Sabahları Aç Karnına Su İçmenin Etkileri

0
1687
Sabahları Aç Karnına Su İçmenin Etkileri

Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şey nedir? Lavaboya gittikten veya dişleri fırçaladıktan sonra, birçok insan ilk olarak kahve fincanına sarılır. Bu gruptaysanız ve sabahları aç karnına su içmenin etkilerini öğrendiğinizde sabah rutininizi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Sanırım hepimiz bedenlerimizin %60’ının sudan oluştuğunu, beyin ve kalp gibi hayati organların suya ihtiyacı olduğu temel gerçeklerine aşinayız. Bu nedenle, yeterince su içmezseniz, hem kısa hem de uzun vadeli sağlık sorunlarından muzdarip olmanız şaşırtıcı değildir.

Gün boyunca herhangi bir zamanda su içmek önemli olsa da, sabah alarmınız çaldığında bir bardak su içmek size bazı benzersiz ödüller sunar. Peki sabahları aç karnına su içmenin etkileri nelerdir? Hadi hep birlikte bir göz atalım.

Vücudunuzu Yeniden Sulandırır

Eğer önerilen yedi ila sekiz saatlik uyku saatini alıyorsanız, su tüketimi olmadan oldukça uzun bir süre dayanabilirsiniz.

Uyandığınız anda içeceğiniz bir bardak su, vücudunuzun düzgün çalışması için gereken hidrasyonla doldurmanın iyi bir yoludur. Su, uygun, ucuz, kolay erişilebilir ve kafeinsiz bir içecek olup, hidrasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için ideal bir kaynaktır.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını içmemek dehidrasyona neden olur, bu da aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli olumsuz sonuçlara yol açar:

  • Baş dönmesi
  • Bilinç bulanıklığı ve konfüzyon
  • Yorgunluk
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Böbrek taşı
  • Nöbetler

Susuz kalmanın önlenmesi basittir ve uyandığınızda vücudunuzu su ile yenilemek bunun kritik bir parçasıdır.

Sabahları Aç Karnına Su İçmek

Sizi Uyarır

Beyniniz çok fazla su içerdiğinden, sabah ilk içme suyu optimal uyanıklığı ve beyin aktivitesini korumaya yardımcı olur. Beyniniz yetersiz seviyelerde çalışmaya başladığında, muhtemelen düşük enerjiye ve düşük bilişsel işleve yol açar ve bu da kendinizi yorgun hissettirebilir.

Susuz kaldığınızda, yorgunluk yaşarsınız. Hiçbir şey yemeden veya içmeden birkaç saat geçirdikten sonra, ilk olarak ne seçerseniz seçin, vücudunuz için biraz garip kalabilir – böylece ne seçtiğiniz konusunda dikkatli olmalısınız.

Sabahları aç karnına su içmekzihinsel uyanıklığınızı hızlandırabilir ve enerji seviyenizi artırabilir. Nasıl?

Su tüketmek, size doğal enerji ve bilişsel işlev patlaması sağlayacak kırmızı kan hücrelerinin büyümesini uyarabilir. Alternatif olarak, vücudunuz susuz kalırsa, zihinsel ve fiziksel performansınız acı çekebilir.

Sabahları içme suyu, kan dolaşımınızdaki hayati organlarınıza ve dokularınıza oksijen taşıdığından zihninizi ve vücudunuzu yeniler.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Özellikle COVID-19 salgını ışığında hepimiz diğer insanlarla iletişim kurma sıklığımızın farkındayız. Yeni biriyle tanışmak, arkadaşlarımıza ve ailemize sarılmak, yaşam alanlarını paylaşmak ve etrafımızdakilerle aynı havayı solumak üzerine bazı durumlarda yer alıyoruz. Bütün bunlar bizi bedenlerimizin savaşmaya bıraktığı sağlık tehditlerine maruz bırakıyor.

Maruz kalmayı tamamen önlemek son derece zor olsa da, bağışıklığınızı artırabilirsiniz. Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, çeşitli sağlık tehditleriyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Dahası, uyanır uyanmaz bir bardak su içmek, kolonunuzun arınmasına yardımcı olur, bu da vücudunuzun sağlıklı bağışıklığı korumak için ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini emmesini kolaylaştırır.

Sabahları Aç Karnına Su İçmek Bağışıklık Sistemi

Çalışmalar, uyurken vücudunuzun toksinleri çıkararak kendini onardığını göstermiştir. Sabahları aç karnına su içmenin etkileri vücudunuzun aksi takdirde hastalığa yol açabilecek bakteriler de dahil olmak üzere bu toksinleri doğal olarak ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Sabah su alımınız, bağışıklık sisteminizi de artırabilecek lenfatik sisteminizi dengelemeye yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklardan güvenliğinizi kesinlikle artıracak ve hastalıklara yakalanmanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

Metabolizma Hızı Artar

Metabolizmanız, yediğiniz her şeyi enerjiye dönüştürürken, vücudunuza çalışması için gereken enerjiyi vermede de büyük bir rol oynar. Metabolizmanızdaki azalma, diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sabah aç karnına su içmenin etkileri metabolizma hızınızı %25 arttırır, böylelikle daha hızlı sindirim sonuçları alır, kilo kaybı yaşarsınız.

Vücudunuzu sabahları nemlendirdiğinizde, onu daha verimli bir şekilde yediğiniz yiyecekleri metabolize etmeye ve parçalamaya hazır hale getirirsiniz, bu da hücrelerinizi daha üretken hale getirir. Bu, gün boyunca yediğiniz karbonhidratların ve proteinin, içtiğiniz su tarafından düzgün bir şekilde metabolize olacağı ve daha sonra en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için organlarınıza taşınacağı anlamına gelir.

Bu yüzden sabahları aç karnına su içmenin etkileri vücudumuz ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Sabah rutininizi değiştirin ve sabahları aç karnına su içmeyi ihmal etmeyin!