Sabah İçilen Kahve Neden Çaydan Daha İyidir?

0
1586
kahvenin faydaları
Görsel: kahvenin faydaları

Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Ancak birçok kişi sabahları çay yerine kahve içmeyi tercih etmektedir. Eğer sadece lezzet bakımından sabahları kahve içiyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü araştırmalar sabahları kahve içmenin çay içmekten daha iyi olduğunu göstermiştir. Farkında olmadan sizlerle bazı sonuçları paylaştık, bu da sabah kahvenizin neden daha iyi bir seçim olabileceğini açıklamaktadır. Sabah kahvesinin çaydan daha iyi olmasının 5 nedeni var. İşte karşınızda o nedenler:

kahve çekirdekleri
Görsel: kahve çekirdekleri

Siyah çay nedir?

Bitkinin yapraklarının siyaha döndüğü, kafein ve tanenlerin oluştuğu hızlı bir oksidasyon aşamasıyla elde edilen siyah çay, tamamen fermente edilmiş bir çaydır. Oksidasyon yoluyla çay yaprakları kurutulur ve paketlenmek üzere toz haline getirilir veya kuru yapraklar olarak saklanır. Bu işlem, çayın lezzetinin artmasına yardımcı olur. En küçük antioksidan türlerine sahip olmasının yanı sıra, genellikle en güçlü aroma ve kafein içeriğine sahiptir. Günde 5-6 fincandan fazla içmemelisiniz.

siyah çay
Görsel: siyah çay

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay pek okside olmayan bir çay türüdür. Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Siyah çayın aksine, bu çayı hazırlarken bir durdurma sürecinden geçmesi gerektiğinden daha yumuşak bir içecek elde edilebilir. Antioksidanların oksidasyon yapısının azalmasına neden olur. Bu sayede beyaz çaya göre daha fazla aroma ve kafein sağlayabilir. Tatlı, yumuşak, bitkisel ve lezzetli bir tadı vardır. Bu çayın faydalarını anlamak ve aşırı tüketimden kaçınmak için günde 3 bardağı aşmamakta fayda var.

yeşil çay
Görsel: yeşil çay

Kahve nedir?

Kahve, “coffea” adı verilen ağacın meyvesinden çeşitli yöntemlerle çekirdeklerinin ayrılması ve farklı bölgelerde demlenmesi ile hazırlanan bir içecek çeşididir. Çeşitli işlemlerden sonra bu meyvelerin tohumları suya boşaltılır ve yenir. Her ülkede kendi kültürel alışkanlıklarına göre üretilmiş içecekler bulunsa da kahve, bu alışkanlıklardan farklı olarak gezegendeki çoğu insanın hayatına başarıyla entegre edilmiştir.

Her toplumun kahve için kendi anlamı vardır. Kızartıldı, demlendi ve kendini gösterdi. Kurulduğu günden bu yana sayısız insanın geçim kaynağı olmuş ve büyüdüğü bölgenin ekonomisini şekillendirmiştir. Bugün değerini artırarak insanların beğenisini kazanmaya ve dünyanın her köşesine ulaşmaya devam etmektedir. Bu nedenle, petrolden sonra hala dünyanın en çok ticareti yapılan maddesidir.

Kahve meyvesi dünyada sadece ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü; üst kısmında Meksika, Hindistan ve Vietnam’ın; altında ise Brezilya’nın sınır olduğu belli başlı ülkelerde yetişebilmektedir. Her şeyden önce kahve kiraz benzeri kırmızı bir meyvedir, birçok üretim aşamasından geçerek dünyanın birçok yerine maş fasulyesi şeklinde sevk edilen tanınmış bir maş fasulyesi haline gelmiştir.

kahve
Görsel: kahve

Sabah içilen kahve neden çaydan daha iyidir?

1. Kahve daha iyi egzersiz yapmanıza yardımcı olur

Her sabah enerji depolamak için egzersiz yapmayı seviyorsanız, kahve sizin için doğru seçim olabilir. Kahvede bulunan kafein içeriğinin çaydaki kafein içeriğinden daha yüksek olduğu düşünüldüğünde, kahve vücut fonksiyonlarınızı iyileştirebilir ve egzersize bağlı yorgunluğu azaltabilir.

2. Kahve konsantre olmanıza yardımcı olur

Sınavlara çalışırken veya herhangi bir aktiviteye katılırken konsantre olamıyorsanız, kahve en iyi seçiminiz olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, kahve çayına kıyasla kafein içeriği daha yüksektir, bu nedenle geceleri uyanık ve uyanık kalmaya yardımcı olur.

3. Kahve daha hızlı bir destek verir

Çay, kafein ve L-teanin içeren bir içecektir. Kafein, yorgunluğu azaltmak için beynimizdeki adenosin reseptörleri ile etkileşime girer, böylece theanine rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kafeinin yüksek kan konsantrasyonu göz önüne alındığında, sadece içtikten 15 dakika sonra ortaya çıkar, bu nedenle kahvenin neden anında enerji sağladığı açıktır.

4. Kahve kilo vermenize yardımcı olur 

Araştırmalar, kahve alımının özellikle erkeklerde daha düşük yağ seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da aynı sonuçları gösterdi. Bir başka ilginç çalışma, klorojenik asidin vücut ağırlığını azaltmak için güçlü bir madde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kahvenin kilo vermek isteyenler için ilginç bir seçim olduğunu doğruladı.

5. Şeker hastalığına yakalanma olasılığını azaltır

Bir çalışma, kafeinin diyabet riskini azaltabileceğini gösterdi. Bir araştırma, günde yalnızca üç fincan kahve içenlerin diyabet riskini% 42 azalttığını buldu. Her iki durumda da, bizim için en iyisinin ne olduğunu düşünürken, konuyla ilgili profesyonel bir görüşe sahip olmak en iyisidir. Bu durumda bir beslenme uzmanının yardımıyla hangisinin daha etkili olduğuna karar verebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz ?