Müslin Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

0
1594
Müslin Kumaş Çeşitleri Nelerdir?
Müslin Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Müslin, basit düz dokuma bir kumaş türüdür. Genel olarak müslin kumaşlar, pamuktan üretilir, miktar olarak daha az olsa da bambudan ve bambu – pamuk karışımından üretilen müslinler de mevcuttur. Bu kumaşlar müslin ismini ise ilk üretildiği yer olan Musul (Irak) şehrinden almaktadır. Müslin kumaşlarının ön plana çıkmasını sağlayan özellikleri ise ince ve pürüzsüz bir dokuları olmasıdır. İlave olarak, eşik sıklıkta atkı ve çözgü ipliklerinden dokunmasından dolayı da aynı zamanda yumuşak bir yapıya sahiptirler.

Görsel 1: Müslin, basit düz dokuma bir kumaş türüdür.

Müslin kelimesinin kökeninin Fransızca “mousseline” (tülbent), Arapça “musuli” (musullu ve musul işi) ve İtalyanca’daki “mussolino” kelimelerinden geldiği ile sürülmektedir. Tanımı ise çok şeffaf ince dokumalardan kaba dokumalara kadar birçok farklı kalınlıkta üretilen ince, yumuşak ve bir kumaş türüdür.

Görsel 2: Müslin kelimesinin kökeninin Fransızca “mousseline” (tülbent), Arapça “musuli” (musullu ve musul işi) ve İtalyanca’daki “mussolino” kelimelerinden geldiği ile sürülmektedir.

Müslin kumaşlar 4 temel gruba ayrılmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Gazlı Bez (Gauze): Gazlı bez, kıyafetler için, mutfakta bir filtre olarak ve yaraları giydirmek için kullanılan ultra hafif, şeffaf bir müslin şeklidir.
  2. İnce Müslin (Mull): Genel olarak, pamuk ve ipekten yapılmış, ancak bazen de viskon olan hafif, düz bir müslindir. Mull genellikle elbise altını çizmek, bir giysiye daha fazla ağırlık ve yapı sağlamak veya desen test giysileri için kullanılır.
  3. İsviçre Müslini (Swiss Muslin): Sıcak hava giysileri için sıklıkla kullanılan basılmış desenler veya parça boyalara sahip, hafif, yumuşak bir müslin şeklidir.
  4. Kaplama (Sheeting): Müslinin en kalın ve en kaba şeklidir ve giyim ve ev eşyalarında kullanılır.

Müslin Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

İster bebeğinizi kundaklamak için, isterseniz de sadece uyurken üstünü örtmek için battaniye niyetine muslin kullanmış olun, her iki durumda da bebeğinizin terlemeyeceğinden ve sık sık üst değiştirmek zorunda kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunu sağlayan ise müslinin nefes alabilen ve vücut ısısını korumaya yardımcı olan muhteşem dokusudur. Kısacası müslin örtü sayesinde bebeğiniz deliksik kaliteli bir uykudayken, aklınız onda kalmaz ve siz de üst değiştirmek için harcadığınız zamanı dinlenmek için kullanabilirsiniz.

Görsel 3: İster bebeğinizi kundaklamak için, isterseniz de sadece uyurken üstünü örtmek için battaniye niyetine muslin kullanmış olun, her iki durumda da bebeğinizin terlemeyeceğinden ve sık sık üst değiştirmek zorunda kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Müslin kumaşlar yüksek bir emicilik özelliğine sahiptir. Üstelik bu özelliğinin yanı sıra kolay kuruyan ince ve hafif bir yapıya sahip olması müslin kumaşın banyo tekstilinde de tercih edilmesini sağlamıştır. Bu da dolaplarda daha az yer kaplayan incecik müslin havlulara yer açılmasına, özellikle deniz kenarında daha hızlı kuruduğu için müslin peştemallerin kullanılmaya başlanmasına vesile olmuştur.

Görsel 4: Müslin kumaşlar yüksek bir emicilik özelliğine sahiptir.

Müslin kumaşlar ile daha fazla sağlık. Bebek cildinin hassaslığı tartışılmaz bir gerçek. Aşırı hassas cilde ve bünyeye sahip bebeğiniz varsa işte işler o zaman biraz daha farklılaşıyor. Bu yüzden her anne bebeği için (Gerek kıyafet gerek bebek odası) doğru kumaş tercihleri yapmaya çalışıyor.Sizler de müslini doğal dokusu sayesinde bebeğinizin solunum güçlüğü, astım gibi alerjik şikayetlerini azaltmaya yardımcı bir ürün olarak tercih edebilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak, cildiniz için uygun ürünleri kullanmanızı tavsiye eder, mutlu günler dileriz! 😍

Kaynaklar:

  1. https://blog.treasurie.com/what-is-muslin/
  2. https://silverbobbin.com/what-is-muslin-fabric/
  3. https://www.quora.com/What-are-the-different-types-of-Muslin

Görsel Kaynak: https://tr.aliexpress.com/item/32644457306.html?gatewayAdapt=glo2tur