Sağlıklı Yağları Hangi Besinlerden Alabilirsiniz?

0
1520
Sağlıklı Yağları Hangi Besinlerden Alabilirsiniz?
Sağlıklı Yağları Hangi Besinlerden Alabilirsiniz?

Yağlar uzun yıllar boyunca fazla kiloların ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun sorumlusu olarak görüldü, fakat güncel bilimsel çalışmalar, sağlıklı yağları kontrollü bir biçimde mutlaka tüketmeniz gerektiğini söylüyor. Peki, vücudunuz için gerekli olan sağlıklı yağları edinebilmek için hangi besinleri tüketmelisiniz? İşte, sağlıklı yağ içeren besinler!

Görsel 1: Yağlar uzun yıllar boyunca fazla kiloların ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun sorumlusu olarak görüldü, fakat güncel bilimsel çalışmalar, sağlıklı yağları kontrollü bir biçimde mutlaka tüketmeniz gerektiğini söylüyor.

Yağlı Balıklar

Omega – 3, sağlıklı yağ denildiğinde akla ilk gelen besinlerden birisidir. Yürütülen çeşitli bilimsel çalışmalara göre Omega – 3 tüketimini artırmak, kalp ve damar sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğuruyor ve kandaki yağ oranının düşürülmesine de yardımcı oluyor, bu sebeple, Omega – 3 açısından zengin bir beslenme programı uygulamanız sağlığınız açısından çok önemlidir. Omega – 3 takviyesi için somon, alabalık, orkinos, sardalya ve ringa balığı gibi kalp sağlığı açısından faydalı olan Omega-3 yağ asitleri ile yüksek kaliteli proteinler ve diğer önemli besin maddeleri bakımından zengin yağlı balıkları yeterli miktarda tüketmelisiniz.

Görsel 2: Omega – 3, sağlıklı yağ denildiğinde akla ilk gelen besinlerden birisidir.

Avokado

Avokado, sağlık açısından pek çok faydası bulunan oleik asit adlı tekli doymamış yağ asidini bolca içeren bir besindir. Aynı zamanda, kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükseltilmesine de yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.

Görsel 3: Avokado, sağlık açısından pek çok faydası bulunan oleik asit adlı tekli doymamış yağ asidini bolca içeren bir besindir.

Bitter Çikolata

En az %70 kakao içeren kaliteli bir bitter çikolata tercih ederseniz, yağ ve lif bakımından zengin bir besin tüketmiş olursunuz. Ayrıca, günlük demir, magnezyum, bakır ve manganez ihtiyacının da bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan antioksidanlar ise tansiyonu düşürmeye ve kandaki kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor. Tabii ki porsiyon kontrolü yapmayı unutmamanız gerek!

Görsel 4: En az %70 kakao içeren kaliteli bir bitter çikolata tercih ederseniz, yağ ve lif bakımından zengin bir besin tüketmiş olursunuz.

Yumurta

Yumurtanın hem sarısı hem de beyazı sizin için mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Tok tuttuğu için kilo kontrolü açısından da tüketebileceğiniz en önemli besinlerden birisidir. Yağ, protein ve beyin sağlığı açısından faydalı bir madde olan kolin de dahil olmak üzere, ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerinin neredeyse tamamını içermektedir.

Görsel 5: Yumurtanın hem sarısı hem de beyazı sizin için mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Kabuklu Yemişler

Kabuklu yemişler hem yüksek oranda sağlıklı yağ ve lif içeriyor hem de mükemmel birer bitki bazlı protein, E vitamini ve magnezyum kaynağıdır. Badem ve ceviz tüketebileceğiniz sağlıklı kabuklu yemişler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Görsel 6: Badem ve ceviz tüketebileceğiniz sağlıklı kabuklu yemişler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı da, tıpkı avokado gibi, güçlü anti – inflamatuar özellikler sunan oleik asit bakımından zengin bir besin maddesidir. Bu sebeple, kalp sağlığı, kan şekerinin dengelenmesi ve kilo kontrolü gibi faydaya sahip Akdeniz diyetinin en önemli bileşenlerinden de birisidir. 

Görsel 7: Sızma zeytinyağı da, tıpkı avokado gibi, güçlü anti – inflamatuar özellikler sunan oleik asit bakımından zengin bir besin maddesidir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere sağlıklı yağları elde edebileceğiniz besinlerden bahsettik. Kendinize ve sağlığına çok dikkat etmenizi tavsiye eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.helpguide.org/articles/healthy-eating/choosing-healthy-fats.htm#:~:text=Eat%20omega%2D3%20fats%20every,canola%20oil%2C%20and%20soybean%20oil.
  2. https://www.healthline.com/nutrition/10-super-healthy-high-fat-foods
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322295

Görsel Kaynak: https://www.tarifinisevdim.com/detay/kolesterolu-dusurecek-mucizevi-10-besin-