Nefes Darlığı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

0
1519
Nefes darlığı

Nefes darlığının altında birçok problemin olduğunu belirten uzmanlar, sırt üstü yatırıldığında nefes darlığı ortaya çıkıyorsa muhtemelen kalple ilgili problem yaşıyor olabileceğinize dikkat çekiyorlar. Islık çalar gibi bir hırıltı varsa beraberinde astım, KOAH gibi bir akciğer hastalığı yaşıyor olabilir. Nefes darlığı bariz bir nedene bağlanamıyor ise depresyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı
Görsel: Nefes darlığı

Nefes Darlığında en sık görülen şikayet

Uzmanlar, nefes darlığının en sık görülen şikayet olduğunu belirterek, kırık, çıkık, travmalar hatta kesici ve delici alet yaralanmaları dahil olmak üzere bütün acil başvurularını ele aldığınızda bunlar arasında yine en sık nefes darlığını yani dispneyi başvuru nedeni olarak görüyorlar.

Nefes darlığının bu şekilde sık semptomlarla görülmesinin nedeni birçok organ ve hastalığın birlikte olmasından kaynaklanır. Yani santral sinir sisteminden tutunda kalp ve akciğer hastalıklarına kadar hatta kansızlık gibi birçok hastalığa kadar şikayet ve belirtiler genellikle nefes darlığıyla ortaya çıkar. Bunların yanında psikolojik rahatsızlıkların büyük bir kısmının nefes darlığıyla bulgu vermesi açıkçası dispne şikayetinin çok sık bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

Psikolojik bir rahatsızlık da etkileyebilir

Sağlık çalışanları açısından da nefes darlığı şikayetinin hem psikolojik hem de önemli organ ve dokuların hastalık belirtisi olmasının tanıyı zorlaştırdığına işaret eden uzmanlar, şöyle belirtiyorlar:

Bu türbülans içinde bir şey yok diyebilmek, en azından nefes darlığına psikolojik diyebilmek, gerçekten sağlıkçıların en fazla zorlandığı şeylerden bir tanesidir. Psikolojik veya ağır organ yetmezliklerinin dışında eğer çok fazla hareket edip, efor sarf etmiyorsanız hareketle beraber normal insandan daha hızlı bir şekilde nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde nefes darlığı yaşayan hasta, basit psikolojik bir durum olacağı gibi hayati tehdit oluşturan bir organ yetmezliği veya hayatı boyunca sakat bırakacak organ hasarı tablosunda göstermesi nedeniyle bu durumu ciddiye almalıdır.

Nefes darlığı
Görsel: Nefes darlığı

Bu belirtileri göz önünde bulundurun

Uzmanlar, bazı belirtilerin dikkate alınması gerektiğine işaret ederek, “Mesela sırt üstü yattığınızda nefes darlığı ortaya çıkıyorsa muhtemelen kalple veya kalple ilgili olan bir organın problemini yaşıyor olabilirsiniz. Islık çalar gibi bir hırıltı varsa beraberinde astım, KOAH gibi bir akciğer hastalığı yaşıyorsunuzdur.

Batma tarzında ani veya ezilme şeklinde göğüs ağrısı söz konusuysa akciğere pıhtı atmış olabilir ya da kalp krizi durumu söz konusu olabilir. Bunların hepsi birebir doğru olan şeyler değil sadece ihtimaller bazında ifade ediyoruz. Bu nedenle eğer bir nefes darlığı tablosuyla karşı karşıyaysanız kesinlikle daha önce tekrarlayan ve belirli bir nedene bağlı değilse bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Depresyonun belirtisi olabilir

Yaş grubuna göre değişmekle birlikte çok sigara içen ve nefes darlığı uzun zamandır devam eden kişilerde KOAHı en sık neden olarak görülmektedir. Yavaş yavaş kilo kaybeden, ileri yaşta sigara içen kişilerde kanserin bir belirtisi olarak görülür. Yine bu kişilerde kalp yetmezliği, koroner veya damar rahatsızlığı gibi durumları ortada görülür.

Ama yaş marjını biraz geri çekilirse, eğer ataklar şeklinde geliyorsa polenlerle, parfüm, yemek ve deterjan kokularıyla tetikleniyorsa yine astımı ya da alerjik durumları ön planda görebilirsiniz. Ani batma tarzında göğüs ağrıları meydana geliyorsa bunlarda yine göğüste ya da akciğerde ani damar tıkanmaları ön plandadır. Genç yaşlarda eforla birlikte ortaya çıkan durumlar ise kalp kapacıklarında ya da kalp duvarlarında delik ve kaçaklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bunlar çocukluk çağında da çok sık gördüğünüz nefes darlığının nedenleri arasındadır. Eğer herhangi bir nedene bağlanamıyorsa nefes darlığının özellikle depresyonun bir belirtisi olarak bazen ileri yaşlarda da hassas kişilerde depresyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı
Görsel: Nefes darlığı

Gebelikte nefes darlığı konusunda ne zaman endişelenmelisiniz

Ani, şiddetli, göğüs ağrısı veya daha hızlı nabızla ilişkili nefes darlığı yaşarsanız, hemen tıbbi yardım alın. Akciğerlerinize bir kan pıhtısı yerleşmiş olabilir. Bu durum pulmoner emboli olarak adlandırılır, özellikle bacaklarında kan pıhtısı olan hamile kadınlar arasında nadir fakat tehlikeli bir durumdur.

Nefes alma sorunlarının zatürreden kaynaklanabileceğini de unutmayın. Genellikle ateş, göğüs ağrısı ve öksürüğün eşlik ettiği pnömoninin hamile kadınlar arasında üçüncü sırada ölüm nedeni olduğu biliniyor. Pnömoni, viral veya bakteriyel olabilir ve her ikisinde de olası komplikasyonlar solunum yetmezliği, erken doğum veya doğmamış bebeğinize zarar verebilecek enfeksiyonları içerebilir.

Gebelikte nefes darlığı endişe verici olabilirken çoğu zaman zararsızdır ve hamileliğin normal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, nefes darlığı için başka bir neden olup olmadığını düşünmek gerekebilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊