Ödem Azaltmak İçin Ne Yapmalısınız?

0
1486
Ödem Azaltmak
Görsel: hamilelikte ödem

Ödem azaltmak birçok insan için önemli bir sorundur. Çünkü genel olarak bazı önemli hastalıkların belirtisi kabul edilmektedir. Vücutta oluşan bu şişlikler ilerleyen zamanlarda oldukça rahatsızlık uyandırabilir. Bu şişliklere en çok ayaklarda rastlanmaktadır. Ayakların yanısıra en çok bacak, el ve kollarda da görülmektedir. Genellikle hamile bayanlarda ya da bir kaza sonucunda geçici olarak meydana gelebilir. Ancak uzun süre olması durumunda kalp, böbrek ya da karaciğer rahatsızlıklarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ödem Nedir?

Ödem, genel itibariyle dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucunda vücudun herhangi bir yerinde oluşan şişliklerdir. Küçük bir alanı etkileyebildiği gibi tüm vücudu da etkileyebilir. Vücutta damarlardan dokulara sızan aşırı sıvı sebebiyle oluşmaktadır.

Ödem Belirtileri

Vücudunuzda ödem oluştuğunu anlamak için aşağıdaki belirtilerin kendisinde meydana gelip gelmediğini araştırmanız gerekir.

 • Cilt altında şişlik oluşması
 • Ciltte parlama
 • Göğüs ağrısı
 • Ciltte gerginlik
 • Nefes darlığı
 • Karın şişliği
 • Şişlik olan bölgeye bastırdıktan sonra orada çukur oluşması

Geçici bir sorun olması ile birlikte ödem atılmadığı taktirde birçok sağlık sorununa da davetiye çıkarabilir. Bu sebeple ödem atmak konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Ödem Azaltmak İçin Ne Yapmalısınız?

Ödem Neden Olur?

Ödemin neden olduğunu öğrenirseniz bu konuda daha dikkatli olarak vücudunuza ödem toplamaktan kaçırmış olursunuz. Ödeme sebebiyet verecek durumları şöyle sıralayabiliriz;

 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak
 • Uzun süre aynı pozisyonda yatmak
 • Hamilelik
 • Adet öncesi
 • Çok tuzlu beslenmek

Aynı zamanda bazı ilaçlar kullanmanız halinde yan etki olarak vücudunuzda ödem oluşabilir.

Ödem Azaltmak İçin Tavsiyeler

Vücudunuzda biriken ödemi azaltmak için verebileceğimiz tavsiyeler şöyle sıralanabilir;

Tuz Tüketimi: Ödem yapacak en önemli etkenlerden birisi de aşırı tuz tüketimidir. Çünkü vücutta bulunan fazla tuz, dokulara su çekmektedir. Bu nedenle tuz tüketiminizi azaltırsanız ödemi azaltmak da mümkün olacaktır. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilir ya da yemeklerinize çeşitli baharatlar ekleyebilirsiniz.

İşlenmiş Gıda: Hazır gıda tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle konserve, dondurulmuş ve kutulu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Evde kendiniz hazırlayarak yediğiniz yemekler daha sağlıklı olacaktır.

Dengeli Beslenme: Ödem azaltmak ve tekrar vücuda ödem toplamamak adına gerçekleştirebileceğiniz en önemli yol dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bu konuda bir uzmandan yardım alarak dengeli beslenme diyeti oluşturabilirsiniz. Bunu bir yaşam biçimi haline getirerek, özellikle ödem azaltan yiyecekleri tüketerek ödevlerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Su: vücudu arındırmak adına yapabileceğinin en etkili yöntem su içmektir. Günde en az 6 8 bardak su içerek vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

Zararlı Alışkanlıklar: Tütün, alkol ve kafein gibi ürünler vücuda hem ödem toplar hem de genel anlamda sağlığımızı bozar. Bu sebeple kötü alışkanlıklardan bir an önce kurtulmak gerekir.

Egzersiz: Ödem azaltmanın en etkili yollarından birisi de egzersiz yapmaktır. Yeterli seviyede hareket etmek, egzersiz yapmak ile ödemlerinizden hızlıca kurtulabilirsiniz. Ancak yeterli seviyenin aşılması ile vücudunuzda tekrar ödem oluşacağını unutmamalısınız.

Masaj: Masaj yaptırarak vücudumuzdaki dokulara harekete geçirebilir ve fazla sıvılardan kurtulabilirsiniz. Özellikle Lenf direnaj tedavisi yöntemini kullanarak vücudumuzdaki lenfatik sistemi yardım eden bağışıklık fonksiyonunu destekleyerek fazla sıvıyı atabilirsiniz

Ödem Attıran Bitki Çayları

Ödem atabilmeniz için bazı bitkilerden yardım alabilirsiniz en çok bilinen bitki çayları şöyle sıralanmaktadır;

Papatya Çayı: papatya çayı bir su bardağı kadar kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kadar kurumuş papatyayı koyarak yapılmaktadır. Bu çay sayesinde rahatlamakla birlikte rahat bir uyku da uyursunuz.

Rezene Çayı: bir bardak suya ilk çay kaşığı rezene tohumu ya da rezene yaprağı koyarak hazırlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Kakule çayı, Hindiba çayı ve maydanoz Çayını da kullanarak ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.