Ödem Attırıcı İçecekler Hakkında Doğru Bilinen 7 Yanlış

0
1671

Yaza sayılı günler kala; gerek pandemi sürecinde gerekse kışın alınan kilolar yine can sıkıcı olmaya başlar. Bu nedenle pek çok kişi hızlı kilo vermenin arayışına girerken, ilk başvurulan yöntemler arasında ödem çayları da yer almaktadır. Toplumumuzda ödem çaylarıyla ilgili doğru bilinen yanlışların sağlığa zarar verdiğini uzmanlar vurgulamıştır. Ödem içecekleri hakkında doğru bilinen 7 yanlışı sizler için sıraladık.

ödem attırıcı içeçek
Görsel: ödem attırıcı içeçek

1. Ödem içecekleri zayıflatır 

Ödem içecekleri zayıflatmaz. Zayıflamak her ne kadar tartıda azalma ile ölçülse de aslında burada hedeflenen yağ kaybı olmalıdır. Oysa zayıflama sürecine girerken ilk hedeflenen ödem atmak oluyor. Ödem içecekleri, dokularda fazla suyu atmaya yardımcı olur, ancak kilo kaybı sürecinde yağ kaybetmeye odaklanması gerekir, çünkü bu önemli bir yağ kaybıdır. Yağ kaybı, ne yazık ki, bitkisel çözümlerle değil, dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile mümkün olabilir.

2. Ödem içeceklerini herkes tüketebilir 

Ödem içecekleri herkes için tüketilebilir değildir. Kalp hastaları, yüksek tansiyon hastalığı olanlar, diyabet veya reaktif hipoglisemisi olan şahıslar, hamile ve emzikli şahıslar bu meşrubatlar mevzusunda özellikle dikkatli olmalıdır. Örneğin ginseng bitkisini dikkatsizce kullanmak kan şekerinin düşmesine veya tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Bu anlamda bitkiler dikkatsizce fazla ölçülerde kullanılmamalıdır.

Özellikle tehlikeli grupta bulunan bireylerin ödem söktürücü karışımları kullanırken çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Yeniden bazı karışımlar kesintisiz veya yüksek ölçülerde kullanıldığında gebelerde düşük yapma tehlikeyi veya emziren annelerde süt ile bebeğe geçerek istenmeyen yan tesirlerin yaradılışına neden olabilmektedir.

ödem attırıcı içeçek
Görsel: ödem attırıcı içeçek

3. Tansiyonu etkilemez 

Tansiyon hastaları özellikle dikkatli olmalıdır. Sıklıkla ödem atma amacıyla kullanılan mısır püskülü, kiraz sapı gibi diüretik başka bir deyişle idrar söktürücü bitki veya bitki karışımları hali hazırda ilaç kullanan bazı hipertansiyon hastalarında negatif neticelere yol açabilir. Zira bazı hipertansiyon ilaçlarının da diüretik başka bir deyişle bedenden su attırma tesiri mevcuttur ve bu şahıslarda su tüketimi de eksik ise ödem amaçlı alınan bitki karışımları bu hastalar için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

4. Sağlıklı bir öğün alternatifi 

Bireyler zaman zaman detoks, kilo verme veya  ödem atma amacıyla muhtelif bitki, meyve karışımları hazırlayarak bunları bir öğün gayesine kullanabilmektedir. Sağlıklı bireyler için zaman zaman bu biçimde akışkan öğünler tasarlanması sorun yaratmasa da, hem sürdürülebilirliği güçtür hem de bu biçimde sıvı beslenme uzun vadede yeme tutumunu negatif etkileyebilir.

Zira akışkan beslenmede çiğneme etmeni ortadan kalktığından tatmin duygusu eksilir ve ayrıca akışkan gıdalar mideyi süratli terkettiği için çabuk acıkma, kan şekeri regülasyonu sağlama problemleri ortaya çıkabilir ve şahıs bunun akabinde daha süratli bir biçimde daha fazla kilolar alabilir.

5. İlaç kullanımını etkilemez 

Bitki veya bitki karışımları kullanarak ödeme takviyeci çaylar veya meşrubatlar hazırlarken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Zira bu bitkiler fazla ölçüde veya sıklıkla kullanıldıklarında bazı ilaçlarla etkileşime girebilirler. Örneğin; ödem atıcı olarak ya da ödem meşrubatları hazırlama safhasında sıklıkla kullanılan yeşil çay, warfarin grubu başka bir deyişle bir cins kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda bu ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların aktifliğini azaltabilmektedir.

ödem attırıcı içeçek
Görsel: ödem attırıcı içeçek

6. Doğal olduklarından böbreklere zarar vermez

Ödem meşrubatları veya ödem çayları böbreklere ciddi hasar verebilir. Ödem sökmenin en iyi yolu yeterli su içmektir. Suyun yeterli içilmesi bedende fazla suyun yakalanmasını önlerler. Ödem söktürücü meşrubatları harcarken su tüketiminiz eksik kalırsa böbreğin kanlanmasında eksilme alana getirerek akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Bu anlamda ödem atmanın en iyi yolu tuz kısıtlaması ve yeterli akışkan tüketimidir. Ayrıca okzalattan zengin olan ıspanak, pazı, maydonoz, salatalık, çilek gibi gıdaların ödem atıcı karışımlarda sıklıkla ve fazla ölçülerde kullanılması da böbrek taşı yaradılışına yol açabilir.

7. Su içilmediğinde sıvı ihtiyacını karşılamaz

Ödem meşrubatları suyun yerini tutmaz. Çok fazla birey su içme alışkanlığı olmamasından şikayet etmekte ve hazırladığı bitkisel sıvı karışımları sayesinde su almayı hedeflemektedir. Ancak ne yazık ki bu bitkisel karışımlar diüretik tesiri ile bedenden su atımını çoğaldırarak sizi susuz bırakabilir. Bedene yeteri kadar su sağlamanın da ödem atmanın da en iyi yolu günlük yeteri kadar başka bir deyişle 2-2.5 litre katkısız sade su içmektir.

Sağlıklı günler dileriz 😊