Annelik Yolunda

Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

lazer-epilasyon-hakkinda-sikca-sorulan-sorular

Estetik görünümün oldukça önemli olduğu günümüzde lazer epilasyon da oldukça ilgi gören popüler bir işlem haline gelmiştir. Özellikle tüylerden sonsuza kadar kurtulmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan lazerli epilasyon, gerçekten de sonsuza kadar tüylerinizi engelliyor mu? Peki sağlık açısından nasıl etkilerinin olabileceğiniz düşündünüz mü? Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizler için lazerli epilasyon hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını derledik.

 Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyonun birincil amacı, kıl köklerini hedef almak ve öldürmek için bir lazer kullanmaktır. Saç folikülü öldükten sonra, saç tekrar büyümez. Teknik olarak teoride bu şekilde bir çalışma prensibi her ne kadar olsa da pratik işlemlerde her zaman istenilen sonuçlar tam anlamıyla elde edilmeyebilir. bu bakımdan yapılan işlemin kalitesi ve aynı zamanda uzman kişinin çalışma şekli ile ilgilidir.

lazer-epilasyon-hakkinda-sikca-sorulan-sorular (2)
Görsel: Lazer epilasyon hakkında bilmeniz gerekenler

%100 Epilasyon Garantisi Verir Mi?

Epilasyon %100 kalıcı olarak kaldırmayı asla garanti edemez. İşletmeler %100 kaldırma sözü verseler bile bu konuda biraz şüpheci yaklaşabilirsiniz. Epilasyon kıl köklerini hedefleyerek bu köklerin yakılmasını sağlar. Uygulama yöntemi ve bölgesine bağlı olarak tüm kıl kökleri yakılmayabilir bu da %100 garanti vermez.

En Etkili Epilasyon Tedavisini Nasıl Alabilirim?

En iyi sonuçlar için birden fazla tedaviye ihtiyaç vardır. En az  8 ila 12 tedavi önerilmektedir, ancak bir kişinin en iyi sonuçları elde etmesi için sahip olabileceği belirli bir sayı yoktur. Lazer epilasyon işleminde başarının anahtarı tutarlı olmaktır. Vücudunuzun bölgesine bağlı olarak genellikle 4-6 hafta civarında olması gerektiği zaman işlemi durdurmanız gerekebilir aksi durumda cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz ayrıca boşa ücret ödemiş olursunuz.

Görsel: Etkili lazerli epilasyon

Vücuttaki Her Yere Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Hemen her yere lazer yapılabilir ama asla lazerle kaşları şekillendirmek gibi fantastik şeyler denenmemeli. Kaşları şekillendirmek için yeterince hassas değil ve göze çok yakın, bunun dışında genital bölge özellikle çok hassas olduğu için bu bölgede epilasyon yapılırken çok dikkatli olunmalı ve gerektiği durumda bir uzmana ya da doktora muhakkak başvurulmalıdır.

Lazer Epilasyon Acıtır Mı?

Prosedür genellikle çok ağrılı değildir, ancak vücudun bikini bölgesi veya üst dudak bölgeleri gibi belirli bölgeleri daha hassas olabilir. Ağrı toleransı değişir, bu yüzden kişiye bağlıdır. Hasta işlemde zorlanıyorsa, rahatlama sağlamak için randevudan bir saat önce topikal bir uyuşturma kremi uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Riskli Midir?

Riskler arasında yanıklar, kabarcıklar, kabuklanmalar, kaynaklar, yara izi, hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyon gibi pigment değişiklikleri veya kılın kalıcı olarak çıkarılamama ve yeniden büyümeye devam etme olasılığı yer alabilir. Bu tarz sonuçlar karşısında nasıl önlemler alacağınız konusunda uzmanınıza mutlaka danışmalısınız. Ayrıca halihazırda mevcut olan bir cilt probleminiz varsa bunu işlemlerden önce uzmanınız ve doktorunuz ile görüşün.

Görsel: Lazerli epilasyon acıtır mı?

Lazer Epilasyon Tüm Kıl ya da Tüylerde İşe Yarar Mı?

Lazer epilasyon, koyu renkli, kaba tüylerde en iyi şekilde çalışır. Lazer ışığı kıl folikülündeki koyu pigmenti aradığı için kırmızı, beyaz veya sarı kıllara tepki vermez, dolayısıyla daha açık renkli kılları görmez.

Her Ten Rengine Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi?

Doğru lazer ile tüm cilt tipleri tedavi edilebilir. Cildiniz ne kadar hafif olursa o kadar güvenlidir, çünkü lazer koyu pigment arar. Asyalı, Hispanik veya Afrikalı ciltler gibi daha koyu cilt tipleri, lazerin cildi yakmaması veya pigmentlerini herhangi bir şekilde bozmaması için daha dikkatli tedavi edilmelidir.

Hamilelik Lazer Epilasyonu Etkiler Mi?

Hamilelik hormon seviyelerini değiştirir ve bu da kıl ya da tüylerin yeniden çıkmasına neden olabilir. Bebek doğduğunda ve hormonlar normale döndüğünde, birkaç lazer tedavisinden sonra işler genellikle eski haline döner. Bunun yanında hamilelik sürecinde lazer epilasyonu tavsiye edilmez. Bunun için doğumu beklemeli ve ondan sonra işlemi yapmalısınız.

Görsel: Lazerli epilasyon riskli midir?

Salonda Lazer Epilasyonu Yaptırmak Güvenli Midir?

Hastaların bir doktor muayenehanesine, tercihen cildin karmaşıklığını anlayan bir doktorun bulunduğu bir dermatoloji veya plastik cerrahi muayenehanesine gitmelerini tavsiye edilir. Ancak bununla birlikte günümüzde lazer epilasyonu hizmetlerinin verildiği güzellik merkezlerinde de işlem gerçekleştirilebilecek kadar özenli ve temiz tutulması gerekir.

Lazer Epilasyonu Geleceği

Lazer teknolojisi, daha hızlı lazerler üretmeleri ve prosedürü daha konforlu hale getirmek için yerleşik soğutma sistemleri dışında son 18 yılda çok fazla değişmedi. Daha açık saç renklerini tedavi etmekte hala başarısız oldukları söylenebilir. Epilasyonu seçseniz de seçmeseniz de tedavilerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve binlerce lirayı boşa harcamamak için araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Annelik Yolunda ekibi olarak sizlere bu işlemlerinizde ve her zaman sağlık ve mutluluk dileklerimizi sunuyoruz.

Kaynaklar: 

Exit mobile version