Müslin Kumaş Çeker Mi?

0
1631
Müslin Kumaş Çeker Mi?
Müslin Kumaş Çeker Mi?

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Günlük hayatta kullanılan pek çok kumaş türü bulunmaktadır. Pek çok insan, kumaş türlerini ayırt edemese de her kumaş, kullanıcılara farklı avantajlar ve fırsatlar sunmaktadır. Müslin kumaşta, bu kumaşlar arasında yer almaktadır.

%100 pamuktan oluşan müslin kumaşlar, başta bebekler olmak üzere hassas ciltlere sahip olan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Görsel 1: Günlük hayatta kullanılan pek çok kumaş türü bulunmaktadır. Pek çok insan, kumaş türlerini ayırt edemese de her kumaş, kullanıcılara farklı avantajlar ve fırsatlar sunmaktadır. Müslin kumaşta, bu kumaşlar arasında yer almaktadır.

Müslin kelime anlamı olarak “sık dokunmuş, parlak ve ince bir kumaş” demektir. Müslin kelimesinin kökeni, Arapça’da bulunan “Musuli” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Rivayetlere göre, Irak’ın Musul kentinde ortaya çıktığı düşünülen müslin kumaş, Fransızca ve İtalyanca dillerinde de yer almaktadır.

Müslin Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak %100 pamuktan üretilen müslin kumaş, yapısı gereği nefes alabilme konusunda oldukça iyi bir kumaş türüdür. Kıyafetler üzerinde de kullanılabilen müslin kumaş, cildin hava almasını sağlayarak, terlemeyi engeller. Hava geçirebilen yapısı sayesinde yaz aylarında sıklıkla tercih edilen bu kumaş türü, vücut ısısını denge tutabilmek için soğuk kış aylarında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda oldukça emici bir kumaş türü olan müslin kumaş, yumuşak dokusu sayesinde havlu olarak da kullanılabilmektedir. Dokusu sayesinde terletmeyen ve derinin hava almasını sağlayan müslin kumaş, teri içine çekmektedir.

Görsel 2: Genel olarak %100 pamuktan üretilen müslin kumaş, yapısı gereği nefes alabilme konusunda oldukça iyi bir kumaş türüdür.

Bebeklerin cildi oldukça hassastır ve en ufak bir sürtünmede tahriş olmaktadır. Bebek teni ile son derece nazik ve uyumlu olan müslin kumaş, günümüzde annelerin bebekleri için sıklıkla tercih ettiği kumaşlar arasında yer almaktadır. Müslin kumaş, anti – alerjik yapısı sayesinde sizin ve bebeğinizin sağlığını koruma konusunda son derece yardımcı bir pamuklu kumaş türüdür. Bu sebepten ötürü, bebeğinizin odasında, havlularında kullanabileceğiniz gibi, tereddütsüz olarak kıyafetlerinde de kullanılabilirsiniz. En az bebeğinizin cildi kadar hassas olan müslin kumaş, sizin ve bebeğinizin cildini asla tahriş etmez. Bitkisel ve doğal boyalar ile renkli görünüme kavuşturulabilen müslin kumaşı, günlük hayatta korkmadan tercih edebilirsiniz.

Görsel 3: Bebeklerin cildi oldukça hassastır ve en ufak bir sürtünmede tahriş olmaktadır.

Müslin kumaş, son derce narin bir görünüme sahip olmasına rağmen oldukça dayanıklıdır. Müslin ile yapılan kumaşlar, uzun yıllar kullanılabilir. Müslin kumaşlar, çamaşır makinesinde yıkanabilir yapısı sayesinde yeniden kullanmaya uygundur ve yıkandıkça dokusunun daha da yumuşak bir hal alma özelliği bulunur. Müslin kumaş, kolay ve hızlı kuruyabilen dokusu ile kısa zamanda vazgeçilmezleriniz arasında yer alacaktır.

Müslin Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Müslin kumaş ince, hafif, esnek, hava aldıran ve doğal dokusu sayesinde günlük hayatta kullanıma son derece uygundur. Bebekler için sıklıkla tercih edilen müslin kumaş, kundak, alt değiştirme örtüsü, emzirme örtüsü, bebek kıyafetleri ve bebek puset örtüsü olarak kullanılabilir. Aynı zamanda müslin kumaş, diz battaniyesi, omuz battaniyesi, şal, pike ve havlu gibi de kullanılabilmektedir. Ekonomik bir kumaş türü olan müslin kumaş, toplumun her kesiminde kolayca erişilebilir bir fiyat etiketine sahip olmasına karşılık, kullanım türüne ve amacına göre farklı fiyatlarda olabilmektedir.

Görsel 4: Müslin kumaş ince, hafif, esnek, hava aldıran ve doğal dokusu sayesinde günlük hayatta kullanıma son derece uygundur.

Pamuklu ve hassas bir yapıda olması özellikle bu kumaşı kıyafetlerde tercih eden kullanıcılar için “Müslin kumaş çeker mi?” sorusunu akıllara getirmektedir. Bir pamuklu kumaş türü olan müslin kumaş, her pamuklu kumaşta olduğu gibi yüksek ısılarda yıkama ve kurutma işlemlerine maruz kalırsa çekme ve daralması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden yıkama ve kurutma işlemlerinde son derece hassas davranılmalı, bu işlemlerden önce mutlaka kullanıcı talimatları okunmalıdır. Müslinden üretilmiş olan kumaşlar, üretici talimatları doğrultusunda genel olarak, kırk derece civarında düşük ısılarda yıkanıp kurutulabilmektedir. Doksan derece ve üzeri yıkama ve kurutma işlemlerine maruz kalan müslin kumaş, geri dönüşümsüz olarak çekme ve daralmaya maruz kalabilir.

Yeni alınan pamuklu müslin kumaşlar, toplu şekilde çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Geri dönüşümsüz olarak bir hata yapmamak için çamaşırların küçük bir kısmı test olarak yıkanmalıdır. Bazı durumlardı çekmiş ve daralmış müslin kumaşı, nemli haliyle esneterek az da olsa genişletmek mümkün olmaktadır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu ve sağlıklı günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://sewingiscool.com/does-muslin-fray-pill/
  2. https://www.adenandanais.com/blog/what-is-muslin

Görsel Kaynak: https://www.livemaster.ru/item/41079162-materialy-dlya-tvorchestva-nabor-tkanej-zhelto-rozovyj