Muzdan Daha Fazla Potasyum İçeren 7 Yiyecek

0
1599

Pek çok insan yeterli potasyum almak için muz tüketir. Ancak bir muz, günlük potasyum ihtiyacınızın yalnızca % 9’unu karşılayabilir. Yeterince potasyum almak istiyorsanız, muzdan daha yüksek potasyum içeren yiyecekleri de bilmelisiniz. Peki potasyum içeren yiyecekler muzlu yiyeceklerden daha mı yüksek? Bu, diyetinize daha fazla potasyum eklemenin en lezzetli yoludur.

Potasyumun vücudun su dengesini kontrol etmek ve kas sinir sisteminin doğru çalışması gibi çok önemli işlevleri vardır. Genellikle potasyum içeriği en yüksek olan yiyeceğe muz denir. Orta boy bir muz, ortalama 358 mg potasyum içerir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler de potasyumda muzdan daha yüksektir. Peki bu besinler nelerdir?

muz
Görsel: muz

İşte muzdan daha fazla potasyum içeren yiyecekler:

Avokad: lif ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir meyvedir. Bir avokadonun yarısı günlük potasyum ihtiyacınızın % 10’unu içerir. Sadece muz değil. Ayrıca avokado, doku ve tat açısından harika meyvelerdir. Bu yüzden hangi yiyecekle yan yana gelirse, o lezzeti daha çok ön plana çıkarır.

avokado
Görsel: avokado

Tatlı patates: göz ve cilt sağlığını koruyabilen A vitamini açısından zengindir. Ayrıca kalp sağlığına iyi gelen lif bakımından da zengindir. Orta boy bir tatlı patates, günlük potasyum ihtiyacınızın % 12’sini içerir. Yağsız protein içeren bu lezzetli yemeği yerseniz gün boyu enerjik olacaksınız.

tatlı-patates
Görsel. Tatlı patates

Ispanak: düşük kalorilidir, lif bakımından yüksektir ve folik asit bakımından zengindir. Ayrıca göz sağlığına katkı sağlayan lutein ve zeaksantin bakımından da zengindir. 3 su bardağı ıspanak günlük potasyum ihtiyacınızın % 12’sini karşılayabilir. Dengeli ve sağlıklı bir diyet için salatalara veya çorbalara kolayca hafif ıspanak ekleyebilirsiniz.

ıspanak
Görsel: ıspanak

Karpuz: antioksidan açısından zengin bir meyvedir ve kanser riskini azaltabilir. Ayrıca karpuzun 1/8’i günlük potasyum ihtiyacınızın% 14’ünü karşılayabilir. Aynı zamanda A vitamini, C vitamini ve lif açısından da zengindir. İçerisindeki C vitamini cildinizi daha parlak hale getirir.

Görsel: karpuz

Beyaz, siyah veya soya fasulyesi: yalnızca bitki bazlı protein ve lif açısından zengin değildir. Aynı zamanda 1 su bardağı kadarı potasyum ihtiyacınızın yüzde 14 ila 18’ini karşılar. İnanılmaz derecede çok yönlü bir sebze olan kuru fasulyeyi salatanıza, çorbanıza veya yumurta üzerine kolayca ekleyerek tüketebilirsiniz.

Görsel: soya fasülyesi

Kuru kayısı: günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10’unu içeren lezzetli bir atıştırmalıktır. Kuru ya da yaş kayısıyı kuruyemişlerle tüketirseniz vücutta daha fazla etkisini görürsünüz. Özellikle egzersiz sırasında ya da hareket halindeyken veya canınız tatlı çektiğinde kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Görsel: kuru kayısı

Nar: kalp sağlığına iyi gelen, antioksidanlar ve çok sayıda lif içeren tatlı bir meyvedir. Günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 14’ünden fazlasını karşılar. İster bütün olarak yiyin, ister bir salataya ekleyin, isterseniz de meyve suyu olarak tüketerek tüm yararlarından faydalanabilirsiniz.

nar
Görsel: nar

Ayrıca bu potasyum değeri yüksek olan yiyeceklerden bazıları kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen 7 besini sizler için derledik:

  1. Kuşkonmaz 

Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp için iyidir.

  1. Yeşil çay 

Yüksek düzeyde antioksidan, A, E ve C vitaminleri içerir. Antioksidan özelliklerinden dolayı kalp hastalığını etkili bir şekilde önleyebilir. Bu nedenle günde en az 1 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

  1. Çikolata

Bitter çikolata kardiyovasküler sağlık için iyidir. Her gün 2 veya 3 dilim bitter çikolata yemek kan basıncını düşürmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

  1. Yulaf ezmesi

İçerdiği lif, kalp sağlığını korur. İçeriğinde bulunan E vitamini ve B sayesinde hastalıkları buna göre önleyebilir. Bu nedenlerle tüketimi artırılmalıdır.

  1. Balık 

Somon ve ton balığı, kalp sağlığı için çok önemli olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle haftada en az bir kez somon veya ton balığı yemekte fayda vardır.

  1. Ispanak

Potasyum oranı yüksek bir besin olduğu için kalp için faydalıdır. Ispanak bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri içerir. Yararlı olması açısından taze, buharda pişirilmiş veya kısa bir süre haşlanmış olarak yemekte fayda vardır.

  1. Ceviz

Cevizdeki yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyebilir. Kalp ve tansiyon hastalarının tansiyonunu düzenler. Kan pıhtılaşması durumunda ceviz yemek çok faydalı olacaktır. Günde birkaç ceviz yemek, kalbin kan dolaşımını düzenleyebilir, damar sertliğini önleyebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊