Müslin Kumaş Ne İşe Yarar?

0
1494
Müslin Kumaş Ne İşe Yarar?
Müslin Kumaş Ne İşe Yarar?

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

İnce yapısıyla kolaylıkla bedenin şeklini alma özelliğine sahip ve yüksek emici özelliği ön plana çıkan müslin kumaşlar ne işe yarar? Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Müslin kumaşlar, nefes alabilen bir yapıya sahiptir. Dokumalarının seyrek olması nedeniyle bebek ürünlerinde sıklıkla tercih edilir. Her hava koşuluna uyum sağlayan müslin kumaşlar, sıcak havalarda terletmez; soğuk havalarda ise içerideki ısıyı hapseder. Böylelikle sıcaktan bunaltmaz ve üşümeye sebebiyet vermez.

Ücretsiz eşarplar, Kadın, kumaş içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Müslin kumaşlar, nefes alabilen bir yapıya sahiptir.

Dokuma kumaş tarihine bakılacak olduğunda müslin kumaşın geçmişi çok öncelere dayanır. Mısırlılar tarafından ortaya çıkarılan bu kumaş, o zamanlarda dahi bebek kundaklamak için kullanılmıştır. Kundak örtüsü, bebek giysilerinin ham maddesi olarak tercih edilmesindeki en büyük etken içeriğinin saf, dokusunun yumuşak olması, aynı zamanda da dayanıklı bir kumaş özelliği göstermesidir.

Müslin kumaşın içeriğinde pamuk bulunur ve yetiştirildiği esnada hiçbir kimyasal ilaç kullanılmadan bambu gibi elyaflar içerir. Sözü geçen hammaddeler sayesinde cilt üzerinde çizilme olmaz, tahriş ve kızarıklık gibi sorunlara yol açmaz. Aynı zamanda, kumaş anti bakteriyel özellik gösteren bu maddeler sayesinde üzerinde bakteri üremesini engeller. Toz tutmayan yapısı sayesinde alerjik bünyeler için de idealdir. Tüm bu özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak müslin son derece özel bir kumaştır. Sık yıkama yapılsa dahi yapısı bozulmaz, hatta yıkadıkça daha da yumuşak bir forma bürünürek rengi ve formunu korur.

Ücretsiz Kadın, kumaş, moda tasarımcısı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Müslin kumaşın içeriğinde pamuk bulunur ve yetiştirildiği esnada hiçbir kimyasal ilaç kullanılmadan bambu gibi elyaflar içerir.

Müslin Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Müslin kumaş, çok yönlü kullanım alanlarının yanında dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ne kadar yumuşak ve seyrek dokumalı olsa dahi, yıkandıkça daha da sağlamlaşan bu kumaşlar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. İlk kullanımdan önce mutlaka yıkanmalı, yumuşak yapısına kavuşması sağlanmalıdır. Müslin kumaşlar, bebeklerin omuz bezi olarak kullanılabilir. Emici özelliği sayesinde, salya ve su gibi sıvıları kolaylıkla ve oldukça hızlı bir şekilde hapsedecektir. Yine aynı sebeple ter bezi ve el bezi olarak da kullanılabilmektedir. Emici özelliği sayesinde bebekler için kullanılmasının yanında plaj havlusu olarak da tercih edilmektedir. Yıkandığı zaman kolaylıkla kuruduğu için oldukça pratik kullanım ürünleridir.

Ücretsiz Afrikalı Amerikalı, afro saç, bez içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Ne kadar yumuşak ve seyrek dokumalı olsa dahi, yıkandıkça daha da sağlamlaşan bu kumaşlar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Müslin kumaşlar, bebek pusetlerinin üzerine de örtülmektedir. Isıya karşı duyarlı yapısı sayesinde, bebekleri sıcak ve soğuk hava koşullarından korumaktadır. Kundaklama için müslin kumaşların kullanılmasındaki en büyük neden ise bebeklerin hareketlerine kolaylıkla uyum sağlayabilmesidir. Müslin kumaş, ince yapısı sayesinde bebeğin vücudunun şeklini kolayca kavrar ve hareketlerini kısıtlamaz. Dışarıda bebek emzirmek gerektiğinde, bebekle beraber anne üstüne de örtülebilir. Nefes alan yapısı sayesinde bebeği bunaltmaz, beslenme esnasında ona zarar vermez. Yapısı dolayısıyla oldukça hafiftir. Bu nedenle çantada taşınması ekstra ağırlık yapmaz. Bebek için hazırlanan çantanın içine konularak istenilen yerde masa örtüsü, uygun olmayan zeminlerin üzerine örtülmek üzere oyun örtüsü şeklinde de kullanılabilir. Bütün bunların yanında müslin kumaştan üretilen bebek kıyafetleri de çocuklar için oldukça idealdir. Yıkandıktan sonra hemen kuruma özelliği gösterdiği için, acil durumlarda, seyahatlerde müslin kumaşlar tercih edilebilir.

Ücretsiz bez, çok renkli, el içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Müslin kumaşların fiyatları oldukça uygundur. Bu nedenle, kendiniz bir elbise dikmek istiyorsanız, bir deneme kumaşına ihtiyaç duymanız halinde müslin kumaşlardan faydalanabilirsiniz.

Bebekler için kullanım alanlarının dışında, yetişkinler olarak da müslin kumaşlardan faydalanabilirsiniz. Müslin kumaşların fiyatları oldukça uygundur. Bu nedenle, kendiniz bir elbise dikmek istiyorsanız, bir deneme kumaşına ihtiyaç duymanız halinde müslin kumaşlardan faydalanabilirsiniz. Uygun fiyatlı olduğundan bir deneme kumaşı olmak için idealdir.

Perde ve halı yapımında da müslin kumaşlardan faydalanılmaktadır. Yastık kılıfı, çarşaf kılıfı olarak da kullanılabilir. Yine yüksek emiş gücü sayesinde ev içinde de kullanıma uygundur. İnce yapısı sayesinde, peynir ve yoğurt yapımında süzme işlemi için de kullanılabilir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.biome.com.au/blogs/eco-home/how-to-use-muslin-cloth#:~:text=Muslin%20is%20a%20versatile%2C%20multi,stops%20the%20cycle%20of%20waste.
  2. https://citizensustainable.com/muslin-eco-friendly/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/adam-cift-kadin-oynamak-8351761/