Saç Bakım Önerileri

0
1616
sac-bakım-önerileri
Görsel: saç dökülmesine kalıcı çözüm

Kötü bir saç gerçekten de gününüzü berbat edebilir. Saç bakımı reklamlarında gördüğünüz gösterişli kabarık ve hacimli yele modelleri, çoğu zaman size uzak bir hayal gibi gelebilir. Ancak saç bakım uzmanları, sağlıklı saç hayalinin doğru saç bakımı ile gerçeğe dönüştürülebileceğini düşünüyor. Bu makalede en iyi saç bakımı ipuçlarını sizin için özel olarak derledik.

Saçınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Saçınızı düzenli olarak yıkamak, saç derinizin ve saçınızın kirden ve fazla yağdan arındırılmasını sağlar. Ancak doğru sıklık saç tipinize ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Aşırı kuru saçlarınız varsa, yıkamanızı haftada iki kez ile sınırlayın. Yağlı bir saç derisine sahipseniz, saçınızı biraz daha sık yıkamak saçınıza iyi gelebilir.

sacınızı-duzenli-yikayin
Görsel 1: Saçınızı düzenli yıkayın

Kimyasal İçermeyen Şampuanlar Kullanın

Saçınıza zarar veren tüm çevresel faktörleri gerçekten kontrol edemezsiniz, ancak kontrol edebileceğiniz şey, kullandığınız türden şampuanlardır. Şampuanınızdaki kimyasal sayısı ne kadar az olursa saçınız o kadar sağlıklı olur. Saç tipinize uygun yumuşak şampuanları tercih edin.

Şampuanlardaki sülfatlar ve parabenler sırasıyla köpürmek ve korumak için kullanılır, ancak zamanla cilt tahrişine neden olabilir ve hormonal bozulma riskini artırabilir.

Doğru Uygulama Yapın

Saç kreminiz, saçın düz ve yönetilebilir olmasını sağlayan bileşenler içerir. Saçınızı çevresel etkenlerden ve ısıyla şekillendirmeden korur. Ancak saç derinize değil, sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Ayrıca, uygulamadan sonra iyice duruladığınızdan emin olun.

Saçınızı Doğal Olarak Kurutun

Fön ile kurutma, saçınızı ekrandaki idolünüzün saçları kadar güzel yapar. Ancak aşırı sıcak şekillendirme saç derinize zarar verebilir. Tarz vermeniz gerekiyorsa, bunu önemli olaylarla sınırlayın. Şampuandan sonra havayla veya havluyla kurutmak en iyi yoldur. Bunu yaparken asla ıslak saçla uyumayın. Bir havluyla sertçe ovmak saçınızın kütikülüne zarar verebilir, bu yüzden saçınıza karşı nazik olun.

sacnızı-dogal-yolla-kurutun
Görsel 2: Saçınız doğal yollar ile kurutun

Saçınızı Düzgün ve Düzenli Yağlayın

Yağlama ve masaj gibi şampuan öncesi bakımlar saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirir, kaslarınızı gevşetir, parlaklığı artırır ve saçı besler. Ayrıca nem içeriğini geri kazandırır, saçın uzamasını sağlar ve kırık uçları onarır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, hint yağı ve benzerlerinden seçim yapabilirsiniz. Saçınızda mineral yağ kullanmaktan kaçının.

sacınızı-duzenli-yaglayin
Görsel 3: Saçınızı düzenli yağlayın

Geniş Dişli Tarak Kullanın

Islak saç kırılgandır ve kırılmaya eğilimlidir. Saçınızın kurumasını bekleyin ve ardından geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı tarayın. Bu tür bir tarak saçınızın zarar görmesini engeller.

genis-disli-tarak-kullanın
Görsel 4: Sac bakımında geniş dişli tarak kullanın

Saçınızı Düzenli Olarak Düzeltin

Kırık uçlardan kurtulmak için saçınızı 6-8 haftada bir düzeltin. Saçın ısıyla şekillendirilmesi, kirlilik, sigara kullanımı, stres vb. düzeltme, saçın daha hızlı uzamasını sağlamaz. Saç uzaması kafa derisi seviyesinde gerçekleşir, ancak düzeltme size daha sağlıklı saçlar sağlar.

Daha Fazla Su İçin

Harici hidrasyonla (dışarıdan uygulanan su) birlikte dahili hidrasyon (vücut içi su), dengeli ve sağlıklı saçların anahtarıdır. Nemlendirici saç bakım ürünleri ve yağları kullanıyor olabilirsiniz, ancak her gün en az 3 litre su içmek iyi bir saç sağlığı sağlar.

Sağlıklı Beslenin

Saçınız proteinlerden ve amino asitlerden oluşur. İyi büyümek ve kendini korumak için doğru beslenmeye ihtiyacı var. Yumurta, çilek, fındık, balık, yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates sağlıklı saçlar için birçok harika gıdalardan bazılarıdır.

Şapka/Bone Kullanın

Güneş ışığının cildinize zarar vermesi gibi saçlarınız için de geçerlidir. Sert güneş ışınları saçınızdaki nemi gidererek saçınızı kurutabilir, kırılgan hale getirebilir ve zamanla zarar verebilir. Saçınızı bu hasardan korumak için dışarı çıkarken şapka kullanın. Yüzme havuzundayken saçlarınızı bone ile koruyun. Klorlu su saçınız için kötüdür.

Kumaş Saç Bantları Kullanın

Açık saçlarımızı göstermeyi seviyoruz, ancak saçların çevresel saldırganlara maruz kalmasını sınırlamak için saç bantları kullanabilirsiniz. Plastik olanlar yerine kumaş saç bağları kullanın. At kuyruğu veya başka bir saç modeli yaparken saçınızı çok sıkı çekmeyin.

Kurutmak İçin Hair Wrap veya Eski Tişört Kullanın

Tişörtünüz, saçınıza zarar vermeden ıslak saçınızı kurutmak için kullanılabilir. Geleneksel havlular başın üst derisini sertleştirir ve zamanla saçınıza zarar verir. Yumuşak, eski tişörtlerinizi, yapıları sayesinde kullanabilirsiniz.

Saçınızı Doğal Şekilde Şekillendirin

Son olarak saçınızı doğal yöntemler ile şekillendirin. Saçlarınızı ısıya maruz bırakmadan şekillendirmeye özen göstermelisiniz. Bunun için özel olarak geliştirilen malzemelerden kullanabilirsiniz.

Saçlarınız, doğal görünümüz için oldukça önemlidir, bu durumda saçınızın sağlığı da oldukça önemli hale gelmektedir. Bu yüzden verdiğimiz ipuçlarına dikkat edebilir kişisel bakım metotlarınızı geliştirebilirsiniz.

 

Yıpranan saçlarınızın bakımı için ayrıca buradaki makalemizi okuyabilirsiniz.