Sağlıklı Yaşamın Sırrına Sahip 7 Yeşil Besin

0
1466
Sağlıklı yaşamın sırrına sahip 7 yeşil besin

Sağlıklı yaşamın sırrına sahip 7 yeşil besinin hayatınızda her daim bulunması gerekir. İstemeden de olsa biriken yağlarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken 7 muhteşem yeşil besini sizler için sıraladık. İşte besleyiciliği çok yüksek vitamin deposu olan o gıdalar.

Sağlıklı yaşamın sırrına sahip 7 yeşil besin
Görsel: Sağlıklı yaşamın sırrına sahip 7 yeşil besin

Sağlıklı yaşamın sırrına sahip 7 yeşil besin:

1.Enginar 

Karaciğer dostu olarak bilinen enginardan, yapılan araştırmalar sonucunda içerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ve antitoksin özelliği ile birçok hastalıkta destek tedavi olarak faydalanılmaktadır. Özellikle yaprakları bu açıdan çok kıymetlidir.

Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Bunun dışında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Enginar yemeği yaparken sadece taban bölümü değil, yapraklarının da pişirilip dip kısmının sıyrılarak yenmesi tavsiye edilir.

enginar
Görsel: enginar

2.Bezelye 

Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir. Bezelye birçok yemek çeşidinde kullanılabilir, ayrıca soğuk yemeklerde ve çorbalarda da kullanımı tercih edilebilir.

bezelye
Görsel: bezelye

3.Ispanak 

Demir deposu olarak bilinen ıspanak ayrıca A, B, C ve E vitaminlerinden, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da çok zengin bir sebzedir. Bu nedenle vücudun direncini artırır, özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur.

Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur. Ispanağı salata olarak, kıymalı veya zeytinyağlı yemek olarak hata atıştırmalıklar içerisinde bile kullanabiliriz. Tüm bu faydalarının yanında ıspanak gut hastalarına, eklem iltihabı olanlara, böbrek taşı şikayeti olanlara tavsiye edilmez.

ıspanak
Görsel: ıspanak

4.Taze fasulye 

Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir sebze olduğu için özellikle mevsiminde; haftada 2 defa, öğlen öğünlerinde etli veya zeytinyağlı olarak tüketilmesi önerilir. Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebiyle diğer gıdaların sindirimine yardımcı olarak sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı ve kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir.

Özellikle A vitamini yönünden zengindir, cilt ve göz sağlığı için yararlıdır. İçerdiği lutein, zeaxanthin ve beta karoten gibi antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

taze fasülye
Görsel: taze fasülye

5.Brokoli 

A, C, E vitaminlerini ve diğer vitaminler bakımından ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Salata şeklinde haşlanmış olarak, zeytinyağlı yemek olarak ve çorba olarak sıkça tüketilir. Mükemmel bir antioksidandır.

brokoli
Görsel: brokoli

6.Taze sarımsak

Mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak faydaları saymakla bitmez.

sarımsak
Görsel: sarımsak

7.Bakla 

Protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir sebze olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca açık kahverengidir. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir. Kuru baklanın 100 gramında yaklaşık olarak 25 gram protein, 60 gram karbonhidrat vardır. Ayrıca bakla B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.

bakla
Görsel: bakla

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen 7 besin

1. Kuşkonmaz 

Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp için iyidir.

kuşkonmaz
Görsel: kuşkonmaz

2. Yeşil çay 

Yüksek düzeyde antioksidan, A, E ve C vitaminleri içerir. Antioksidan özelliklerinden dolayı kalp hastalığını etkili bir şekilde önleyebilir. Bu nedenle günde en az 1 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

yeşil çay
Görsel: yeşil çay

3. Çikolata

Bitter çikolata kardiyovasküler sağlık için iyidir. Her gün 2 veya 3 dilim bitter çikolata yemek kan basıncını düşürmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

çikolata
Görsel: çikolata

4. Yulaf ezmesi

İçerdiği lif, kalp sağlığını korur. İçeriğinde bulunan E vitamini ve B sayesinde hastalıkları buna göre önleyebilir. Bu nedenlerle tüketimi artırılmalıdır.

buharda-pişirilen-yulaf
Görsel: yulaf ezmesi

5. Balık 

Somon ve ton balığı, kalp sağlığı için çok önemli olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle haftada en az bir kez somon veya ton balığı yemekte fayda vardır.

balık
Görsel: balık

6. Ispanak

Potasyum oranı yüksek bir besin olduğu için kalp için faydalıdır. Ispanak bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri içerir. Yararlı olması açısından taze, buharda pişirilmiş veya kısa bir süre haşlanmış olarak yemekte fayda vardır.

ıspanak
Görsel: ıspanak

Sağlıklı günler dileriz 😊