Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

0
1595
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Nadir de olsa erkeklerde de görülebilen meme kanseri, erken teşhis açısından oldukça önemlidir. Geç teşhisler de ölümle sonuçlanabilen meme kanseri vakalarının sayısı, her geçen gün azalmaktadır. Günümüz şartlarında meme kanseri, cerrahi müdahale, radyasyon terapisi ve kemoterapi gibi farklı tedavi çeşitleri ile tedavi edilebilir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere meme kanseri hakkında bilgiler vereceğiz. Hazırsanız, başlayalım! 🤩

Görsel 1: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Nadir de olsa erkeklerde de görülebilen meme kanseri, erken teşhis açısından oldukça önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin ilk belirtisi, genel olarak meme dokusunda oluşan kalınlaşma ya da memede ya da koltuk altında fark edilen bezedir. Ekstra olarak, koltuk altı ve memede ağrı, kızarıklık, meme ucundan gelen kanlı akıntı, meme uçlarında içe doğru çökme, deride döküntü gibi belirtiler de meme kanserinde yaygın görülen belirtiler arasındadır. Memede ya da koltuk altında fark edilen her beze, meme kanserinin işareti olmayabilir, fakat yine de mutlaka bir doktora gidilmesi gereklidir.

Görsel 2: Meme kanserinin ilk belirtisi, genel olarak meme dokusunda oluşan kalınlaşma ya da memede ya da koltuk altında fark edilen bezedir.

Meme Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanseri, farklı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. İlerleyen yaş, yakın akrabalarda görülen meme kanseri vakaları, daha önce geçirilen meme kanseri, fazla alkol tüketimi, maruz kalınan radyasyon, hormon tedavileri ve fazla kilolar, meme kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.

Görsel 3: Meme kanseri, farklı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir.

Ekstra olarak, östrojen hormonunun normalden daha fazla olması, meme kanseri riskini arttırmaktadır. Örnek olarak, ilk regl kanamasının erken yaşlarda olması ya da menopoza geç girmek, östrojen hormonuna fazla maruz kalındığı gösterir. Ayrıca, emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı da bilinmektedir.

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanseri, elle muayene, mammogram, ultrason ya da MRI gibi görüntüleme testleri ve biyopsi ile teşhis edilebilir. Teşhis esnasında hastalığın olup, olmadığının yanı sıra tümörün boyutu ve ne kadar yayılmış olduğuna dair bilgiler de elde edilmeye çalışılır.

Görsel 4: Meme kanseri, elle muayene, mammogram, ultrason ya da MRI gibi görüntüleme testleri ve biyopsi ile teşhis edilebilir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Meme kanseri tedavisi söz konusu olduğunda bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak zorunludur. Bu faktörler arasında meme kanserinin türü, aşaması, hormon duyarlılığı, hastanın yaşı ve genel sağlık durumudur. Meme kanseri tedavisinde radyasyon terapisi, ilaç tedavisi, hormon tedavisi, kemoterapi ve cerrahi müdahale en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu tedavi yöntemlerinin her biri farklı sürelerde tamamlanmaktadır.

Görsel 5: Meme kanseri tedavisi söz konusu olduğunda bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak zorunludur.

Meme kanseri tedavisinde en önemli nokta erken teşhistir. Hastalığın 0. ve 1. aşamasında teşhis edilen bir meme kanseri vakasında hastanın uygun tedavi yöntemi ile iyileşebilmesi neredeyse %100’dür, fakat 4. aşamadan teşhis edilen meme kanserinde bu oran %20’lere kadar düşmektedir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere meme kanseri hakkında bilgiler verdik. Sağlığınıza ve kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz! 😊

Kaynaklar:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/37136
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3986-breast-cancer
  3. https://www.healthline.com/health/breast-cancer
  4. https://medicine.yale.edu/news-article/five-things-everyone-should-know-about-breast-cancer/

Görsel Kaynak: https://www.molekulce.com/meme-kanseri-nedir/