Kovid Sonrası Saç Çıkartan Mucize Karışım Tarifi!

0
1654
Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım

Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım tarifini bugün sizlerle paylaşacağız. Stres, beslenme eksikliği, hormonal değişikliler gibi birçok farklı nedenden dolayı dökülen saçlar, hem erkeklerin hem de kadınların ortak kabusudur. Kovid ise bu kabusu artırdı. Yapılan bilimsel çalışmalar Kovid-19 geçirenlerin ilerleyen dönemde ciddi saç dökülmesi yaşayabildiğini ortaya koydu. Hatta bazı çalışmalara göre Kovid geçirenlerin yüzde 25 ila 30’unda saç dökülmesi görülüyor.

Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım
Görsel: Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni bulunuyor. Bunların başında stres, enfeksiyon, ateşli hastalıklar, yoğun kilo kaybı, bazı ilaçlar, hormonal değişiklikler, demir, çinko, biyotin eksikliği gibi beslenme yetersizlikleri geliyor. Şimdi buna korona geçirenler de eklendi. Yapılan bilimsel çalışmalar Kovid-19 geçirenlerin ilerleyen dönemde ciddi saç dökülmesi de yaşadığını ortaya koyuyor. Hatta öyle ki kovid olanların yüzde 25 ila 30’unda saç dökülmesi görülüyor. Bu dökülme ortalama 3-4 ay devam edebiliyor.

Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım tarifi:

Saç dökülmesini durdurmak için pahalı şampuanlar, kremler kullanılmakta, sizler için saç dökülme sorunu olanların evde yapabileceği pratik bir tarif vereceğiz.

Malzemeler: 40 ml Hindistan cevizi yağı, 10 ml jojoba yağı, 20 damla selvi, 20 damla okaliptüs, 20 damla nioli yada çay ağacı yağı, 20 damla tarçın, 10 damla sedir, 10 damla karanfil, 10 damla yılang yılang, 5 damla ıtır, 20 damla nane uçucu yağı

Tarif: Haftada 3-4 kez masaj yaparak saçınıza sürün, gece boyu bekleyin sabah yıkayın. Özellikle nane yağının içindeki minoxidil saç oluşumunu destekler. Kullanmadan önce fotoğraf çekin daha sonra yeni fotoğrafınızla karşılaştırın. Düzenli kullanımda sonuca çok şaşıracaksınız.

Saç dökülmesine kalıcı çözüm:

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir sağlık problemidir. Uzmanlar tarafından günde ortalama 100 tele kadar dökülen saç normal kabul edilir. Ancak kadınlar bu konuda daha takıntılıdır ve sürekli olarak saç dökülmesi sorununa bir çözüm aramaktadırlar. Sizin de saç dökülmesi gibi bir probleminiz varsa, aradığınız bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım
Görsel: Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım

Saç dökülmesine sebep olan en sık nedenler; hormonal faktörler, stres, ilaçlar, genetik yatkınlık ve saçlı deri hastalıkları olarak sayılabilir. Androjen hormonunun etkisiyle genetik zeminde ortaya çıkan erkek tipi dökülme, erkeklerde daha sık olmakla birlikte kadınlarda da görülmektedir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 4 ay sonra ortaya çıkmakta ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Bunun yanı sıra tiroid hormon bozuklukları, vitamin eksiklikleri, stres de dökülmeye yol açabilir. Saç dökülmesini önlemek için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle saç dökülmesine neden olan faktör tespit edilir. Örneğin tiroid hormon bozukluğu varsa tedavi edilmelidir. Sorun tespit edildikten sonra sağlıklı saç gelişimini desteklemek için dermatoloji hekimi tarafından uygun tedaviye başlanılmaktadır.

Saç mezoterapisi 

Saç mezoterapisi, saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral, antioksidan ve dolaşım düzenleyici maddelerin iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Belli aralıklarla toplamda 8 ila 12 seans yapılmalıdır. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulur ve daha güçlü, canlı saçlar çıkması sağlanmaktadır.

Prp 

PRP işlemi ise hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen trombositten zengin sıvının saçlı deriye enjeksiyon yoluyla verilmesidir. Özellikle genetik dökülmelerde etkili olan PRP uygulaması, mezoterapi ile kombine edilerek daha iyi sonuç alınmasını sağlayabilir.

Zorlu ve geç kalınmış durumlarda kesin ve kalıcı tedavi şekli saç ekimi olabilir. Ancak saç ekimi öncesinde ve sonrasında mezoterapi ve PRP tedavileri ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Tüm saç dökülmelerinde kişinin kalıcı bir çözüm için mutlaka bir dermatoloğa danışması gerekir.

Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım
Görsel: Kovid sonrası saç çıkartan mucize karışım

Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri

Saç dökülmesi probleminizi kimyasal yollara başvurmadan çözebilirsiniz. Evinizde bulunan malzemelerle çok basit tarifler hazırlayıp, saç dökülmesi probleminize pratik bir çözüm bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi için şu maskeler bulunmaktadır;

  • Yumurta maskesi
  • Muz maskesi
  • Badem yağı maskesi
  • Yoğurt maskesi
  • Avokado maskesi
  • Zencefil maskesi
  • Isırgan çayı maskesi
  • Aloe vera maskesi

Bu maskeleri deneyince siz de mucizevi sonuçlar elde edebileceksiniz. Ayrıca, saç dökülmesi sorununuzu çok kolay bir şekilde çözebileceksiniz.

Yumurta maskesi

Bir yumurtayı kasede çatal ile çırpın. Ardından kaseye 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu malzemeleri karıştırın, saç ve saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızı kapatın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Duruladıktan sonra bitkisel bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊