Saç Uzamasını Hızlandıran Ve Saçları Gürleştiren Doğal Yöntemler

0
1629
saçınıza-iyi-geleni-uygulayın

Beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı kullandığınız çeşitli vitamin ve mineraller veya saç bakım ürünleri saçlarınızda eksik, zayıflamış ve eski haline dönebilir ve saç uzaması yavaşlayabilir. Kötü bir saç gerçekten de gününüzü berbat edebilir. Saç bakımı reklamlarında gördüğünüz gösterişli kabarık ve hacimli yele modelleri, çoğu zaman size uzak bir hayal gibi gelebilir. Ancak saç bakım uzmanları, sağlıklı saç hayalinin doğru saç bakımı ile gerçeğe dönüştürülebileceğini düşünüyor.

Hala saç dökülmesinden ve yavaş uzamasından muzdaripseniz endişelenmeyin. Saç büyümesini ve kalınlığını artırmak için birçok doğal teknik vardır. Saç uzamasını hızlandıran ve saçı güçlendiren en etkili doğal çözümleri sizler için derledik.

Görsel: saç uzamasını sağlayan doğal yöntemler

Hindistancevizi yağı 

Hindistan cevizi yağının topikal kullanımı, hasar görmüş saçları koruyabilir, büyüme için gereken protein veya amino asit kaybını azaltabilir ve sert kimyasallar içeren ürünlerin yan etkilerini tersine çevirebilir. Birkaç yemek kaşığı hindistancevizi ile kafa derinize masaj yapın ve bir saat sonra yıkayın.

Yıpranan Saçlar İçin Hindistan Cevizi Yağı
Görsel: hindistan cevizi yağı

Bektaşi üzümü 

Amla olarak da bilinen bektaşi üzümü, Hindistan’da saç dökülmesi için yaygın bir tedavi yöntemidir. Saç köklerindeki dermal papilla hücrelerini uyararak saç büyümesini hızlandırır. Aynı zamanda doğal saç büyüme döngüsünün aktif büyüme aşamasını da uzatır. Bu, saçınızın günlük güzelliğinizin temeli olması gerektiği anlamına gelir. Elinizin avuç içi ile saça masaj yapın ve bir saat sonra yıkayın.

bektaşi üzümü
Görsel: bektaşi üzümü

Soğan suyu

Fitokimyasal bileşimi nedeniyle soğan suyu düzensiz saçkıranı bile tedavi edebilir. Suyu çıkarmak için yarım soğanı süzün ve kafa derisine koyun. Kokuları gidermek için bol miktarda şampuanla yıkayın. Haftada iki kez uygulayın.

soğan
Görsel: soğan

Çemen otu 

Bu yeterince kullanılmamış bileşen, biyolojik aktivitesi nedeniyle parlaklık için gereklidir. Bununla birlikte, fasulyeye (soya fasulyesi, yer fıstığı veya bezelye gibi) alerjiniz varsa, çemen otu tohumlarına da alerjiniz olabileceğini bilmelisiniz. Tohumların dörtte birini gece boyunca suda bekletin. Daha sonra onları bir macun haline getirin ve 30 dakika boyunca saç maskesi olarak uygulayın, sadece su ile durulayın.

çemen otu
Görsel: çemen otu

Yoğurt 

Yoğurttaki temel bileşen, büyümeyi teşvik eden ve zararı azaltabilen probiyotiklerdir. Deneyler ayrıca yoğurdun saç kalitesini iyileştirebileceğini de doğruladı. Üstelik bu besleyici gıdalardan yararlanmak çok kolay! Saç sağlığını iyileştirmek için her gün yoğurt yemek yeterlidir.

yogurt
Görsel: yoğurt

Yeşil çay 

Maskelerden göz maskelerine, yeşil çay poşetleri onlarca yıldır doğal güzellik kurtarıcısı olmuştur. Yeşil çay, ipeksi iplikler oluşturabilen antioksidanlar ve polifenollerle doludur. Çaydaki biyolojik olarak aktif bileşikler saç dökülmesini bile azaltabilir. Faydalarından yararlanmak için günde birkaç bardak içebilirsiniz.

yeşil çay
Görsel: yeşil çay

Biberiye yağı 

Uçucu yağlar, saçlarını kendi yöntemleriyle büyütemeyenler için yaygın bir çözümdür. Biberiye yağı, büyüme ve androjenik alopesi tedavisinde en önemli esansiyel yağlardan biridir. Cildinizi korumak için birkaç damla biberiye yağını başka bir yağla karıştırın ve durulamadan önce saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Ana bileşen olarak biberiye yağı içeren şampuanlar ve saç kremleri de satın alabilirsiniz.

biberiye yağı
Görsel: biberiye yağı

Balık yağı 

Sıvı veya kapsül şeklinde balık yağı yemek, saç büyümesini destekleyebilir çünkü bu takviyeler değerli bir DHA veya dokosaheksaenoik asit kaynağı içerir. Saç derisindeki dermal papilla hücrelerini kopyalayarak saç dökülmesini tersine çevirebilir ve saç dökülmesine bağlı sorunları çözebilir.

balık yağı
Görsel: balık yağı

Kahve

Çoğu insan bir fincan kahvenin saç problemlerini çözebileceğini bilmez, ancak kafein saçın uzamasına ve uzama süresini uzatmasına yardımcı olabilir. Bu, saç dökülmesini veya saç dökülmesini azaltabilir. Tek yapmanız gereken her gün bir fincan kahve içmek!

kahve
Görsel: kahve

Yumurta 

Yumurta sarısı maskesi, çeşitli saç sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. Yumurta, saçları iyileştirip besleyen ve onları mümkün olduğunca güçlü kılan çok miktarda lesitin ve protein içerir. Aynı zamanda kepekten muzdarip insanlara yardımcı olabilecek çok miktarda kükürt içerir. İki yumurtayı iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Yapışkanlığı azaltmak için yarım bardak su ile seyreltin.

yumurta
Görsel: yumurta

saç uzaması için daha fazla su için

Harici hidrasyonla (dışarıdan uygulanan su) birlikte dahili hidrasyon (vücut içi su), dengeli ve sağlıklı saçların anahtarıdır. Nemlendirici saç bakım ürünleri ve yağları kullanıyor olabilirsiniz, ancak her gün en az 3 litre su içmek iyi bir saç sağlığı sağlar.

Saç uzaması için sağlıklı beslenin

Saçınız proteinlerden ve amino asitlerden oluşur. İyi büyümek ve kendini korumak için doğru beslenmeye ihtiyacı var. Yumurta, çilek, fındık, balık, yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates sağlıklı saçlar için birçok harika gıdalardan bazılarıdır.

Sağlıklı günler dileriz 😊