Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

0
1731
normal doğum

Hamile kalmak ve bebek dünyaya getirmek, kadınlar için son derece mutluluk ve heyecan verici bir olaydır. Özellikle normal doğum yapmak ve karnında taşıdığı bebeği kucağına almak, mucizevi bir olay olarak görülür. İlk hamilelik deneyimi yaşayan birçok anne adayını, gebelik döneminde en fazla düşündüren olay ise bebeğini hangi doğum yöntemiyle kucağına alacağı sorusu olacaktır. Bu yazımızda, sizlere normal doğum hakkında bilgiler vereceğiz.

normal doğum
Görsel: normal doğum

Kadınların hamile kalmasıyla birlikte normal doğum tarihinin başlangıcı olarak, son adet gördüğü tarih baz alınmaktadır. Bu tarihten itibaren bebeğin büyüyüp tam anlamıyla gelişmesi 40 hafta sürmektedir. 40. haftasını dolduran fetüs ise, doğum sürecine girmiş olacaktır. Normal doğum ise; bebeğin başı aşağıda olacak şekilde, vajinal yoldan anne bedeninden ayrılması olarak tanımlanmaktadır. Plasenta ve zarlar da, aynı şekilde bebek doğduktan sonra kendiliğinden dışarı atılmaktadır. Elbette her gebeliğin normal doğum için 40.haftasını doldurması beklenmemektedir. Çoğu gebelik 37-40 hafta arasında oluşan normal doğum belirtileriyle birlikte sonlanmaktadır.

Normal doğumun avantajları

 • Kısa bir süre istirahat sonrası ayağa kalkabilir, yemek yiyebilir içebilir ve bebeğini emzirebilir.
  • Anne ile bebek arasındaki bağ son derece hızlı kurulur.
  • İstedikleri sayıda gebe kalabilmeleri ve bebek dünyaya getirmeleri mümkündür.
  • Hastaneden çok daha kısa sürede taburcu olunur.
  • Kanama, ağrı veya enfeksiyon riski diğer operasyonlara göre daha az görülür.
  • Bebekler, anne memesini daha iyi kavrama becerisi gösterirler.
  • Bebeklerin akciğerleri doğum esnasında basıya uğradıkları için, daha az solunum sıkıntısı yaşamaları sağlar.
normal doğum
Görsel: normal doğum

Peki ya doğum korkusu yaşayanlar ne yapmalılar?

Hamilelikte doğum korkusu yaşayan anne adayları, bu endişenin temel nedenine odaklanmalı ve kendilerine çok sert davranmamalıdır. Tam olarak ne hakkında endişeleneceğinizi ve neyin tetikleyeceğini bilmek, bir sonraki süreci düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Önce doğru bilgiyi almak önemlidir!

Doğumdan korkanlar öncelikle tüm hamilelik süreci ve doğum hakkında doğru bilgi edinmelidir. Hayattaki belirsizlik nedeniyle korku, birçok kez deneyimlenen bir duygudur. Doğru bilgilere erişim, gerçekte karşı karşıya olduğunuz durumu açıkça anlamanızı sağlar. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve alanında profesyonellerin desteğini alabilirsiniz.

Çevrenizdeki insanların doğum deneyimlerini dinlemekten kaçının!

Özellikle etrafınızdaki insanların doğum hakkında abartılı anlatımları için, sizi olumsuz etkileyenlerin yapmaması gerektiğini açıkça belirterek ihtiyaçlarınızı ifade etmelisiniz. Hamilelik sürecinde ilgi odağı olmanın belki de hiç keyifli olmayan tek yanı çevrede her konuya ve bilgiye çok hakim olduğunu düşünen birçok insanın bulunmasıdır. Bu, akıl sağlığınızla ilgilidir.

Bazı kişilerin ve olayların endişenizi artıracağını düşünüyorsanız, mesafenizi korumalısınız. Kaygı ve stres, hamilelik sırasında bebeğin sağlığını ve iyiliğini ciddi şekilde etkileyerek süreci görmenin zevkini engelleyebilir.

Önemli olan anın tadını çıkarmak ve geleceği planlamaktır!

Kadınların hamilelik ve doğum korkusu anlaşılabilir. Aynı anda birden fazla duyguyu yaşamak, sürekli değişen hormonlar ve vücut değişiklikleri kadınların duygusal durumunu büyük ölçüde etkiler. Ancak vücudunuza güvenmeyi öğrenebilir ve bu sürecin doğal olduğunu anlayabilirsiniz. Kendi sağlığınızı gözlemlemek, favori aktivitelerinizle ilgilenmek hamilelikte keyifli zamanlar bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ister gebe kalmayı planlıyor olun ister hamilelik sırasında olun yaşam sevincini yaşamalısınız. Unutmayın hamilelik özel ve değerli bir dönemdir.

normal doğum
Görsel: normal doğum

Hamilelikte rahatlık sağlamak, doğum korkusunu yenmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için fiziksel egzersiz çok önemlidir. Hamilelik sırasında yaptığınız fiziksel egzersizlere dikkat etmelisiniz. Hamilelik sırasında yoga, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir. Aile planlaması hazırlıkları ve hatta doğum sonrası süreç sizi rahatlatacaktır. Önceden hazırlık yapmak kaygınızı ve endişenizi ve doğuma karşı önyargınızı azaltacaktır.

Hamilelikte doğum korkusunu yenmenin birkaç yolu

Hamilelikte doğum korkusu yaşıyorsanız, rahatlamanızı sağlayacak birkaç madde ekledik:

 • Doğum yapmadan önce doğum yapacağınız hastaneye gitmeniz önemlidir. Bu şekilde doğumdaki endişeniz azalacaktır. Tanıdık olmayan yerler endişenizi artıracaktır. Doğum yapacağınız hastane evinize yakınsa, bu durumda sizi daha rahat ettirecektir.
 • Bir doğum kursuna katılmanızı tavsiye ederiz. Bir anlamda doğum kursu almak prova yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle zihninizi geliştirirseniz kaygınızı azaltacaktır.
 • Eşinizin doğuma katılmasına izin verin. Günümüzde birçok hastane bu konuda duyarlıdır. Partnerinizle konuşun. Çok fazla kaygınız varsa, eşinizle birlikte olmak sadece kendinizi tuhaf hissetmenizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik olarak kendinizi rahat ve güvende hissetmenizi sağlar.
 • Doğumla ilgili bilgileri ve kitapları okuyun. Pek çok kişi bu bilgileri internette arar, ancak internette doğru ve yanlış bilgiler vardır. Durumu okumak ve anlamak sizi endişe ve korkudan kurtaracaktır.

Sağlıklı günler dileriz 😊