henüz netlik kazanmamıştır. Bulaşma şekli

  • Damlacık yoluyla
  • Temasla

Sosyal mesafenin korunmadığı durumlarda bulaşma söz konusudur. Hasta olan kişilerin izole edilmesi büyük önem taşır. Hasta olan kişiler maske taksalar dahi hastalığı bulaştırmaları söz konusudur. Korona virüs gıda yoluyla bulaşabilir mi? Hasta olan kişilerin tabağından yemek bulaş nedenidir.

Korona Virüs
Korona Virüs

Belirtileri Nelerdir?

Korona virüs herkeste aynı belirti göstermez. Kişinin vücut direnci, genetik yapısı ve bağışıklık sistemi belirtilerin görülmesi açısından çok önemlidir. Bağışıklık sistemi düşük olanlarda çok ağır solunum yetmezliğine neden olarak ölümlere sebebiyet verebilir. En sık görülen belirtiler şunlardır:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Halsizlik
  • İshal
  • Tat ve koku alamama
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı

Belirtiler kişiden kişiye göre değişir. Süper taşıyıcı olarak adlandırılan kişilerde hiçbir belirti görülmez. Bu kişiler virüsü taşır ancak hastalanmazlar. Korona virüs gıda yoluyla bulaşabilir mi? Virüs yüksek sıcaklıkta etkisini kaybetti için gıdalarla bulaş daha zordur.

Tedavisi Nasıldır?

Korona virüs, virüs ailesinden olduğu için henüz kesin ve net bir tedavi şekli yoktur. Tedavi şekli daha çok kişinin durumuna göre planlanır. Antiviral ilaçlar ve kinin içeren sıtma ilacı yeni tip korona virüsün tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Solunum sıkıntısı çeken hastalara solunum desteği verilerek rahatlaması sağlanır. Oksijen tedavisi ve sıvı tedavisi hastayı rahatlatır.

Etkin bir tedavi şekli olmadığından dolayı korunmak çok önemlidir. O yüzden ısrarla sosyal mesafe ve temas üzerinde durulmaktadır. Korona virüs gıda yoluyla bulaşabilir mi? Her şeyde olduğu gibi gıda konusunda da hassas olmak korunmada önem taşır. Alınan gıdaları evde dezenfekte etmek ve evde pişirmek korunma açısından çok önemlidir.

Çocuklarda Görülür mü?

Korona virüs yaşlı çocuk herkesi etkileyen bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimizin nasıl bir tepki vereceğini bilmediğimiz için korunmak çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre çocuklarda daha hafif seyretmektedir. Korona virüs geçiren çocukların hastalık sonrasında pıhtılaşma bozukluğu ve damar hastalıkları görülme katsayısı artmaktadır. Kanser tedavisi gören, bağışıklık sistemi sürekli baskılanan kişilerde çok daha fazla ölümcül seyretmektedir. Bağışıklık sistemi çok fazla güçlü olan kişilerde de bağışıklık sistemi aşırı tepki verdiğinden dolayı organ yetmezliğine neden olarak yine ölüme sebebiyet vermektedir.

Korunmada hastalığa yakalanmamak çok önemlidir. Yeni bir virüs olduğu için nasıl bir etki yapacağı bilinmemektedir. Mesafe, hijyen ve maske kullanarak korona virüsten korunabiliriz. Sağlıklı olmak tedbirler ile mümkündür der herkese esenlikler dileriz.