Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeniz İçin Uymanız Gereken 5 Kural

0
1632
Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeniz İçin Uymanız Gereken 5 Kural
Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeniz İçin Uymanız Gereken 5 Kural

İdeal bir kiloda olmak, genel sağlık için en önemli şartlardan birisidir. Bu nedenle, eğer kilonuz normale göre fazlaysa, diyet ve sporla kilo vermek alabileceğiniz en sağlıklı kararlandandır, fakat bu süreçte kimi zaman farkında olmadan bazı hatalar yapıp, sonra kendinize “Neden kilo veremiyorum?” diye sorabilirsiniz çünkü doğru sanılan bazı alışkanlıklar, aslında kilo verme sürecini sekteye uğratacak sonuçlar doğurabilir.

Görsel 1: İdeal bir kiloda olmak, genel sağlık için en önemli şartlardan birisidir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz için uymanız gereken kurallardan bahsedeceğiz. Hazırsanız, başlayalım! 🤩

Her Gün Tartılmayın!

Evet, beslenmenize dikkat ediyor ve bunun sonuçlarını görmek istiyorsunuz. Diyet yapan birçok kişi, böyle düşündüğü için her gün tartılma hatasına düşebilir. Bu durum, diyetinizin gidişatını kontrol etmenizi sağlıyor gibi gözükse de, her gün tartılmak sizin moralinizi bozabilecek en önemli hatalardan biridir çünkü metabolizmanızda gün içerisinde çeşitli değişimler görülebilir. Bunlar da total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Size önerimiz, belli bir gün seçin ve her hafta sadece o gün, sabah, aç karnına tartılmaya özen gösterin.

Görsel 2: Diyet yapan birçok kişi, böyle düşündüğü için her gün tartılma hatasına düşebilir.

“Light” Ürünleri Sınırsızca Tüketmeyin!

Bir ürünün ambalajında “light” yazması o ürünü istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Şekersiz olsa ya da tatlandırıcı içerse de bu diyet ürünler kalorisiz değildir. Evet, light ürünlerin içeriklerinde daha az yağ ya da şeker bulunur, bundan dolayı da kalori değerleri eşdeğer ürünlere göre azdır, fakat diyet ürünler az kalorili diye onları çok fazla tüketmek kilo almaya bile yol açabilir. Örneğin, bir paket diyet bisküvinin içerdiği kalori miktarı, iki üç dilim ekmeğin kalorisine eşit olabilir. Aynı kural, etiketlerinde “0 kalori” yazan içecekler için de geçerlidir.

Görsel 3: Bir ürünün ambalajında “light” yazması o ürünü istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez.

Öğün Atlamayın!

Hızlı kilo vermek için öğün atlamak yanlış bir yöntemdir. Özellikle de sizi güne hazırlayan en önemli öğün olan kahvaltıyı atladığınızda metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo vermenizi engellersiniz. Diyet yaparken kilo verememeye neden olan en önemli etkenlerden biri vücudu gün boyu aç bırakıp, sadece akşam yemek yemektir. Saatler boyunca aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve yediklerini depolamaya başlar. Bu nedenle uzun süre aç kalmamaya ve üç dört saatte bir besin tüketmeye mutlaka çok dikkat etmelisiniz.

Görsel 4: Hızlı kilo vermek için öğün atlamak yanlış bir yöntemdir.

Sadece Sebze ve Meyve Yemeyin!

Sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en önemli öğelerindendir, fakat tek besin çeşidine dayalı diyetler vücudunuza gereken makro ve mikro besin öğelerini karşılamaya yetmez. Yani, diyet yaparken sadece sebze ve meyve tüketirseniz, vücudunuz ihtiyacı olan protein ve yağı alamadığı için metabolizmayı yavaşlatır. Başlangıçta kilo kaybı gözlesen de, bir süre sonra su ve kas kaybı yaşayacağınız için vücudunuzdaki yağ oranı da artmaya başlar.

Görsel 5: Sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en önemli öğelerindendir, fakat tek besin çeşidine dayalı diyetler vücudunuza gereken makro ve mikro besin öğelerini karşılamaya yetmez.

Hareketi Azaltmayın!

Diyet yaparken düzenli egzersiz yapmamak da önemli hatalardan biridir çünkü kilo kaybetmek için aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamanız gerekir ve bu da düzenli egzersizle mümkündür.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza ve kendinize çok dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz. 😊

Kaynaklar:

  1. https://fitpeople.com/diet-and-nutrition/five-tips-you-should-follow-for-healthy-weight-loss/
  2. https://www.eatthis.com/smoothie-tips-weight-loss/
  3. https://annlouise.com/weight-loss/the-5-radical-rules-for-healthy-weight-loss/
  4. https://www.healthshots.com/fitness/weight-loss/if-weight-loss-is-on-your-mind-then-stick-to-these-5-rules-for-better-results/

Görsel Kaynak: https://mhthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber-amp/655564-nasil-kilo-veririm