Müslin Kumaşın Harika Kullanım Alanları

0
1420
muslin-kumas-mucizevi-kullanim-alanlari

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Müslin kumaş veya müslin bez bazen battaniye bazen örtü bazen de havlu olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Müslin kumaşı ipeksi, yumuşak, ince ve seyrek dokusu sayesinde çoğu zaman anneler bebekleri için tercih etmektedir. Fakat sadece bebekler için havlu, battaniye olmakla kalmayıp gündelik hayatta birçok alanda yardıma koşan bir kumaş olmuştur müslin kumaşı.

muslin-kumas-kullanimi-ve-bakimi (1)
Görsel: Müslin kumaş kullanım alanları ve bakımı

Müslin Kumaşının Özellikleri

Müslin kumaşının özellikleri arasında öncelikle yumuşak, seyrek ve ince olması gelmektedir. Bununla birlikte:

 • Dokusu: Müslini diğer kumaşlara göre daha çok hava alan, özellikle hassas ciltler için kullanılabilecek kadar yumuşak dokusu olan bir kumaş türüdür.
 • Emicilik: Bu kumaş türü sıvıyı hızlı ve sağlam bir şekilde emebildiği için bebeklerin ağızlarını silmede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ek olarak yumuşak olduğu için cilde hasar vermez.
 • Sağlık: Müslin fazlasıyla sağlıklı kumaşlar olup geçmişten günümüze farklı alanlarda kullanılması ile insan cildine zarar verici bir özelliği yoktur.
 • Bebekler: Müslin kumaşlarının en çok tercih edildiği alanlardan biridir. Bu kumaşlar hem sıcak tutma özelliğine sahiptirler hem de bebeklerin üstü örtüldüğünde hava almalarını sağlarlar. Bebek cildi hassas bir dokuya sahiptir, buna nazaran müslin kumaş tahriş edici bir yapıda olmadığından dolayı bebekler üzerinde çokça tercih edilmektedir.
 • Sağlamlık: Müslin yapıları son derecede narin ve yumuşaktır, buna karşın oldukça sağlam bir yapıya da sahiptir. Sağlam yapılarından dolayı kimi zaman kundaklamak için kullanıldığı gibi kimi zaman da sadece bebeklerin üstünde dolanmaları için tercih edilmektedir.
muslin-bebek-battaniyesi (4)
Görsel: Müslin bebek battaniyesi

Müslin Kumaşın Kullanım Alanları

Müslin kumaşlarının birçok özellikleri arasında en çok tercih edilen kullanım alanları arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Alt açma örtüsü
 • Puset bezi olarak ve bebek arabası örtüsü
 • Emzirme örtüsü
 • Ana kucağı
 • Ağız örtüsü
 • Oyun örtüsü
 • Havlu
 • Omuz örtüsü
 • Peştamal
 • Battaniye

Gibi birçok farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

muslin-bebek-battaniyesi (2)
Görsel: Müslin yapısı

Müslin Kumaşın Yapısı

Müslin aşırı hassas ve saf bir yapıya sahiptir. Vücuda örtüldüğünde hiçbir şekilde nefes almayı veya yeterli hava akışını kısıtlamaz. Her mevsimde gönül rahatlığıyla kullanılmakta olan müslin hiçbir şekilde terletme yapmayan bir yapıya sahiptir. Bunun yanında hassas ciltlere karşı bile tahriş etme özelliği yok denecek kadar azdır. Müslin yapım aşamasında farklı kalınlıkta ve uzunlukta üretilebilirler. Kumaşın üretimi kullanım alanına göre değişiklik gösterir fakat en yaygın kullanım alanı da bebekler üzerindedir.

Müslin Kumaşın Esnekliği

Yumuşaklığı ve pamuksu yapısına on üzerinden on verilebilen müslin kumaşlarının esnekliği de bir o kadar fazladır. İnce yumuşak dokusu olan bu kumaş farklı kalınlıklarda da üretilebilmektedir. Fakat bu durum müslinin esnekliğinden ödün vermez. Bu özelliği de birçok kişi tarafından seçilmesinin sebeplerindendir.

muslin-bebek-battaniyesi (1)
Görsel: Müslin kumaşın kullanım alanları

Müslin Kumaşı Yıkanma Dolayısıyla Çeker Mi?

Müslin kumaşlar yapıları gereğince doğaldırlar ve iyi bir müslin kumaş herhangi bir kimyasal içermez. Bu yüzden bu kumaşlar hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın yıkanmalarına da çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bebekler için kullanılan müslin kumaşlarının veya battaniyelerinin daha sonra kimyasal içerecek bir ilaçla yıkanmaması gerekir aksi taktirde bebek cildine, solunumunda çok ciddi hasarlar oluşabilir. Müslin yapıları gereğince çok çabuk temizlenirler. Buna ek olarak da çok çabuk kuruma özellikleri vardır. Bu kumaştan yapılmış ürünlerin çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkandığında çekme yaptığı görülebilir. Bu yüzden yüksek sıcaklıkta yıkanmaması tavsiye edilmektedir.

Müslin Kumaşın Sıcak Tutma Özelliği

Müslin sadece belirli mevsim ya da aylarda değil her zaman kullanılabilen bir kumaş türü olmuştur. Özellikle battaniye olarak kullanılan müslin battaniyeleri her mevsim annelerin vazgeçilmez ürünü haline gelmiştir. Bebekleri kışın sarıp sarmalayan sıcak bir battaniye olarak görülen müslin battaniyesi aynı zamanda yazın bebekler için inanılmaz hava akışı sağlayan bir battaniye olmuştur. Oluşan hava akımı sonucunda da terlemeyi önler ve terleme soğuma gibi hızlı dönüşümlerden bebeği koruyarak hasta olma sorununu ortadan kaldırır.

muslin-bebek-battaniyesi (3)
Görsel: Müslin kumaşın bebekler için önemi

Müslin Kumaşı Kullanmanın Avantajları

Müslin yapılı kumaşının birçok özelliğinden, yapısından ve kullanım alanlarından bahsettik. Bunların dışında müslin kumaşının neden birçok kişi tarafından çok amaçlı olarak tercih edildiğinin bir cevabı daha var. Bu da müslin kumaşı kullanmanın avantajlarıdır.

 1. Çok Fonksiyonlu: Müslin kumaşları hem anneler hem de normal kişiler tarafından birçok amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları havlu, örtü battaniye vb.
 2. Taşıma Kolaylığı: Müslin kumaşının ince ve yumuşak bir dokusu vardır. Bu pamuklu doku sayesinde aşırı hafiftir ve kolaylıkla taşınabilmektedir.
 3. Yapısının Doğallığı: Genel olarak müslin kumaşları %100 pamuktan yapılmaktadır. Bu yüzden alırken de bu özelliğe dikkat etmek son derece önemlidir. Ek olarak yumuşaklığı ve zarifliği de bu özelliğinden gelmektedir.
 4. Kullanım Kolaylığı: Yüksek sıcaklıkta olmamak şartı ile kolaylıkla yıkanabilen ve aşırı hızlı kuruyan bu kumaş bu özelliği sayesinde aşırı kolay bir kullanım sağlamaktadır. Bu pratiklik sayesinde de birçok kişi tarafından tercih edilen bir kumaştır.
 5. Terleme yapmaması: Yüksek bir hava akımı sağlayan bu kumaş kullanılan bebekler için veya kişiler için rahat bir alan sağlar ve hiçbir terleme veya nefes alma sorunu yaşatmaz.

Müslin kumaşını detaylı bir şekilde ela aldığımız bu makalemizde sizlere harika kullanım alanları başta olmak üzere rehber niteliğinde birçok bilgileri derledik. Bebeğinize ve kendinize her zaman en iyi şekilde bakmanız dileklerimiz ile 🙂

Kaynaklar: