Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

0
1550
Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?
Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Son günlerde cilt bakımı gurusu arkadaşlarımızdan “pirinç maskesi” diye yeni bir cilt maskesi trendi duyuyoruz. Pirinçten ve pirinç suyundan yapılan pirinç maskesinin cilde iyi geldiği söyleniyor. Cilt bakımında yeni trendleri denemeyi sevdiğimiz için hemen pirinç maskesine de el attık!

Görsel 1: Pirinçten ve pirinç suyundan yapılan pirinç maskesinin cilde iyi geldiği söyleniyor.

Pirinç Maskesi Nedir?

Pirinç maskesi Japonya’daki kadınların güzellik sırrı olarak doğdu. Asyalı kadınların beyaz ve pürüzsüz cilde ne kadar düşkün olduklarını biliyoruz. İşte bu cildin sırrının pirinç maskesi olduğu söyleniyor. Her ne kadar genetik faktörler de Japon kadınlarının cildini kusursuzlaştırsa da kullandıkları cilt bakım ürünlerini merak etmiyor değiliz!

Görsel 2: Pirinç maskesi Japonya’daki kadınların güzellik sırrı olarak doğdu. Asyalı kadınların beyaz ve pürüzsüz cilde ne kadar düşkün olduklarını biliyoruz.

Pirinç Maskesi Faydaları Nelerdir?

Pirinç maskesinin cilde faydalarını çok merak ediyoruz! Pirinç maskesi kullananlara göre, pirincin içindeki nişasta cildin derinlemesine temizlenmesini, gözeneklerin küçültülmesini ve cilt lekelerinin açılarak cildin daha beyaz görünmesini sağlıyor. Saç için pirinç maskesi de saçların daha parlak ve canlı görünmesi için çok sevilen bir doğal maske tarifi olarak karşımıza çıkıyor.

Görsel 3: Pirinç maskesi kullananlara göre, pirincin içindeki nişasta cildin derinlemesine temizlenmesini, gözeneklerin küçültülmesini ve cilt lekelerinin açılarak cildin daha beyaz görünmesini sağlıyor.

Pirinç, suyla temas ettiğinde pirincin içeriğindeki fitik asit ortaya çıkar. Fitik asit de ciltte peeling yapmaya, cildin derinlemesine temizlenerek siyah noktaların azalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle pirinç maskesinin faydasını daha çok siyah nokta ve cilt lekeleri üzerinde görebilirsiniz. Pirinç maskesinin bir diğer faydasının ise, pirinç suyunun içindeki para-aminobenzoik asit, yani PABA olduğu söyleniyor. Bu içerik de cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak güneşten yanmanı engelliyor. Aman dikkat! Güneşe çıkmadan önce sadece pirinç maskesi yapmak yeterli olmayacaktır. Siz kendinizi riske atmayın ve mutlaka maskeden sonra SPF 50 güneş kreminizi cildinize uygulayın. 

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır? 

Pirinç maskesini yapmak çok basit! Pirinç maskesini evde yapmak için:

  • 1 su bardağı pirinci, iki bardak suda haşlayın.
  • Pirinç iyice haşlandıktan sonra lapa haline gelecek.
  • Pirinç lapası haşlandıktan ve ılındıktan sonra cildinize sürün ve yarım saat boyunca bekleyin.
  • Sürenin sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Pirinç maskesi yapmak evde çok kolay ama alerjik reaksiyonları da unutmamak lazım. Bu nedenle pirinç suyunu ilk olarak cildinizin küçük bir kısmında deneyin, hassasiyete yol açmazsa tüm yüzünüze sürebilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Pirinç Maskesi Öneriliyor Mu? 

Pirinç suyu veya pirinç maskesinin cilt lekeleri üzerinde kanıtlanmış bir etkisi bulunmuyor. Nişasta ve pirincin içindeki diğer asitler ciltteki koyu lekeleri açma veya cildi aydınlatma özelliğine sahip değil. Bu yüzden, evde pirinç maskesi tarifi uygulamak yerine, cilt lekeleri üzerinde etkisi kanıtlanmış, cilt beyazlatma etkisi olan ve cilt için özel olarak formüle edilmiş ürünleri tercih etmenizi öneririz.

Görsel 4: Pirinç suyu veya pirinç maskesinin cilt lekeleri üzerinde kanıtlanmış bir etkisi bulunmuyor.

Kontrolsüz bir şekilde doğal malzemeleri cilde uygulamak, istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden cildinizde leke problemi varsa bir dermatoloğa danışmayı da düşünebilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve cildinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://theblogstuff.com/diy-japanese-rice-face-mask/
  2. https://bespotted.org/japanese-beauty-secret-rice-water-rice-face-masks-and-scrubs/

Görsel Kaynak: https://www.sabah.com.tr/kadin/2017/04/04/evde-pratik-maskelerle-guzellesmek-ister-misiniz?paging=1