Pilates Nedir Yararları Nelerdir?

0
1352
pilates-nedir-faydaları-nelerdir

Pilates, kişinin kendi ağırlığını kullanarak vücudu güçlendirmeye odaklanan bir egzersiz şeklidir. Bu, genel kaslarınızı ve vücudun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Yoga’ya benzer şekilde pilates de duruş, denge ve esnekliğe odaklanır. Bu egzersiz ile yaralanma olasılığı diğer daha yorucu egzersiz türlerine göre çok daha düşüktür.

canlı-bir-cilt-için-pilates
Görsel: Canlı bir cilt için pilates

Pilates ayrıca zihin-beden bağlantısına da odaklanır. Çeşitli egzersizleri yaparken, zihninizin nefes alıp vermenizin ve vücudunuzun hareket etme şeklinin sürekli olarak farkında olması gerekir.

Bu egzersiz şekli, marangoz ve jimnastikçi olan Almanya’da Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Joseph bunu, Birleşik Krallık’ta yaşarken yaralı dansçılar ve askerler için bir egzersiz programı olarak icat etmiştir. Fiziksel ve zihinsel sağlığın yakından bağlantılı olduğu bilim insanları tarafından da kanıtlanmıştır.

Peki herkes pilates yapabilir mi?

Pilates, hafif bir kuvvet antrenmanı programı sağlayacak şekilde tasarlandığından, çoğu insan bu tür egzersizle hiçbir problem yaşamaz. Hem yeni başlayanlar için hem de düzenli olarak egzersiz yapan kişiler için uygundur.

Yeni başlayan biriyseniz, temel alıştırmalarla başlayabilir ve bunlarda ustalaştıktan sonra daha gelişmiş hareketler üzerinde çalışabilirsiniz. Pilatese yeni başladığınızda Pilates egzersiz sınıflarına gitmek veya özel bir eğitmen ile çalışmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde eğitmen, egzersizleri doğru yapıp yapmadığınızı görüp herhangi bir yaralanmanın da önüne geçmiş olur.

saglikli-ve-fit-bir-vucut
Görsel: Sağlıklı ve fit bir vücut

Bir süredir egzersiz yapmadıysanız, yaşlıysanız, hamileyseniz veya sağlık sorunlarınız varsa sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.

Aşağıdaki koşullara sahipseniz pilates tavsiye edilmeyebilir:

 • Düzensiz kan basıncı
 • Riskli fıtık durumu
 • Şiddetli osteoporoz
 • Kan pıhtılaşma riski

Pilatesin yararları

Pilatesin nasıl bir spor olduğunu düşünürken ve insanların bu egzersizi araştırmalarının en büyük nedeni, sağlık yararlarının ne olduğunu merak etmeleridir. Pilates temel güç, duruş ve esnekliğe odaklanır ve sağlık yararları şunlardır:

 • İyi bir duruş: Pilates size iyi bir duruş elde etmeyi ve bu duruşu korumayı öğretecektir. Egzersizler, vücudunuzun daima aynı hizada olmasını gerektirir. Bu, özellikle bel ağrısından şikayetçiyseniz faydalıdır.
 • Kas Sıkılığı: Egzersizler, günlük olarak kullanamayacağınız kasların kullanımını içerir. İlk ağrıdan sonra, kaslarınızın çok daha sıkılaştığını göreceksiniz. Bu, özellikle yaşlı insanlar ve normal olarak günlük yaşamlarında oldukça sakin olanlar için iyidir, çünkü kas sıkılığı genellikle yaş ve hareketsizlik ile kaybolur.
düz-karın-ve-kas-sıkılığı
Görsel: Düz karın ve kas sıkılığı
 • Düz karın kasları: Pilates, karın kaslarınızı içeren bölgeyi güçlendirmeye odaklandığından, Pilatesin faydalarından birinin düz bir karına sahip olmak olduğunu göreceksiniz.
 • Esneklik: Vücut yaşlandıkça, gençken sahip olunan esnekliği kaybetme eğilimindedir. Pilates esnekliğinizi ilk başta nazikçe geri kazandıracaktır. Bir süre sonra, vücudunuzun ne kadar esnek hale geldiğine şaşıracaksınız. Bu, özellikle düşmelerden kaynaklanan yaralanmalardan kaçınmak için önemlidir.
 • Dengeyi geliştirir: Pilateste öğretilen zihin-vücut bağlantısı sayesinde, vücudunuzun nasıl hareket ettiği ve performansınızın çok daha fazla farkına varacaksınız. Bu nedenle Pilates, doğru duruşla fiziksel dengenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda zihin-beden dengenizi de yeniden sağlar.
 • Stresi azaltır: Egzersizleri yaparken, tamamen meşgul olacaksınız ve sizi günlük olarak ağırlaştıran tüm bu sorumlulukları düşünemeyeceksiniz. Nefesinize ve vücudunuzla yaptığınız hareketlere daha fazla odaklanacaksınız. Bu, stresi azaltmak için mükemmel bir yoldur.
 • Genel bir refah duygusu verir: Pilates zihniniz ve bedeniniz arasında denge sağlamaya odaklandığı için size genel bir esenlik hissi verir.

Pilates kilo vermeye yardımcı olur mu?

Pilates kasları güçlendiren bir egzersiz şekli olduğu için vücudunuzun belirli bölgelerini, özellikle de midenizi, bacaklarınızı ve kalçalarınızı düzeltmenize ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Sınıflar, temel güç, esneklik ve denge sağlamak için hafif bir egzersiz programı veya daha sıkı bir egzersiz programı için eksiksiz bir egzersiz sunmak üzere özelleştirilebilir.

Kendi Yöntemlerinizle Kilo Verebilirsiniz

Pilatesin aerobik bir egzersiz olarak sınıflandırılmadığını aklınızda bulundurun, bu nedenle etkili kilo kaybı için Pilates egzersizlerinizi sağlıklı bir diyetle ve yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi bazı düzenli aerobik aktivitelerle birleştirebilirsiniz.

Vücudun hangi bölgelerini çalıştırır?

Pilates, esas olarak karın ve omurga bölgeleri üzerinde çalışır. Bu nedenle, bel ağrısı çeken kişiler için son derece faydalı olabilir. Vücudun Pilates ile güçlenen ve sıkılaşan diğer bölgeleri arasında bacaklar ve özellikle üst kalçalar bulunur.

Ayrıca eklemleri esnek tutmaya yardımcı olduğu için kireçlenmeden muzdarip insanlar için de yararlıdır. Bunun yanında, uyluk kaslarını güçlendirdiğinden, bu özellikle kireçlenme ve diz yaralanmalarını önlemede de faydalı olabilir.

Sağlıklı ve bol hareketli günler dileriz ?