Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenler İçin 9 Öneri

0
1647
evde-kilo-verme-yöntemleri
Görsel: sağlıklı kilo vermek

Sağlıklı kilo vermek için aradğınız öneriler burada. Pandemi koşulları obezite oranını artırdı. Araştırmalar bu dönemde her 10 kişiden 6’sının kilosunun arttığını ve bir kişinin ortalama 6 kilo aldığını göstermektedir. Evde geçirilen zamanın artması, spor aktivitelerinin sınırlanması ve dengesiz beslenmenin kilo artışını tetiklediğini hatırlatan beslenme ve diyet uzmanları, sağlıklı kilo vermek için 9 önemli öneride bulunmaktalar. Bizde sizler için bu önerileri sıralayacağız.

Neden Kilo Veremiyorum
Görsel: sağlıklı kilo vermek

Sağlıklı kilo vermek isteyenler için öneriler 

Beslenme ve diyet uzmanları, herkesin metabolizmasının farklı olduğunu ve sağlıklı bir beslenme planının bireye uygun olması gerektiğini belirterek, son dönemde sıkça duyduğumuz glutensiz diyetler, ketojenik diyetler gibi özel durumlara uygun programlar diyetisyen kontrolü altında çok iyi sonuç vermektedir. Hatırlatmakta önem vardır ki özel diyetler mutlaka diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Diyet kontrolünde etkisi çok iyidir. Özel diyet diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.

  1. Renk, çeşitlilik ve miktar bakımından zengin sebzeler yemelisiniz.
  2. Yaz meyveleri çok büyük olabileceğinden porsiyon büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Lif ile beslenmelidir.
  3. Sebze ve meyvelerin yanı sıra tam buğday, kabuklu ve rafine edilmemiş unla yapılan baklagiller ve yiyecekler de yenilebilir.
  4. Kırmızı et haftada 2 porsiyon olacak şekilde azaltılmalıdır. Balık alımı arttırılmalı, katı ve hayvansal yağ alımı azaltılmalı, zeytinyağı tüketilmeli, ekmek, pirinç, makarna gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin alımı azaltılmalıdır.
  5. Süt ve süt ürünleri günde 1-2 porsiyon ile sınırlandırılmalıdır. Probiyotikler ve fermente gıdalar tercih edilmeli, akşam yemekleri hafif olmalıdır.
  6. Her gün 2 litre su içmelisiniz. Metabolizmanın yenilenmesi, hücrelerin yenilenmesi ve toksinlerin atılması için su çok önemlidir. Suya nane, tarçın gibi ürünler ekleyerek suyu sevmeyen insanlar için aromalar sağlayabilirsiniz. Su, yağ yakmak için her derde deva olarak görülmemelidir.
  7. Fazla vücut yağını yakmak, sağlıklı ve uygun bir diyet ve fiziksel aktivite ile en iyi şekilde birleştirilir. Haftada 0,5-1,5 kilo vermek en uygunudur, sevdiğiniz egzersizi seçin ve egzersize devam edebilirsiniz.
  8. Günde 45 dakika yürümek kilo vermenize yardımcı olabilir. Spor olarak sevdiğiniz ve devam edebileceğiniz bir spor seçin. Günde 45 dakika yürümek kilo vermeye yardımcı olur.
  9. “Uzun açlık” dediğimiz yöntem metabolizmayı canlandırmak uygunsa denenebilir. Örneğin akşam 20.00’den ertesi gün saat 12.00’ye kadar su, çay, kahvenin dışında yemek kesilebilir.
evde-kilo-verme-yöntemleri
Görsel: sağlıklı kilo vermek

Kilo vermenize yardımcı olacak besinler 

Herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Yaz aylarına adım attığımız şu günlerde aşırı sıcaklar bizleri bunaltıyor ve kendimizi güzel bir deniz kenarında ferahlarken bulmak istiyoruz. Ancak aklımıza pandemi döneminde istemsiz olarak aldığımız kilolar geliyor. Bikini veya mayo giyiyorsanız ya da tesettürlü iseniz yaz aylarında alınan kilo mutlaka canınızı sıkar. Sıcakların etkisiyle daha ince kıyafetlerin tercih edilmesi ve vücudu saran elbiseler gibi hatları meydana çıkaran kıyafetler yüzünden kilo germek zaruri oluyor. Sadece güzel görünmek amaçlı değil sağlık içinde yediklerimize dikkat ederek formumuzu korumamız gerekmektedir. Peki, kilo vermenize yardımcı olacak besinlernelerdir?

Yulaf Ezmesi

Genel de kilo vermenize yardımcı olacak besinlerarasında yıllardır morbit obez hastalarının kullandığı ve önyargı ile yaklaştığımız için tüketimi ve değeri çok sonra anlaşılan yulaf ezmesi, sabahları kahvaltı niyetine yenebilir. Gün boyu tok tutan özelliği ve vücutta yağ indeksini düşürmesi de yemek yeme isteğinizi engeller. Akşamları da dilediğinizde yiyebileceğiniz yulafı, sıcak su da haşlayıp homojen kıvama getirerek lapa gibi yapın. Daha son bir tatlı kaşığı bal ekleyip istediğiniz meyveler ile tatlandırın. Böylelikle tüketilmesi çok daha kolay olacaktır.

buharda-pişirilen-yulaf
Görsel: yulaf ezmesi

Yoğurt

Yoğurt ve pul biberin yağ yaktığını hiç duymuş muydunuz? Yoğurt asitli bir gıda olduğu için vücutta kendi başına gezinen yağ toksinlerini parçalar. Geceleri bir kase üzerine bir kaşık pul biber konduğu zaman uykuda bile kilo verdirerek diyetlerin altın parçası olabilir. Aynı zamanda yoğurt üzerine bir kaşık zerdeçal veya zencefil tozu ekleyip yine geceleri tükettiğinizde tüm gece bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Maden suyu ile yoğurdu karıştırıp tüketirseniz yine pul biber kadar etki gösterir.

yogurt
Görsel: yoğurt

Domates

Diyetisyenlerin pek fazla tavsiye ettiği tek başına kullanılan bir gıda olmasa da domates sadece 20 kaloridir. Üstelik bu 20 kalori %80 oranında su olduğu düşünülürse tuzsuz ve yağsız domates tüketildiği zaman bir nevi yenebilir su tüketmiş olursunuz. Sofraların vazgeçilmez tadı olan domates kilo vermek isteyenler de çok çok faydalı ve kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.

Sağlıklı günler dileriz 😊