Saç Dökülmesine Kalıcı Çözüm

0
1662
saç dökülmesi

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir sağlık problemidir. Uzmanlar tarafından günde ortalama 100 tele kadar dökülen saç normal kabul edilir. Ancak kadınlar bu konuda daha takıntılıdır ve sürekli olarak saç dökülmesi sorununa bir çözüm aramaktadırlar. Sizin de saç dökülmesi gibi bir probleminiz varsa, aradığınız bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

saç dökülmesine kalıcı çözüm
Görsel: saç dökülmesine kalıcı çözüm

Saç dökülmesine sebep olan en sık nedenler; hormonal faktörler, stres, ilaçlar, genetik yatkınlık ve saçlı deri hastalıkları olarak sayılabilir. Androjen hormonunun etkisiyle genetik zeminde ortaya çıkan erkek tipi dökülme, erkeklerde daha sık olmakla birlikte kadınlarda da görülmektedir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 4 ay sonra ortaya çıkmakta ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Bunun yanı sıra tiroid hormon bozuklukları, vitamin eksiklikleri, stres de dökülmeye yol açabilir. Saç dökülmesini önlemek için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle saç dökülmesine neden olan faktör tespit edilir. Örneğin tiroid hormon bozukluğu varsa tedavi edilmelidir. Sorun tespit edildikten sonra sağlıklı saç gelişimini desteklemek için dermatoloji hekimi tarafından uygun tedaviye başlanılmaktadır.

Saç mezoterapisi 

Saç mezoterapisi, saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral, antioksidan ve dolaşım düzenleyici maddelerin iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Belli aralıklarla toplamda 8 ila 12 seans yapılmalıdır. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulur ve daha güçlü, canlı saçlar çıkması sağlanmaktadır.

Prp 

PRP işlemi ise hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen trombositten zengin sıvının saçlı deriye enjeksiyon yoluyla verilmesidir. Özellikle genetik dökülmelerde etkili olan PRP uygulaması, mezoterapi ile kombine edilerek daha iyi sonuç alınmasını sağlayabilir.

Zorlu ve geç kalınmış durumlarda kesin ve kalıcı tedavi şekli saç ekimi olabilir. Ancak saç ekimi öncesinde ve sonrasında mezoterapi ve PRP tedavileri ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Tüm saç dökülmelerinde kişinin kalıcı bir çözüm için mutlaka bir dermatoloğa danışması gerekir.

sac-bakım-önerileri
Görsel: saç dökülmesine kalıcı çözüm

Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri

Saç dökülmesi probleminizi kimyasal yollara başvurmadan çözebilirsiniz. Evinizde bulunan malzemelerle çok basit tarifler hazırlayıp, saç dökülmesi probleminize pratik bir çözüm bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi için şu maskeler bulunmaktadır;

 • Yumurta maskesi
 • Muz maskesi
 • Badem yağı maskesi
 • Yoğurt maskesi
 • Avokado maskesi
 • Zencefil maskesi
 • Isırgan çayı maskesi
 • Aloe vera maskesi

Bu maskeleri deneyince siz de mucizevi sonuçlar elde edebileceksiniz. Ayrıca, saç dökülmesi sorununuzu çok kolay bir şekilde çözebileceksiniz.

Yumurta maskesi

Bir yumurtayı kasede çatal ile çırpın. Ardından kaseye 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu malzemeleri karıştırın, saç ve saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızı kapatın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Duruladıktan sonra bitkisel bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Yumurta Sarısı Maskesi
Görsel: Yumurta Sarısı Maskesi

Muz maskesi

Muz saçlar için en ideal tedaviyi ve bakımı yapar.

Muz maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyledir;

 • 2 adet olgunlaşmış muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Bu malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp sadece 5 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Badem yağı maskesi

Öncelikle birkaç tane muzu blenderda pürüzsüz bir kıvama getirin. Üzerinde 8 damla badem yağı ekleyin ve karıştırın. Saçlarınıza uyguladıktan sonra kapatın ve 1 saat bekleyin. Soğuk suyla saçlarınızı durulayın. Bu maskeden sonra yumuşak bir şampuanla saçlarınızı yıkamalısınız. Bu maske kepek sorununuzu da çözer ve saçlarınızı parlatır. Ayrıca nemlendirir ve yumuşatır.

Yoğurt maskesi

Bir kaba 1 su bardağı yoğurt, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal koyun ve karıştırın. Bu karışımı saç diplerinden uçlarına kadar yedirerek uygulayın. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Yıkarken bitkisel şampuan kullanmanız daha sağlıklı olur. Bu maske saçlarınızı güçlendirir ve besler.

Yogurt Maskesi
Görsel: Yoğurt Maskesi

Avokado maskesi

1 adet küçük ama olgun avokadoyu, 1 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı badem yağıyla birlikte blenderda pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpın. Saç köklerinden uçlarına kadar uygulayın. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Daha parlak saçlar için haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Zencefil maskesi

5 damla zencefil esansiyel yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırın. Saç derinize masaj yaparak sürün. Saç uçlarınıza da uygulamayı unutmayın. 45 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Dilerseniz bir gece boyunca da bekletebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊