Mucizevi Kış Çayı Önerileri

0
1357
mucizevi-kis-cayi-onerileri

Kış, soğuk havaların, kısalan günlerin, yorgunluğun ve geçici soğukların dönüşü demektir. Aynı zamanda sindirimi zor olan ağır yemeklerin zamanıdır. Sağlığınız ve moraliniz için ev yapımı bitki özlü kış çayından daha iyi bir şey yoktur. Annelik Yolunda ekibi olarak kış hastalıklarınız için sindirimi kolaylaştıran, rahatlatıcı veya yatıştırıcı kış çayı önerileri.

mucizevi-kis-cayi-onerileri (1)
Görsel: Harika kış çayları önerileri

Kış yaklaşırken insanlar kendilerini rahatlatıcı bitki çaylarıyla şımartmayı severler. Bazı insanlar mineçiçeği veya adaçayı gibi bitkileri demlemeyi tercih ederken, diğerleri çiçek, tarçın, portakal veya zencefili tercih eder. Bu aynı zamanda sağlığınıza dikkat etme ve detoks yapma zamanıdır. Dökme malzemeler üstün tat ve kaliteyi garanti eder.

Ağrıları Dindirmek İçin Papatya Çayı

Üç gram papatya çiçeğini sıcak suya koyun ve birkaç dakika bekletin. Sonuç, boğazınız için yatıştırıcı harika bir kış çayı. Papatya çayı kuru öksürük durumunda size destek olur ve solunum sağlığının korunmasına yardımcı olur. Papatya çiçeklerinin de bağışıklık sistemini desteklediği söylenmektedir. Ayrıca bir bardak papatya gevşemeye ve sindirime yardımcı olur.

Ebegümecinin Yatıştırıcı Özellikleri

Ebegümeci, boğaz için faydaları olan bitki çayı için başka bir bitkidir. Yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Ebegümeci çiçeklerinden yapılan çaylar ses kısıklığına iyi gelir. Ayrıca hava yollarını temizlemeye yardımcı olurlar. Sindirime yardımcı olması için ebegümeci çiçekleri de demleyebilirsiniz.

mucizevi-kis-cayi-onerileri (2)
Görsel: Kış çayının mucizevi faydaları

Ihlamur Çayı ile Yeniden Doğun

Ihlamur ağacının braktesinin (Bir çeşit bitki özelliği) çeşitli varyasyonara sahiptir. Bu cümle biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak ıhlamur çayı çayının vücudunuzun doğal savunmasına katkıda bulunduğu ve sağlığın korunmasına yardımcı olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Ihlamur çayının ayrıca ateşli durumlarda terlemeyi teşvik ettiği bilinmektedir. Ihlamur yapraklarını sıcak suda demlemek, gevşemeye ve sindirime yardımcı olan bir çay da üretir.

Adaçayının Kış Çayı Olarak Tüketilmesi

Bahçe adaçayı olarak da bilinen adaçayı yapraklarıyla ev yapımı bir bitkisel kış çayı yapın. Güçlü tadı olan infüzyonun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve boğaz iltihabını hafiflettiği söylenir. Adaçayının ayrıca içeriğindeki ursolik asit sayesinde sindirim sorunlarına ve aşırı terlemeye yardımcı olduğu söylenir.

Sindirim için Rezene Çayı

Rezene, hazmı kolaylaştırıcı özelliği olan çay için mükemmel bir bitkidir. Rezene tohumu çayının antispazmodik bir etkiye sahip olduğu ve gaz ve şişkinliği azalttığı söylenir. Çay ayrıca ishali ve mide ağrılarını yatıştırır. Bu ürünün faydalarından yararlanmak için günde en az üç infüzyon tüketmek gerekir.

mucizevi-kis-cayi-onerileri (3)
Görsel: Kış çayı neyden yapılır?

Sindirim Sorunları için Zencefil

Tarçın gibi zencefil de bir baharattır ve Asya mutfağında önemli bir bileşendir. Aynı zamanda kış çayı için de iyi bir bitkidir. Sade veya limonlu şekilde hazırlayabileceğiniz zencefilin güçlü ve baharatlı tadı soğuğa karşı savaşmanıza yardımcı olur. Zencefilin sindirimi iyileştirdiği ve hareket hastalığına bağlı kusmayı sınırladığı da yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilmiştir.

Nane Çayının Gücü

Nane ile yapılan kış çayı soğuk algınlığı, tıkalı sinüsler ve baş ağrılarını hafifletir. Nanedeki mentolün öksürüğü ve boğaz tahrişini yatıştırdığı da bilinen bir gerçektir. Ek antiseptik faydalar için limon veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kış Çayı için Kekik İnfüzyonu

Bahçenizden biraz kekik alın ve birkaç dakika suda bekletin. Kekik, polifenol ve C vitamini içeriği sayesinde vücudunuzun savunmasını destekler. Kekikli kış çaylarının soğuk algınlığı ile ilişkili boğaz ağrılarını ve göğüs ağrısı gibi öksürükleri hafiflettiği söylenir. Bardak başına 2 gram ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Rahatlatıcı bir Fincan Kenevir Yaprağı Çayı

CBD’nin veya kannabidiolün rahatlatıcı etkisinden yararlanmak için kenevir yaprakları aşılanır. Kenevir çayları yatıştırıcı özellikler sunar ve stresle mücadeleye yardımcı olduğu söylenir. Bu bitki size birkaç dakikalık huzur ve sessizlik vermek için idealdir.

Mine Çiçeği İnfüzyonu ile Uyku ve Sağlık

Limon aroması ile limon mine çiçeği, rahatlatıcı bir bitki çayı için hoş bir bitkidir. Mine çiçeği sinirlilik ve sinirlilik azaltmaya yardımcı olur. Mine çiçeği çaylarının daha iyi bir uykuya katkıda bulunduğu söylenir. Kışın enerjinizi yüksek tutmak için birebir.

mucizevi-kis-cayi-onerileri (4)
Görsel: Kış çayı hazırlama önerileri

 

Daha İyi Bir Ruh Hali için Melisa Çayları

Melisa yaprakları, tatlı bir bal ve limon tadı ile infüzyonlar sunar. Rahatladıkları ve kaygıyı azaltmaya yardımcı oldukları söylenir. Melisa, soğuk ve kış havasıyla mücadeleye yardımcı olan, ruh halini iyileştiren bir bitki çayı için iyi bir bitkidir.

Kış çayınız için organik bitkileri tercih edin, nitekim organik bir bitki vücudunuza zarar vermenin dışında bağışıklık sisteminizi güçlendirici etki sağlar. Her bir ürünün tadının ve faydalarının tadını çıkarmak için bitki çayınızı sade olarak için veya bal gibi ek malzemeler ile birleştirin.

Kaynaklar: