Nemlendirici Kullanırken Yapılan 10 Hata

0
1614
Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata

Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata nedir? Cilt tipinden bağımsız olarak cildinizi nemli tutmak için her gün biraz nemlendirici uygulamanız gerekir. İyi nemlendirilmiş cilt yumuşak ve esnek görünür ve hızlı yaşlanma belirtileri göstermez. Ancak iyi bir nemlendirici alıp sürmek yetmez, pek çoğu kişi nemlendirici kullanırken benzer hatalar yapar. Bu hataları yapmak, cildinizin nemlendiriciden faydalanmadığı anlamına gelir. Cilt sağlığınız için nemlendiriciyi nasıl kullanmanız gerektiğini ve kaçınmanız gereken hataları öğrenmelisiniz. İşte sık yapılan nemlendirici hataları!

Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata
Görsel: Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata

Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata:

1. Kuru cilde nemlendirici uygulamak 

Çoğu kişi kuru cilde nemlendirici sürme hatasına düşmektedir. Ancak kremi uygulamak için doğru zaman banyo veya duş aldıktan hemen sonradır. Nemlendiricinin nemi buharlaşmadan önce hapsetmesine yardımcı olmak için cildiniz hafif nemli olmalı ancak ıslak olmamalıdır. Cilt nemliyken gözenekler hala açıktır ve bu da nemlendiricinin cildin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar. Böylece cildiniz daha uzun süre nemli kalır.

2. Cildiniz yağlı diye nemlendirici kullanmamak 

Yağlı cilde sahip kişiler genellikle nemlendirici kullanmayı atlarlar. Genellikle ciltlerinin daha fazla neme ihtiyacı olmadığını düşünürler. Bazıları cildinin daha da yağlı hale geleceğini düşünür. Ancak ister yağlı ister kuru veya karma bir cildiniz olsun, yine de biraz nemlendirici uygulamanız gerekir. Yağlı ciltler için hafif, yağsız bir nemlendirici seçebilirsiniz. Örneğin daha az yağlı olduğu için su bazlı bir nemlendirici seçebilirsiniz. Bu tip nemlendiriciler cilt tarafından hızla emilir ve yağlı bir görünüm bırakmaz.

3. Tutarsız veya düzensiz kullanmak 

Sağlıklı bir cildin tadını çıkarmak için cilt bakım rutininize bağlı kalmanız ve bunu her gün hatasız bir şekilde takip etmeniz gerekir. Yani nemlendiricinizi tutarsız bir şekilde uyguluyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Kuruluğu kontrol etmek için günde en az bir kez nemlendirici kullanmayı hedefleyin. Kuruluk hissettikçe ekstra uygulamaktan çekinmeyin.

4. Nemlendiriciyi göz kremi olarak kullanmak 

Göz kremi olarak nemlendirici kullanıyorsanız yine hata yapıyorsunuz demektir. Göz çevresindeki cilt çok hassastır ve özel formüle edilmiş ürünlere ihtiyaç duyar. Parfümlü nemlendiriciler hassas cildi tahriş edebilir ve şişmeye neden olabilir. Ayrıca ürün bir şekilde göze kaçarsa batma ve yanmaya neden olabilir. Vücudunuzun geri kalanında kullandığınız nemlendirici yerine, göz çevresindeki cilt üzerinde kullanımı test edilmiş kremler ve serumlar kullanmalısınız.

Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata
Görsel: Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata

5. İçeriğine dikkat etmemek 

Tıpkı diğer cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi nemlendiriciyi de içeriğine baktıktan sonra satın almalısınız. Pazarlama ve ambalajlama tarafından yönlendirilmek kolaydır, bu nedenle bir tane satın almadan önce daima içerik listesini kontrol edin. Hindistan cevizi yağı, shea yağı, zeytinyağı veya aloe vera gibi nemlendirici ürünlerle yapılan nemlendiriciler cildiniz için iyidir. Bununla birlikte, nemlendirici çok fazla dolgu maddesi içeriyorsa zararlı olabilir. Ayrıca güneş korumalı günlük nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Cildinizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korumak için yüz nemlendiricinizin güneş koruma faktörü en az 15 olmalıdır.

6. Nemlendirici kullandıktan hemen sonra fondöten uygulamak 

Nemlendiricinizin kuruması için zaman vermeden fondöten uygulama alışkanlığınız varsa yine büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Nemlendiricinizin kremsi dokusu makyajınızın incelmesine neden olabilir. Ancak nemlendiricinizin cildinize nüfuz etmesi için yeterince zaman verirseniz, fondöteniniz eşit şekilde uygulanacak ve lekeli bir cilt ve düzensiz makyajla kalmayacaksınız. Makyajınızı uygulamadan önce 10-15 dakika nemlendiricinin cildiniz tarafından emilmesini bekleyin.

7. Aynı ürünü yıllarca kullanmak 

Yıllarca aynı cilt bakım ürününü kullanmamalısınız. Yaşla birlikte cildinizin ihtiyaçları değişir. Değişikliklere ayak uydurmak için nemlendiricinizi de değiştirmeniz gerekir. Marka sadakati cildinize hiçbir şekilde fayda sağlamayacaktır. Vücudunuzdaki birkaç değişiklik, yıllardır kullandığınız nemlendiricinin etkinliğini değiştirebilir. Yaşınıza ve cilt tipinize bağlı olarak dermatoloğunuza hangi tip nemlendiriciyi kullanmanız gerektiğini sorun.

8. Çok fazla nemlendirici kullanmak 

Cildinizi nemli tutmak için kalın bir nemlendirici tabakası veya uzun bir ürün listesi kullanmanıza gerek yoktur. Her ikisi de cildinize zararlı olabilir. Cildinizi nemlendirmek için bol miktarda nemlendirici sürmeniz gerekiyorsa, bu muhtemelen yanlış ürün kullandığınızın açık bir işaretidir. İyi bir nemlendiriciyi ince bir tabaka halinde uygulamanız yetecektir. Ayrıca temizleyici, toner, SPF’li nemlendirici losyon ve yaşlanma karşıtı bir fondöten gibi bir dizi ürün kullanmaya gerek yoktur. Cildinizde ne kadar az ürün kullanırsanız cildiniz o kadar iyi olur.

Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata
Görsel: Nemlendirici kullanırken yapılan 10 hata

9. Cildinizi eksfoliye etmemek 

Nemlendiricinizin cilde derinlemesine nüfuz etmesi ve cildinizi nemli tutması için cildinizi düzgün bir şekilde pul pul dökmeniz gerekir. Bunu yapmıyorsanız, yine büyük bir hata yapıyorsunuz. Cilt hücrelerinin üst tabakasını eksfoliye etmek, nemlendiricinizin cildinize geçmesini sağlar. Haftada bir veya iki kez yumuşak bir bez veya temizleme fırçasıyla nazikçe peeling, ölü deri hücrelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey. Peeling yaparken mümkün olduğunca nazik olun.

10. Sadece yüzünüze uygulamak 

Nemlendirici kullanmamak cildinize yapabileceğiniz en kötü şeydir. Sadece yüzünüze uygulamak ve vücudunuzun diğer bölgelerini ihmal etmek de aynı şekilde. Tıpkı yüzünüz gibi boynunuz, elleriniz, kollarınız, ayaklarınız ve bacaklarınız da nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Bunu yapmazsanız, vücudunuz kuru görünecek ve cildiniz sağlıklı, yumuşak ve parlak kalmayacaktır.

Sağlıklı günler dileriz 😊