Saç Uzaması İçin En İyi 5 Vitamin

0
1686
uzun saçlar
Görsel: kırık saçları onarmanın yolları

Pek çok insan sağlıklı görünen saçları sağlık veya güzelliğin bir işareti olarak görür. Vücudunuzun diğer kısımları gibi saçın da sağlıklı olması ve uzaması için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Aslında, birçok beslenme yetersizliği saç dökülmesine bağlıdır. Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler de saç büyümesini etkilerken, optimal besin alımı çok önemlidir. Aşağıda saç uzaması için en iyi 5 vitamini sizler için derledik.

1. A Vitamini

Saç uzaması için en iyi 5 vitamin arasında başlıca A vitamini vardır. Tüm hücrelerin büyümesi için A vitaminine ihtiyacı vardır. Bunlar arasında, insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saç da vardır. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde üretmesine de yardımcı olur. Sebum saç derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

A vitamini eksikliği olan beslenmeler, saç dökülmesi dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Yeterli A vitamini almak önemli olsa da, fazlası tehlikeli olabilir. Araştırmalar, aşırı dozda A vitamininin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından zengindir. A vitamini ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Hayvansal gıda olarak karaciğer de özellikle iyi bir kaynaktır. A Vitamini takviyelerini ayrıca eczanelerde de bulabilirsiniz.

vitamin A
Görsel: saç uzaması için vitamin A

2. B Vitamini

Saç büyümesi için en iyi bilinen vitaminlerden biri biotin adı verilen B vitamini çeşitleridir. Çalışmalar, biyotin eksikliğini insanlarda saç dökülmesine bağlamaktadır. Biotin alternatif bir saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılsa da en iyi sonuçları eksik olanlar alır. Ancak eksiklik çok nadirdir çünkü çok çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır.

Sağlıklı bireylerde biyotinin saç büyümesi için etkili olup olmadığı konusunda da veri eksikliği vardır. Diğer B vitaminleri, kafa derisine ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olurlar. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir.

Kepekli tahıllar, bademler, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil birçok yiyecekten B vitaminleri alabilirsiniz. Ek olarak, hayvansal gıdalar B12 vitamini için tek iyi kaynaktır. Bu nedenle vejeteryan veya vegan bir diyet uyguluyorsanız, bir ek almayı düşünebilirsiniz. B vitamini takviyelerini ayrıca eczanelerde de bulabilirsiniz.

vitamin B
Görsel: saç uzaması için vitamin B

3. C Vitamini

Serbest radikal hasarı, büyümeyi engelleyebilir ve saçınızın yaşlanmasına neden olabilir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Ek olarak, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir protein oluşturmak için vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olur.

Çilek, biber, guava ve turunçgillerin hepsi iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini takviyelerini ayrıca eczanelerde de bulabilirsiniz.

vitamin-C
Görsel: saç uzaması için vitamin C

4. D Vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır. Araştırmalar ayrıca D vitamininin yeni saçların büyüyebileceği kafa derisindeki küçük gözenekler olan yeni foliküller oluşturmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

D vitamininin saç üretiminde rol oynadığı düşünülmektedir, ancak çoğu araştırma D vitamini reseptörlerine odaklanmaktadır. D vitamininin saç büyümesindeki gerçek rolü bilinmemektedir. Bununla birlikte, çoğu insan yeterince D vitamini almıyor ve alımınızı artırmak yine de iyi bir fikir olabilir.

Vücudunuz, güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla D vitamini üretir. İyi bir beslenme olarak D vitamini kaynakları arasında yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve güçlendirilmiş yiyecekler bulunur. D vitamini takviyelerini ayrıca eczanelerde de bulabilirsiniz.

vitamin D
Görsel: saç uzaması için vitamin D

5. E Vitamini

Yine C vitaminine benzer şekilde, E vitamini oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saç uzamasında % 34,5’lik bir artış yaşamışlar. Plasebo grubu sadece % 0.1 artış göstermiş.

E Vitamini içeren besinler arasında ayçekirdeği, badem, ıspanak ve avokado en iyi E vitamini kaynaklarıdır.

vitamin-E
Görsel: saç uzaması için vitamin E

Saç Takviyesi Almalı mısınız?

Saç büyümesi için ihtiyacınız olan en iyi vitamin kaynağı besindir. Bununla birlikte, beslenmenizde yeterince alamazsanız, takviyeler yardımcı olabilir. Araştırmaya göre, takviyeler en iyi, zaten yetersiz olan kişilerde işe yarıyor. Ayrıca, eksikliğiniz yoksa büyük dozlarda vitamin ve mineral zararlı olabilir.

Eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için bir doktora danışabilirsiniz. Günün sonunda, bu besinleri almanın en iyi yolu, bol miktarda besleyici gıda içeren dengeli, gerçek gıda temelli beslenmedir.

Sağlıklı günler dileriz ?