Müslin Ağız Bezi Nedir?

0
1433
Müslin Ağız Bezi Nedir?
Müslin Ağız Bezi Nedir?

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Müslin, ince ya da kalın çeşitleri olan, özellikle bebek malzemelerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Müslin kumaş kolay yıkanması, çabuk kuruması ve kolay ütülenebilir yapısı ile bilinmektedir. Kumaş işlenebilir biçimde ve farklı renklerde bulunabilir. Müslin ağız bezi yapılarak da kullanılan bir bezdir. Aynı zamanda bu bez mikrop barındırma özelliği en az olan kumaş bezdir. Müslin ağız bezi, Irak bezi olarak da bilinmektedir ve müslin bezin asıl üretim yeri de ıraktır. Genelde en ince olanı kullanılan kumaşın kalın halinden de battaniye gibi ürünler yapılmaktadır. Son dönemde en çok kullanılan kumaş olup annelerin favori ürünü olmuştur. Günümüzde çok fazla kullanılan müslin ağız bezi, tarihsel olarak 1800’lü yıllarda kullanıma geçmiş bir bez olarak bilinir. Tarihsel yapısı bu kadar eski bir bez her zaman memnuniyet ile kullanılmış ve nesilden nesile günümüze kadar gelmiştir.

Ücretsiz balonlar, bebek, dikey atış içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Müslin kumaş kolay yıkanması, çabuk kuruması ve kolay ütülenebilir yapısı ile bilinmektedir. Kumaş işlenebilir biçimde ve farklı renklerde bulunabilir.

Müslin Ağız Bezi Dikimi

Müslin ağız bezi, bebeklerde ağzı ve ağız kenarlarını acıtmadan silebilen bir bezdir. Oldukça sağlıklı ve kullanışlıdır. Temizlemesi çok kolaydır ve çok hafif bir yapıya sahiptir. Müslin ağız bezi özellikle bebeklerde diş çıkarma zamanında kullanılmaktadır. Diş çıkarma döneminde fazla salya akıntısında sürekli kurulamaya yarar ve bebeğin cildine zarar vermez. Sadece ağız için değil ter bezi olarak da kullanılabilir bir bezdir. Teri kolay emer ve kuruluk sağlar. Müslin ağız bezi dikimi oldukça kolaydır, kumaş işlenebilir ve rahatça dikilebilir bir yapıdadır. Ağız bezi için belirli ölçüler vardır, 1 mendil için ölçüler aşağıdaki gibidir;

  • 30×30 ve (1-2cm) dikiş payı
  • 36×36 ve (1-2cm) dikiş payı
Ücretsiz bebek, çocuk, çok sevimli içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Diş çıkarma döneminde fazla salya akıntısında sürekli kurulamaya yarar ve bebeğin cildine zarar vermez.

Müslin ağız bezi dikimi için ayrılması gereken dikiş payı önemlidir çünkü kenarlar kıvrılıp dikilecektir. Dikiş payı denilen 1-2 cm payda düşünerek kumaş verilen boyutlarda kesilmelidir. Bez boyutu dikildikten sonra 35×35 ya da 30×30 cm ölçülerinde bezler hazırlanabilir. Kumaş dikimi, elle yapılabileceği gibi dikiş makinası kullanarak da yapılabilir. Kumaş üzerine desen işlenmeye müsait bir yapıdadır. Kasnaklı ya da kasnaksız işlem yapılabilir. Müslin ağız bezi dikimi düzgün görünüm açısından küçük şekiller de yapılmaktadır. Ağız bezi dikimi her renk ip kullanılarak yapılabilir. Günümüzde dikim amaçlı etamin işinde de kullanılan ipleri tercih edebilirsiniz. Dikim yapılırken bez kenarlarına tığ işi ile oya yapılabilir, dantel eklenebilir ya da sadece içe kıvırıp düz dikilebilir.

Müslin Ağız Bezi Özellikleri

Bez yapısı hafif ve kullanışlı olmasıyla bilinir. Bebeklerde doğumdan hemen sonra kullanılmaya başlanır. Mikrop ve leke tutucu özelliği yoktur bu nedenle steril bir bezdir. Müslin ağız bezi dikimi yaparken bezi ne amaçla kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Müslin bez yumuşak dokulu olduğundan cilde zarar vermez ancak tığ işi oyalar ya da işlemeler cilde sürtüldüğünde zarar verebilir. Bu nedenle, özellikle ter bezi olarak kullanılacak müslin bezler fazla işlememeli ya da tığ işi kenarlı olmamalıdır.

Ücretsiz arılık, bebek, çocuk içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Bez yapısı hafif ve kullanışlı olmasıyla bilinir. Bebeklerde doğumdan hemen sonra kullanılmaya başlanır.

Müslin ağız bezlerinin birçok rengi bulunmaktadır. Bebekler için yıllardır kullanılan müslin ağız bezi sağlıklıdır ve her zevke hitap etmektedir. Müslin ağız bezi dikimi herkesin yapabileceği kadar kolaydır ve isteğe bağlı her renk ve şekilde yapılabilmektedir. Bu bezler annelerin kurtarıcısı olmuştur ve özellikle rahat kullanımı dolayısıyla tüm dünyanın tercihleri arasında yer almıştır.

Emici yapıları sayesinde bebeklerin diş çıkardığı, dolayısıyla daha fazla salgılama yaptığı dönemlerde ağız bezi olarak tercih edilebilir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize dikkat etmenizi temenni eder, sağlıklı günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.favorahome.com/favora-5-pcs-muslin-mouth-cloth-20×20-cm-blue-white
  2. https://merbasita.com/en/product/bear-printed-muslin-mouth-cloth-25×25-cm-4-pcs/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/ask-insanlar-kadin-kiz-4964233/