Rahim Filmi Çektirmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
1556
rahim filmi çekimi

Kadın hastalıkları, kısırlık nedeninin araştırılması ve tüp bebek tedavisi öncesi kontrol için rahim filmi istenebilir. Rahim filmi (HSG) çekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

rahim filmi çekimi
Görsel: rahim filmi çekimi

Bunlar;

 • Tecrübeli ve donanımlı bir merkezi tercih ediniz.
 • Adet kanamanız başlayınca randevu almak için başvurunuz.
 • Çekim öncesindeki gün banyo yapınız.
 • Çekime giderken varsa eski film ve raporlarınızı yanınıza alınız.
 • Eğer filminiz anestezi ile çekilmeyecekse aç kalmanıza gerek yoktur.

Rahim filminden sonra hastayı neler bekler?

 • Rahim filminde kullanılan ilacın bir kısmı geri boşalacağından hijyenik ped kullanmak uygun olacaktır.
 • Rahim filmi çekildikten sonra birkaç saat süren hafif ağrı olabilir.
 • İşlem sonrası 1-2 gün sürebilen hafif kanama ve lekelenmeler meydana gelebilir.
 • Doktorunuz aksine bir tavsiyede bulunmadıkça film sonrasında hiçbir kısıtlama yoktur.
 • Eğer anestezi uygulanmamış ise araç sürülebilir ve dikkat gerektiren diğer işler yapılabilir.
 • Doktorunuz size koruyucu antibiyotik kullanmanızı önerebilir. Nadiren film çekiminden sonra enfeksiyon gelişebilir. Gittikçe artan ağrı ve ateş meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
 • Gebeliğe engel bir durum söz konusu değilse, rahim filmini takip eden 4 ay boyunca gebe kalma şansı önceki döneme göre belirgin derecede artacaktır.
rahim filmi çekimi
Görsel: rahim filmi çekimi

Gebelikte ayrıntılı ultrason zararlı mı?

Gebelikte ayrıntılı ultrason kısa süreli bir kontrol olsa da bebeğin tüm gelişimini görebilmek açısından çok önemlidir. İleri düzey ultrason ile aynı anlama gelen ayrıntılı ultrason, toplum arasında genellikle 3 boyutlu veya 4 boyutlu ultrasonografilerle karıştırılabilir. Halbuki bu ayrıntılı ultrasonografide önemli olan cihazın fonksiyonelliği değildir. Önemli olan hekimin alanında deneyimli olması ve anne adayı hakkında detaylı bir kontrol yapabilmesidir. Gebeliğin genel takibi kadın doğum hekimleri ve perinatoloji uzmanları tarafından yapılırken ayrıntılı ultrason kontrolü, alanında deneyimli bir radyolog tarafından gerçekleştirilmelidir.

Normal şekilde devam eden bir gebelikte 11. haftaya kadar fetal anomali yani 1. düzey ultrason yapılır. Anne adayının ve bebeğin gelişim seyrinde bir risk veya aksi bir durum yoksa henüz ayrıntılı gebelik ultrasonuna gerek yoktur. 11-14. Haftada ve 18-23. Haftalar arasında iki kez ayrıntılı ultrason yapılır. Önce bebeğin ölçümleri yapılır ve ardından B modda incelemeye başlanır. 11-14. Haftada en önemli olan şey, ense kalınlığıdır. Bunun dışında bebeğin diğer değerlendirmeleri de yapılır. 18-23. hafta arasında da ikinci ayrıntılı ultrason yapılır. Yaklaşık 30-45 dakikada tüm kontrol gerçekleşmiş olur.

Olası anormalliklerin tespiti önemlidir!

Ayrıntılı ultrason, kısa süreli bir kontrol olsa da bebeğin tüm gelişimini görebilmek açısından çok önemlidir. Bebeğin anne karnındaki duruşundan ayaklarını, ellerini, başını, yüzünü ve hareketlerini dahi 4 boyutlu şekilde görebilmeyi sağlar. Bazen anne adayları, bu kontrolün bebeğin yüzünü ve vücudunu daha net görmek amacıyla yapıldığını zannedebiliyor. Ancak burada amaç tamamen farklıdır. Ultrason bebeği görmekten ziyade sağlıklı olduğunu ve herhangi bir anormal gelişiminin var olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilir.

Kalıtsal anomaliler başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın belirlenmesine yardımcı olur. Bebekte oluşabilecek beyin kistleri, diyafram fıtığı, hidrosefali ve omurga duruş bozukluğu gibi daha pek rahatsızlık ultrason yardımıyla saptanabilir. Böylelikle erken evrelerde tespit edilen hastalığa göre uygun bir tedavi yöntemine başlanır.

gebelikte ayrıntılı ultrason
Görsel: gebelikte ayrıntılı ultrason

Gebelikte ayrıntılı ultrason herhangi bir zarara neden olmaz!

Hamile olan kadınların en çok şüpheyle yaklaştığı konulardan birisi de detaylı ultrasonografinin bebeğe veya kendine zarar verebileceği düşüncesidir. Detaylı ultrasonun röntgen ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir. Anne adayında ve bebekte olası problem oluşumuna sebebiyet veren röntgendir. Ancak ultrasonda böyle bir durum bulunmaz.

Renkli ultrason dopler ve 2d, 3d ve 4d ultrason nasıl yapılır?

Yapılacak ultrason bölgesine ve ultrasonun cinsine göre ultrason çekimi öncesi hazırlık yapılır. Öncelikle gebemize pozisyon verilir. Vajinal veya karından yapılabilir. Pozisyon ayrlandıktan sonra ultrason yapılacak bölgeye görüntünün daha iyi elde edilebilmesi için jel sürülür. Ultrason probu jel sürülen bölgeye yerleştirilerek görüntü alınır. Renkli dopler ultrasonda kan akımının yönüne göre probun açısını iyi ayarlamak gerekir.

Renkli ultrason dopler kullanım alanları

Renkli dopler hem gebelik hem fetüs hem de annenin problemlerini tanımada bize yardımcı olur. Bunları sıralayacak olursak:

 • Derin ven trombozu tanısı ve tedavi takibi
 • Kalp, arter ve venlerdeki kan akımının takibi
 • Daralmış damarların tespiti
 • Anevrizma (damarlardaki balonlaşma) tespiti
 • Bebek kalp, beyin ve diğer organlardaki kan akımı ve anomalilerin tespiti
 • Kordon kan akımı
 • Çoğul gebeliklerin (özellikle tek yumurta ikizleri) kan akımına bakarak beslenme durumlarının tespiti
 • Aritmi (kalp ritim bozukluğu)

Sağlıklı günler dileriz 😊