Mangonun Faydaları Nelerdir?

0
1378
Mangonun Faydaları Nelerdir?
Mangonun Faydaları Nelerdir?

Tropikal meyve denilince akla gelen ilk üç meyveden biri olan mango meyvesi, “meyvelerin kralı” olarak nitelendirilmektedir. Tadıyla olduğu kadar görünüşüyle de ağızlarımızı sulandıran mangonun faydası ise saymakla bitmiyor. Metabolizmayı düzenleyen, kansızlığa iyi gelen ve hatta kanser hücrelerinin oluşumunu dahi önleyen mango, elbette ki cilt güzelliğindeki faydaları ile de adından söz ettiriyor.

Görsel 1: Tropikal meyve denilince akla gelen ilk üç meyveden biri olan mango meyvesi, “meyvelerin kralı” olarak nitelendirilmektedir.

Bu değerli besini araştırıp, önemli bilgilere ulaşan Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere mangonun faydaları ve cilde etkilerini açıklayacağız. Ancak önce, mangonun anavatanı ve tüm dünyaya yayılış hikayesine biraz değinelim istiyoruz.

Mangonun Anavatanı Neresidir?

Mango meyvesinin daha çok Afrika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Asya gibi ülkelerde yetiştiği bilinse de asıl anavatanı Hindistan’dır ve bu lezzetli meyve, tüm dünyaya Hindistan’dan yayılmıştır. Asya ülkelerinde, bilinen faydaları sebebiyle kutsal kabul edilen bu meyvenin eti bol, sıvı oranıysa oldukça yüksektir. Farklı çeşitleri bulunması nedeniyle farklı tatlara sahip olan mangonun bugün tükettiğimiz çeşidinin tadı, erik ve kavuna benzetilmektedir. Vücut sağlığına yararları sayesinde ünü her geçen gün artan meyve, bugün cilt sağlığındaki etkileriyle de oldukça popülerdir.

Görsel 2: Mango meyvesinin daha çok Afrika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Asya gibi ülkelerde yetiştiği bilinse de asıl anavatanı Hindistan’dır ve bu lezzetli meyve, tüm dünyaya Hindistan’dan yayılmıştır.

Mangonun Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral barındıran mangonun cilde faydaları şöyle:

  • Bu değerli meyvenin en faydalı özelliği temiz ve arınmış bir cilde sahip olmayı sağlaması. Tıkanmış gözenekleri temizleyen ve akne oluşumunu engelleyen mango, cildin daha temiz, parlak ve canlı görünmesini sağlıyor.
  • İçerisinde yüksek oranda A vitamini barındıran mango, bu sayede antioksidan özelliğe de sahip. Ciltteki serbest radikallerin oluşumunu engelleyen meyve, olası cilt hasarlarından ve yaşlanma belirtilerinden koruyor.
  • Yine içerisinde C vitamini de barındıran mango, ciltte anti – aging etkisi sağlıyor. Bu sayede, kolajen üretimini destekleyen bu meyve, cilt lekeleriyle de savaşıyor ve cilt tonunu eşitliyor.
  • B vitamini yönünden zengin oluşu ise ciltte nemin korunmasına katkı sağlıyor ve yine kırışıklıkların oluşmasına engel oluyor.
  • İçerisindeki E vitamini ise cildin kuruluk problemleriyle savaşmasına yardımcı oluyor. Kuruyarak pul pul dökülen bir cilt görünümünü engelleyen bu meyve, aynı zamanda cildi besliyor ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor.

Siz de mangonun cilt güzelliğindeki bu etkilerinden faydalanabilir, cildinizde sağlıklı bir ışıltıya yer açabilirsiniz.

Mango Kabuğu Cilde Sürülür Mü?

En merak edilen konulardan biri de mangonun cilde nasıl uygulanacağı yönünde. Bu değerli ve lezzetli tropikal meyveyi besin yolu ile sıklıkla tüketerek cildini güzelleştirebileceğini açıklayalım. Ancak iş cilde uygulamaya geldiğinde dikkatli olmanı öneriyoruz.

Görsel 3: Bu değerli ve lezzetli tropikal meyveyi besin yolu ile sıklıkla tüketerek cildini güzelleştirebileceğini açıklayalım. Ancak iş cilde uygulamaya geldiğinde dikkatli olmanı öneriyoruz.

Mango veya kabuğunun bulunduğu birtakım tarifler ile cilde doğrudan uygulama yapılması, bazen istenmedik sonuçlara yol açabiliyor. Alerjik reaksiyonlar gibi olumsuz sonuçlanabilecek bu gibi ev yapımı tarifleri denemeni biz önermiyoruz. Bunun yerine içerisinde mango özlerinin yer aldığı bakım ürünleriyle cilt bakımını tamamlayabilirsin.

Mangonun Zararları Var Mıdır?

Bu meyvenin henüz bilinen bir zararı yok. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürünü doğrudan cildinize uygulamamanızda fayda var. Bilmediğiniz alerjen etkilerle karşılaşıp, üzülmemek adına cildinize direkt uygulama yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse konuyu dermatoloğunuz ile de konuşarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-mango#:~:text=They%20are%20a%20great%20source,reduce%20inflammation%20of%20the%20heart.&text=Mangos%20can%20help%20stabilize%20your%20digestive%20system.
  2. https://www.healthline.com/nutrition/mango
  3. https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-mango

Görsel Kaynak: https://www.freshfruitportal.com/news/2016/05/20/how-to-cut-a-mango-and-other-leading-google-searches/