Müslin Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1495
Müslin Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Müslin Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan müslin kumaşlar, genel olarak bebeklerin bakımı için tercih edilmektedir. Müslin kumaşlar, annelerin en çok tercih ettiği ürünler arasında gelmektedir. Pamuklu oluşu, bebeği rahatsız etmemesi, bebeğin banyo sonrası vücudunun bütün kıvrımlarına girerek suyu emmesi, bebeğin terini emmesi annelerin müslin kumaş seçimlerinde en büyük etkenlerdendir. Bunun dışında müslin kumaşların üzerinde modern desenlerin de yer alması, bebeğinizin dikkatini çekmesi ve tasarım olarak da tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Sadece bebek için değil, günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz müslin kumaşları tercih ederken birkaç püf noktasına dikkat etmelisiniz. Peki, müslin kumaş alırken nelere dikkat etmek gerekir? Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Ücretsiz afrikalı-amerikalı kadınlar, Asyalı kadın, ayakta içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Müslin kumaşlar, annelerin en çok tercih ettiği ürünler arasında gelmektedir.

Müslin Kumaş Alırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Müslin kumaş alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Özellikle işlenmemiş, ham müslin kumaşların doğal dokusu bozulmadan ve daha yumuşak bir yapıya sahiptir ve bebeğinizin cildini tahriş etmeyecektir.
 • Müslin kumaşlar genel olarak, ince, nefes alabilen bir yapıda olmalıdır. Yaz aylarında bebeğinizin üstünü müslin kumaşlarla örttüğünüzde ya da kundak yaptığınızda onu terletmemelidir.
 • Müslin kumaşlar emici özelliğe sahip yapıdadırlar. Hem emici hem de çabuk kuruyan yapıda olmaları tercih sebebidir. İster banyo ister deniz kenarı için kullanılabilmektedir. Özellikle bebeklerde kalın havlular her kıvrımını iyi bir şekilde kurulayamadığı için, müslin kumaşların saf ve pamuk dokusunun sağladığı incelik sebebiyle tercih edilebilir.
 • Bazı bebekler alerjik bir cilde sahip olabilmektedirler. Egzamaya sahip bebeklerin cildi kuru ve her zaman tahrişe müsait bir yapısı vardır. Ciltleri daha hassas olan bebekler için tercih edilen müslin kumaşlar sentetik yapıda olmamalıdır. Kullanılan müslin kumaş, anti-alerjik özelliği taşımalı ve bebeğin cildini kaşındırmamalı ve rahatlatmalıdır.
 • Üzerine çizilen desenler ise bebek cildine temas edeceğinden dolayı kimyasal madde içermemeli, bitkisel boyalarla yapılan müslin kumaşlar tercih edilmelidir. Bu noktada cildine temas etmediği alanlarda desen tercih edebilirsiniz. Bitkisel boya içerse dahi işlenmiş olduğu için biraz daha yapısı kalın ve sert olabilmektedir.
 • Kullanım şekline göre müslin kumaşların boyutları önem taşımaktadır. Bu yüzden seçim yaparken boyutlarına göre tercih edilmelidir. Banyo için kullanımı söz konusuysa biraz daha büyük boyutlarda, alt açma veya yatırdığınız yer için tercih edecekseniz daha ufak boyutlarda tercih etmelisiniz.
 • Müslin kumaş seçerken fiyat tercihte önem taşımaktadır. Her pahalı olan ürünün kaliteli olmadığı gibi, her ucuz ürün de iyi olmayabilir. Bu yüzden her zaman kumaşın kalitesine göre belirlenen fiyat tercih edilmelidir.
 • Mevsime göre müslin kumaş tercih edilmelidir. İlkbahar ve yaz aylarında daha ince müslin kumaş tercih ederken, sonbahar ve kış aylarında daha kalın müslin kumaş tercih edebilirsiniz.
Ücretsiz açık hava, akıllı, arka plan bulanık içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Özellikle işlenmemiş, ham müslin kumaşların doğal dokusu bozulmadan ve daha yumuşak bir yapıya sahiptir ve bebeğinizin cildini tahriş etmeyecektir.

Kullanım Alanına Göre Müslin Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Müslin kumaşları tercih ederken kullanım alanına göre seçim yapılmalıdır. Eğer bebek için kullanımı söz konusuysa daha çok ham, pamuk, işlenmemiş ve saf müslin kumaşlar tercih edilmelidir. Bebeklerin her ihtiyacı için ayrı ayrı kullanılan müslin kumaşlar, eğer direkt bebeğin cildine temas edecekse işlenmemiş, bitkisel boya içeren, kimyasal boya içermeyen müslin kumaşlar tercih edilmelidir.

Ücretsiz Beyaz Ve Yeşil Tekstil Tutan Kişi Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Müslin kumaşları tercih ederken kullanım alanına göre seçim yapılmalıdır.

Eğer cildine direkt temas etmediğiniz noktada kullanımı söz konusuysa, işlenmiş, desenli ve biraz daha kumaşı kalın ürünleri tercih edebilirsiniz. Eğer kendiniz için kullanım söz konusuysa kullanacağınız alana göre siz de müslin kumaşlarınızı rahatlıkla seçebilirsiniz. Günümüzde kıyafetten dekorasyona kadar pek çok alanda kullanabilirsiniz. Sizi rahatsız edeceğini düşündüğünüz noktalarda daha pamuklu işlenmemiş müslin kumaşları kullanabilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak, hem kendi sağlığınıza hem de bebeğinizin sağlığına dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

 1. https://www.quiltersreview.com/muslin-fabric/
 2. https://blog.papermart.com/buyers-guide/muslin-fabric/
 3. https://buyfromturkey.co/all-about-muslin-fabrics/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-kumas-tekstil-rulo-8140327/