Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakım Önerileri

0
1378
mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-onerileri

Mevsim geçişlerinde ciltte de farklı değişimler meydana gelir. Kış mevsiminin hızla yaklaşması ile birlikte insan cildi kurur ve başta yüz olmak üzere birçok yerde akne sorunları baş gösterir. Öte yandan sadece kışın değil yaz mevsimine girerken de cilt sorunları ortaya çıkabilir. Sıcak havaların bastırması ile beraber gözenekler belirginleşir ve yağ üretiminde azalma görülür. Güneşten gelen ışınların değişimi ile beraber cilt de olumsuz etkilendiğinden dolayı mevsimsel geçişlerde cilt bakımları çok daha önemli hale gelir. Sizler için bu makalede mevsim geçişlerinde cilt bakımı için detaylı bir rehber hazırladık.

mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-onerileri
Görsel: Mevsim geçişlerinde cilt bakımında sıkça yapılan hatalar

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı için Yapılan Hatalar

Mevsimsel geçişlerde hava şartları da değiştiğinden dolayı cilde yapılan bakımlarında değiştirilmesi gerekmektedir. Bilinçsiz bakım durumlarında bazı yapılan hatalar vardır ve bu hatalar cilde hasar verebilir veya cilt korunmasız kalabilir. Türkiye coğrafyasında 4 mevsim yaşanmaktadır ve her mevsimin kendine özgü hava şartları vardır. Bu nedenle bu mevsim geçişlerinde cildin bakımı hayati bir öneme sahip olur. Mevsim geçişlerinde yapılan başlıca hatalar:

  • Aynı cilt bakım ürünü ile 4 mevsimi veya birden fazla mevsimi geçirmek.
  • Cilt bakım sıklığını mevsime uygun olarak düzenlememek.
  • Kış mevsimi yaklaştıkça daha sıcak su ile duş almak.
  • Cilt temizliğini makyaj temizleme ürünleri ile yapmak

Özellikle mevsim değişimlerinde yapılan makyajın temizlenmesi aynı zamanda cildin de bakımının yapıldığı anlamına gelmez. Makyaj temizlemesi yapıldıktan sonra cildin medikal cilt bakım ürünleri ile uygun bakımları yapılması gerekir. Bu sayede pürüzsüz ciltlere kavuşulur ve kolaylıkla korunurlar.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Toplamda dört ana başlık altında mevsimsel geçişlerde yapılması gereken cilt bakımları listelenebilir. Sağlıklı bir cilt için sizlerin de özellikle mevsimsel geçişlerde bu bakımları yapmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

1. Peeling Uygulaması

Ölü deriler cilt üzerinde her zaman oluşabilir. Fakat özellikle ölü deriler mevsimsel geçişlerde fazlasıyla artmaktadır. Bu oluşan ölü derilerden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden birisi peeling uygulamasıdır. Hava değişimlerinden dolayı cilt üzerinde oluşmuş ölü derileri cildinize uygun bir peeling yaparak giderebilirsiniz. Aynı zamanda pürüzsüz, canlı ve parlak bir cilt elde etmede peeling uygulaması fazlasıyla önemlidir. Cilt bakım mağazalarından alabileceğiniz doğal ve bitkisel özlü peelingleri bu noktada tercih edebilir ya da evde doğal ürünler de yapabilirsiniz.

mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-onerileri-2
Görsel: Mevsim geçişlerinde cilt bakımını tonik ile yapmak

2. Tonik Kullanılması

Cilt bakım ürünleri arasında en yaygın olarak tercih edilen bir ürün olan toniğin genel olarak tamamlayıcı etkisi bulunur. Tonik kullanımı birden fazla olabilir: örneğin tonik makyaj silindikten sonra kalıntıları gidermek için harika bir seçenek olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda cilt temizlik ürünü olan tonk, cilt temizlendikten sonra cildi silerek daha temiz bir hale getirilir. Mevsimsel değişimlerde de toniğin kullanılması son derece önemlidir. Çünkü tonik yapısı gereği antiseptik özellik barındırır bu sebeple cildi rahatlatır. Tonik kullanılırken dikkat edilmesi gerekir çünkü yanlış uygulaması sonucunda cilt üzerinde hasarlara neden olabilir.

3. Güneş Kremi

Güneş kremi mevsimler değişimlerde kullanılması gereken bir üründür. Değişen mevsime göre güneş ışınları da değişiklik gösterir. Cilt üzerine gelen ultraviole ışınların engellenmesinde çokça tercih edilen bu güneş kremi sadece yaz aylarında değil her mevsimde düzenli olarak kullanılmalıdır. Mevsime göre değişiklik gösterebilen güneş kremini mevsimine uygun olarak satın alıp kullanmak mevsimsel değişimlerde cilt sağlığını korumak için önemli bir etkendir.

4. Nemlendirici Kullanılması

İnsan ciltleri birbiri ile aynı değildir. Bu yüzden nem tutma seviyeleri de farklılık gösterebilir. Mevsimsel değişimlerde cildin kurumasını önlemek için de nemlendirici kullanımı son derece önemlidir. Kendi cildinize uygun olan nemlendiriciyi kullanmanız ani hava değişimlerinde de cildinizi koruyacaktır.

mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-onerileri-3
Görsel: Mevsim geçişlerinde cilt bakımını nemlendirici ile desteklemek

Mevsimsel Olarak Öneriler

1. Sonbaharda Cilt Bakım Önerileri

Yazın etkisini yitirmeye başladığı ve havaların artık soğumaya başladığı sonbahar ayında cilt de ekstra bakım istemektedir. Bu mevsimde cildin artık gelecek olan kışa hazırlanması son derece önemlidir. Başlıca nemlendirici, losyonlar, gece kremi önem teşkil etmektedir. Ek olarak yapılmaması gereken bir hata da güneş kremini ihmal etmemektir. Çünkü her ne kadar bulutlar güneş tarafından kapatılmaya başlansa da cilt hala güneşten etkilenmektedir. Sonbaharda cilt bakım önerilerimizi buradan detaylı bir şekidle inceleyebilirsiniz.

2. Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Kış aylarında soğuk havanın etkisi ile beraber cilt üzerinde kuruluk başlar ve pul pul dökülmeler görülebilir. Bu duruma ek olarak hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da metabolizma yavaşlaması görülür ve bu yüzden hücre yenilenmesinde azalmalar görülür. Kış mevsimine geçişte oluşan bu olumsuz cilt sorunlarına karşı uygun medikal cilt bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Bunlar arasında nemlendiriciler, cilt bakım maskeleri, peeling bulunmaktadır. Daha sert bir sorunla karşılaşılan bir durumda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-onerileri-4
Görsel: Kış aylarında cilt bakımı yapmak

3. İlkbaharda Cilt Bakım Önerileri

İlkbahar havaların artık daha da sıcaklaştığı, güzelleştiği bir mevsim olduğu için insanlar artık dışarıda daha fazla vakit geçirmeye başlar. Cildin de artık uyanmaya başladığı bu mevsimde yeni doğan bir bebek gibi bakımlara ihtiyacı olmaktadır. Gerek güneş kremi gerekse cildi derinlemesine temizleyen peeling uygulaması son derece önemlidir. Cilt artık uyandığı için bu mevsimde hücre yenilenmesi de artacaktır.

4. Yaz Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Türkiye’de en çok yaz mevsiminde insanlar dışarıya çıkar ve sıcak havanın tadını çıkarırlar. Gerek deniz gerekse havuz ve güneş keyiflenmeleri bol bol yapılan bu mevsimde cilt bakımı da hep olduğu gibi son derece önemlidir. Diğer aylara nazaran koruyuculuğu daha yüksek olan bir cilt kremi kullanılması çok önemlidir. Özellikle bu güneş kreminin hassas ciltlere sahip olan kişilerde önemi artmaktadır. Genellikle çok nem kaybı olmayan bu mevsimde yine de cilt neminde olası kayıpları önlemek için hafif yapılı cilt nemlendiricileri de kullanılmalıdır.

Her mevsim cildinize bebek gibi bakmanız dileklerimiz ile sağlıcakla kalın… 🙂

Kaynaklar: