Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

0
1667
Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?
Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Anne olmak isteyen istemeyen kadınlar için ne zaman hamilelik testi yapmaları önemlidir. Bu kapsamda, sadece net bilgilere ulaşmak zorundadırlar. Gereksiz kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek kimse istemez. Şu unutulmamalıdır ki doğum kontrol yöntemlerinin çoğunda hata payı vardır.

Bu fikir ışığında, bazı şeyler söylemek gerekir. Çoğu durumda bir sperm bile gebelik için yeterlidir. Yani aslen garanti diye bir şey yoktur. Bu nedenlerden dolayı bile test için fazla beklemeye gerek yoktur. Evde yapılabilen ve oldukça ekonomik gebelik testleri mevcuttur.

Gebelikte testlerinde amaç HCG denilen bir hormonu idrarda saptamaktır. Bu hormon, sadece hamilelik durumlarında olmaktadır. Hormonu salınımı döllenmiş yumurta rahim dışına çıktığında mümkün oluyor. Ayrıca uterus astarınıza yapışırsa da yine salınım mevcuttur.

Hamilelik Testi
Hamilelik Testi

Genel Anlamda Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Birçok durumda ne zaman hamilelik testi yapmak ile alakalı kafa karışıklığı oluyor. Bu da ya anne olmak istiyorsanız ya da cinsel ilişki sonrası oluyor. Uzmanlar, testin kaçırılmış adetten sonra bir hafta bekledikten sonra yapılabileceğini söylüyor. Adet içerisinde test yapılırsa büyük bir ihtimalle yanlış sonuç olacaktır.

Bir diğer alternatif ise, adet dönemini kaçırmayı beklememektir. Bu durumda cinsel ilişki sonrasında en az bir hafta beklenilir. Beklenilmesinin sebebi eğer hamilelik mevcutsa vücudun HCG hormonu üretmesidir.

Bu üretme süreci en az bir haftadan başlıyor. Bu süreç sonunda, eğer sağlık açısından önemli bir sorununuz yoksa test yapabilirsiniz.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Ne zaman hamilelik testi yapmak kadar nasıl yapıldığı da önemlidir. Bu konuda bilgi sahibi olmak, amatör düzeyde iyi sonuç almak demektir. Aşağıdaki yapılacaklara bakarak sizde amatör olarak testinizi yapabilirsiniz. Test herkesin yapabileceği düzeyde olup hiçbir zorluğu bulunmuyor.

Hamilelik testi şu şekilde yapılır;

  • Eczaneden bir test çubuğu alın.
  • Herhangi bir kaba idrarınızı yapın.
  • Daha sonra test çubuğunu idrarınıza batırın.
  • Sonrasında bir damlalık ile az miktarda idrarı çubukla verilen özel kaba taşıyın.
  • Son aşamada ise test çubuğunu idrar ortasındaki akışı yakalayacak şekilde içine koyun. Hepsi bu kadardır.

Çoğunlukla birçok test, eğer adetten kaçırıldıktan sonra yapılırsa başarılı olur. Başarı oranı %99’dur. Eğer kurallara uyarsanız herhangi bir şekilde fazla harcama yapmadan sizde test yapabilirsiniz. Ayrıca bu gibi testlerde ev ortamında yapıldığı için rahat olursunuz. Herhangi bir stres durumu olmaz.

Diğer Hamilelik Testi Nedir?

Test çubuğundan başka, hamileliği anlamak için başka yöntem de mevcuttur. Bu da kan akışını testinden başkası değildir. İki çeşit kan testi vardır. Biri HCG hormonunun değerini veren testtir. Diğeri ise kanda hamileliğin var olup olmadığını bildiren testtir.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?
Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Hamilelikte Test Sonuçları İfadeleri

Dünyada ne zaman hamilelik testi sonuçları belli olsa bu çeşitli şekillerde oluyor. İfade olarak, değişik test sonucu bulunuyor. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi testler ancak belli sürelerden sona yapılıyor. Gerekli hormonu vücut bu süre zarfında üretiyordu. Şimdi değişik türdeki testlerin sonuçlarına bir bakmakta fayda var.

Hamilelikte test sonuçları şu şekilde anlaşılır;

  • Kırmızı ya da mavi
  • Tek çizgi ya da değil
  • Artı veya eksi
  • ‘Hamilesin’ ya da ‘Hamile değilsin’ kelimeleri

Her ülkede, değişik ifadelerde test sonuçları bulunuyor. Genel itibariyle en basit semboller ne ise o kullanılıyor. Herhangi bir şekilde kafa karıştırıcı ifadeler tercih edilmiyor.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman, herhangi bir test yapmadan önce de gebelik anlaşılır. Çünkü birçok belirtileri vardır. Bunlardan en bilinenleri adet kaçırma, kramplar, başarısız doğum kontrolü, göğüs acıması gibidir.

Bu durumlar dünyanın her yerinde aşağı yukarı aynıdır. Her anne adayı, bu belirtileri gösterir. Bu şekilde ne zaman hamilelik testi yapma gerekliliği anlaşılıyor. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.