Müslin Örtü Nedir?

0
1437
Müslin Örtü Nedir?
Müslin Örtü Nedir?

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan müslin örtü, tarihte ilk kez Mısırlılar tarafından bebek kundaklamak için kullanılmıştır. Günümüzde de hala benzer nedenlerle kullanımına devam edilmektedir. Hammaddesi müslin olan bu örtü, pamuk, yahut bambu olan sağlıklı bir kumaş çeşididir.

Ücretsiz Gri Battaniye üzerinde Turuncu Tekir Kedi Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Geçmişi çok eski zamanlara dayanan müslin örtü, tarihte ilk kez Mısırlılar tarafından bebek kundaklamak için kullanılmıştır.

Müslin ürünler kullanılmadan önce bir defa yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra daha yumuşak bir dokuya sahip olacaktır. Düz dokuma yöntemi tercih edilen müslin örtüler, şeffaf ve ince dokumalı olabileceği gibi kalın bir yapıda da olabilmektedir. Genel olarak, düz renk olarak tercih edilmektedir. Yumuşak ve nefes alan bir yapısı olan bu kumaş çeşidinin emiciliği oldukça yüksektir. İnce ve narin bir formda olsa dahi sağlam bir kumaş çeşididir. Irak’ın Musul şehrinde dokunduğu için “müslin” adını aldığı bilinmektedir. 2013 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın “Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirasının Başyapıtları” listesine dahil edilmiştir. Bilinen ilk zamanlarda “Müslin sindon” adıyla anılmıştır.

Ücretsiz Kanepede Haute Couture Kitabı Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Müslin ürünler kullanılmadan önce bir defa yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra daha yumuşak bir dokuya sahip olacaktır.

Müslin Örtü Nerelerde Kullanılır?

İnce yapısı, doğal bir ürün olması ve anti-alerjen özellik göstermesi gibi nedenlerden dolayı bebek tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanımı tercih edilen bir üründür. Katman sayısına göre farklı kullanım alanları gösterebilmektedir. Müslin örtü, tek katlı, çift katlı ve dört katlı olmak üzere kendi içinde ayrılmaktadır. Perde yapımında, çanta içi astar olarak, ev içinde giyilecek pijamaların yapımında, nevresim ya da masa örtüsü olarak kullanılabilir, bunların yanında şal, diz örtüsü ve havlu yapımında da tercih edilebilmektedir. Ayrıca kolay şekillendirilebilen bir kumaş olduğu için fotoğraf çekimlerinde de bu kumaşlar rol almaktadır. Mutfakta ise yoğurt ve peynir yapımında süzme görevini üstlenmesi için kullanılır. Hızlı kuruma özelliği gösterdiği için banyo tekstil ürünlerinde de bu kumaşın kullanımı söz konusudur.

Ücretsiz Beyaz Ve Yeşil Yastıklar Stok Fotoğraflar
Görsel 3: İnce yapısı, doğal bir ürün olması ve anti-alerjen özellik göstermesi gibi nedenlerden dolayı bebek tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanımı tercih edilen bir üründür.

Müslin örtü, ince bir yapıya sahip olduğu için daha az yer kaplar. Bu nedenle plaj çantalarının vazgeçilmezi peştamalları ve plaj havluları da müslin örtülerden yapılabilmektedir. Kullanımından sonra yıkanarak dezenfekte edilen müslin ürünlere dikkatli bir şekilde ütüleme yapılabilir.

Bebek Tekstilinde Müslin Örtü Kullanımı

Bebeklerin ciltleri yetişkinlere oranla %30 daha hassastır. Bu nedenle daha hassas ve duyarlı bir yapıya sahip olan bebekler için oldukça ideal bir kullanım özelliği gösteren müslinler, birçok noktada ebeveynlerin imdadına yetişmektedir. %100 pamuktan üretilen müslin örtüler nefes alabilen bir yapıya sahiptir. Esnek yapısı sayesinde bebeğin vücudunun şeklini alır. Bu nedenle kundaklama için idealdir. Müslin örtüler, yapıları gereği ısıyı korumaktadır. Bu nedenle müslin örtü ile kundaklanmış bebeklerin üşüyüp üşümeyeceğinden endişe duyulmayacaktır. Emzirme bezi olarak da kullanılabilen müslin örtüler, kullanımları esnasında dışarıdaki havayı da geçirmeyeceği için bebeğiniz terlemeyecektir. Bebeklerin hassas ciltlerini tahriş etmez. Doğal yapıları nedeniyle bebek kıyafetlerinde de müslin örtü tercih edilmektedir.

Ücretsiz Bebek Ayaklarının Yakın çekim Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Bebeklerin ciltleri yetişkinlere oranla %30 daha hassastır. Bu nedenle daha hassas ve duyarlı bir yapıya sahip olan bebekler için oldukça ideal bir kullanım özelliği gösteren müslinler, birçok noktada ebeveynlerin imdadına yetişmektedir.

Emici yapıları sayesinde bebeklerin diş çıkardığı, dolayısıyla daha fazla salgılama yaptığı dönemlerde ağız bezi olarak tercih edilebilir. Hava sıcak dahi olsa, ebeveynler bebeklerinin üşüyor olma ihtimalini düşünüp onları bir örtü ile muhafaza etmek isteyebilir. Ancak bu bebeği rahatsız edip, bunaltabilir. Bu noktada müslin örtü kullanımı daha akıllıca olacaktır. Müslin örtünün ince dokusu bebekleri rahatsız etmeyecektir. Değinilmesi gereken bir diğer konu ise, bebekli bir ailenin nerede ne zaman neye ihtiyaç duyacağını önceden kestiremiyor oluşudur. Acil durumlarda alt değiştirme bezi olarak kullanılabilir. Bunun yanında oyun örtüsü, bebek arabasının üzerine ince bir örtü şeklinde güneşlik, bebeğinizin ağzını temizlemek için bir bez şeklinde omzunuza atabileceğiniz birçok kullanım alanı mevcuttur. Sık kullanım için idealdir. Yıkandığında hızlıca kuruması bir ebeveyn için avantaj durumundadır. Pratik ve çok yönlü olan bu kumaş çeşidi, seyahatlerde, yolculuklarda, günlük kullanımda tamamen ebeveyn yanlısıdır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, hem kendi sağlığınıza hem de bebeğinizin sağlığına dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.masterclass.com/articles/fabric-101-what-is-muslin-how-to-use-and-care-for-muslin
  2. https://www.britannica.com/topic/muslin

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/beyaz-nevresim-57686/