Sağlık 101: Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

0
1573
Sağlık 101: Dudakta Uçak Neden Çıkar?
Sağlık 101: Dudakta Uçak Neden Çıkar?

Dudakta uçuk çıkması en sevmediğimiz cilt problemlerin başında geliyor. Dudağında hiç uçuk çıkmamış olanlar varsa çok şanslılar! Uçuk çıkaranlar ise bizim ne demek istediğimizi çok iyi anladılar.

Dudakta çıkan uçuğu geçirmek için bugüne kadar denemediğimiz yol kalmadı. Tabii bu süreçte uçuğun sebeplerini, uçuğun neden çıktığını ve nasıl geçirmemiz gerektiğini detaylıca araştırdık. Şimdi hem öğrendiklerimizden hem de uçuk deneyimlerimizden yola çıkarak “Uçuk nasıl geçer?”, “Uçuk neden çıkar?” gibi soruların cevaplarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz.

Görsel 1: Dudakta uçuk çıkması en sevmediğimiz cilt problemlerin başında geliyor.

Dudak Uçuğu Nedir?

Dudağınızda çıkanın sivilce mi yoksa dudakta uçuk mu olduğunu nasıl anlayacaksınız? Hemen anlatalım!

Tıp dilinde “Herpes” adı verilen uçuk, genellikle dudak kenarında ve dudak çevresinde belirir. Herpes, dudak çevresinde ağrılı, içi sıvı dolu ağrılı kabarcıklardan oluşur. Dudaktaki uçuğa yakından baktığınızda birkaç farklı kabarcığın bir araya gelip kümelendiğini görebilirsiniz. Dudağınızda çıkan oluşumun içinin sıvı dolu olduğunu ve birkaç farklı başı olduğunu görüyorsanız, aman dokunmayın! Bu tam da bahsettiğimiz “Herpes Simpleks” virüsü!

Görsel 2: Tıp dilinde “Herpes” adı verilen uçuk, genellikle dudak kenarında ve dudak çevresinde belirir.

Uçuk Neden Çıkar?

Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı bir virüsten meydana gelir. Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsü günümüzde oldukça yaygın olan enfeksiyonlardan biridir. Uçuk, genellikle bağışıklılık sistemi zayıf kişilerde görülür. Artık dudakta uçuk neden olur biliyorsunuz!

Görsel 3: Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı bir virüsten meydana gelir.

Uçuk virüsü kaptıysanız, çevrenizdeki insanlara bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkamalı, kimsenin uçuğunuza dokunmasına izin vermemelisiniz. Dudakta çıkan uçuk 2-3 hafta içinde genellikle tedavi edilerek geçer.

Uçuk Nasıl Geçer?

Dudağınızda uçuk çıktıysa, ilk olarak aklınıza gelen soru “Dudaktaki uçuk nasıl geçer?” olacaktır. Merak etmeyin, geçmiş deneyimlerimize dayanarak uçuğun nasıl geçtiğini artık çok iyi biliyoruz.

Uçuk virüsünü kaptıysanız ortalama olarak kuluçka süresi 4 gün olacaktır. Bazı kişilerde bu süre 12 güne kadar çıkabilir. Bu sürede dudak üzerinde yanma, karıncalanma ve ağrı hissi olabilir, bu çok normaldir.

Uçuğa Neler İyi Gelir?

Aloe Vera

“Dudaktaki uçuk nasıl geçer bitkisel?” sorusuna ilk cevabımız kesinlikle aloe vera olacak! Aloe Vera bitkisinin tedavi edici özelliği dudak uçuğuna da çok iyi geliyor. Dudak uçuğu bitkisel çözümlerinden olan Aloe Vera ile birkaç günde uçuktan kurtulabilirsiniz.

Görsel 4: Aloe Vera bitkisinin tedavi edici özelliği dudak uçuğuna da çok iyi geliyor.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı yağını uçuğunuza sürerek kısa sürede evde doğal tedavi yapabilirsiniz. Uçuğun üzerine bir damla doğal yağı sürmeniz yeterli. Cadı fındığı yağının iltihap hafifletme özelliği sayesinde birkaç gün içinde uçuğunuz küçüleyerek kaybolacaktır.

Dudakta uçuk çıkmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz. Evinizde cadı fındığı yağını hazır ederek, bu süreci en kısa sürede çözebilirsiniz.

Nane Yağı

Dudaktaki uçuğu geçirmenin en hızlı yollarından biri nane yağı kullanmaktır. Nane yağı hem uçuğu geçirmek hem de uçuğun çıkmasını engellemek için kullanılan en değerli içeriklerin başında geliyor. 

Dudakta Uçuk Tekrarlar Mı?

Peki, dudakta uçuk tekrarlar mı? Dudakta uçuk çıkmasına neden olan virüsü yeniden kaparsanız dudağında yeniden uçuk çıkabilir. Özellikle bağışıklığınızın düşük olduğu ve korunmasız olduğunuz dönemlerde daha kolay uçuk virüsünü kapabilirsiniz.

Görsel 5: Dudakta uçuk çıkmasına neden olan virüsü yeniden kaparsanız dudağında yeniden uçuk çıkabilir.

Arkadaşlarınızla aynı ruju paylaşmak, maske takmak ve maskeyi yenilememek, öpüşme ve yemek vasıtasıyla bu virüsü kapabilirsiniz. Herpes simpleks virüsünü tedavi etmediğinizde vücutta uykuda uzun süre kalabilir. Bağışıklığınız düştüğü anda virüs de kendini aktifleştirerek dudağınızda uçuk çıkabilir. Ayrıca stres, yetersiz beslenme ve uyku düzeni bozukluğu uçuk çıkmasına neden olabiliyor.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/health/herpes-simplex
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus

Görsel Kaynak: https://beyinsizler.net/ozel-bir-bal-normal-kremler-kadar-ucuk-tedavisinde-etkili-olabilir/?snax_format=list&type=classic